دستگاه نورد ورق یکی از دستگاه های پرکاربردیست که در گروه صنعتی پویابرش طراحی و ساخته می شود. این دستگاه میتواند دارای 3 یا 4 غلطک باشد. هر دستگاهی مشخصات و ویژگی هایی دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.

دستگاه نورد

 

.

بخش های مختلف دستگاه نورد ورق :

نورد ورق معمولا دارای قفسه ی نورد می باشد. غلطک ها بخش اصلی دستگاه نورد به شمار می آیند. یاتاقان، محفظه ای برای نگهداری قطعات و همچنین یک نیروی محرکه برای اینکه غلطکها را به چرخش در بیاورد. هر نوردی بدون استثنا شامل موارد ذکر شده می باشد. برای کنترل نیرو و سرعت غلطکهای این دستگاه ما نیاز به تجهیزات مکانیکی و الکتریکی داریم.
معمولا در دستگاه نورد 2 غلطکه، غلطکها به صورت دو طرفه حرکت می کنند و با تغییر جهت حرکت، ضخامت ورق یا لوله کاهش پیدا می کند و بدین صورت اصطلاحا ورق، نورد می شود. در دستگاه دو غلطکه ورق بین دو غلطک قرار داده می شود و به تدریج ضخامت کم می شود.
در دستگاه دو غلطکه محور غلطک ها با هم موازی هستند و تغییر شکل در انتهای عمودی ورق اتفاق می افتد. وقتی تغییر شکل و ضخامت در انتهای طول ورق اتفاق می افتد اصطلاحا به آن نورد طولی گفته می شود. معمولا دستگاه نورد دو غلطکه در کارگاه ها و کارخانجات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات دستگاه نورد ورق هیدرولیک ساخته شده توسط پویابرش چیست؟

دستگاه نورد ورق پویابرش
دستگاه نورد ورق پویابرش
  •  جنس غلطکها از جنس ST52 و یا MO40 بر اساس سفارش و طراحی
  •  ورق بدنه ازجنس فولاد ST52به صورت یک تکه جوشکاری شده با رعایت کلیه اصول مونتاژ و جوشکاری
  •  جنس شافتهای سر غلطک‌ها از جنس فولاد MO40
  •  همه غلطکها یاتاقان بندی شده وبرای آنها از بلبرینگ دو ردیفه خود تنظیم با رعایت کامل اصول مونتاژ و انطباقات استفاده شده است
  •  ایجاد گشتاور لازم روی غلطک بالا به وسیله هیدروموتور و گیربکس خورشیدی
  •  کنترل اتوماتیک سرعت چرخشی به دو صورت تند و کند با تغیر دبی روغن ورودی به هیدروموتور و تغییر جهت گردش بصورت آنی و لحظه ای
  •  دارای یونیت هیدرولیک با پمپ پیستونی و فلودیوایدر اروپایی برای حصول اطمینان از همزمانی حرکت و میزان جابجایی برابر آنها
  •  قابلیت شیب دار کردن کلیه غلطکها به صورت هیدرولیک برای افزایش مانور اپراتور درایجاد مخروط
  •  استفاده از لوازم آب بندی مرغوب (شرکت کاستاش ترکیه) در کلیه جکها و طراحی آنها با ضریب ایمنی بالا
  •  پنل کنترل حاوی کلید های برقی، پایه دار بوده که روی 4چرخ قابلیت حرکت آسان دارد
 

 چه آیتم هایی میتوان به دستگاه نورد اضافه کرد؟

غالبا آپشنهایی میتوان به دستگاه های نورد اضافه کرد از جمله ساخت قالب برای قوطی و تیرآهن و همچنین اضافه کردن خط کش الکترونیکی. اضافه کردن سیستم کنترل سی ان سی و nc. امکان اضافه کردن سیستم صفحه نمایش دیجیتال صنعتی و همینطور میتوان غلطک راهنمای هیدرولیکی که قابل تنظیم نیز می باشد در دو جهت اضافه کرد. این دستگاه برای رول کردن و نورد کردن ورقهای بسیار سنگین از جنس آهن و آلومینیوم مناسب است. ورقهای فلزی میتوانند به صورت استوانه، مخروطی و بیضی نورد شوند. غلطک میانی توسط جک هیدرولیک حرکت می کند. در ساخت این دستگاه سیستم محافظت در مقابل باردهی اضافه به صورت کاربردی انجام گرفته است. بدنه دستگاه تنش زدایی شده می باشد. دستگاه نورد مجهز به هیدروموتور مستقل می باشد. این دستگاه به خط کش دیجیتال مجهز است که موقعیت های غلطکهای پایینی را نمایش می دهند. برای راحت تر خارج کردن نتیجه کار که نورد شده است، یک لولای انتهایی هیدرولیک وجود دارد. دستگاه دارای سیستم خم کن مخروطی می باشد. دستگاه ساخته شده در این گروه صنعتی دارای سیستم روغن کاری مرکزی است. همچنین بر اساس استاندارد اتحادیه اروپا و همینطور دستورات ایمنی ساخته شده است. موتور آن دو سرعته می باشد. این دستگاه شامل خدمات پس از فروش می باشد. که در زمان تحویل دستگاه برای مشتری کاملا به صورت واضح مشخص می شود. بنابراین خرید دستگاه های دست دوم توصیه نمیشود. اصولا این نوع دستگاه ها به علت نداشتن خدمات پس از فروش و ضمانت دارای مشکلات زیادی خواهند بود.