محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه فلزی است که توسط فلزی دیگر به نام روی، پوشش دهی شده است. پوشش روی باعث می شود که ورق گالوانیزه در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاومت بیشتری داشته باشد به همین دلیل پوشش دهی توسط روی برای ورق گالوانیزه بسیار مفید می باشد.


متدهای مختلف گالوانیزاسیون:

گالوانیزه سرد یا الکتریکی: این سیستم بیشتر برای گالوانیزه کردن قطعه هایی از جنس فولاد استفاده می شود و به صورت الکترو شیمیایی عملیات پوشش دهی انجام می شود.
 گالوانیزه گرم : در این متد ورق ها را در روی ذوب شده رها می کنند به این صورت روی تمام سطح فلز را می پوشاند. این پوشش دهی تمام قسمت های فلز را در برابر زنگ زدگی محافظت می کند.

هرچقدر کوتینگ یا پوشش دهی توسط روی در ورق بیشتر باشد آن فلز از مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردار است. ضخامت پوشش دهی ورق ها به عواملی همچون مدت زمان قرار دادن ورق در روی مذاب شده، سرعت بیرون کشیدن ورق از روی مذاب شده در حین عملیات گالوانیزاسیون، کار سرد انجام شده روی ورق، نحوه ی چربی گیری ورق و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد.

ورق های گالوانیزه عموما در حدود 15 تا 70 سال عمر می کنند. این ورقها نسبت به فولاد دارای سطح شفاف و زیبایی می باشند. عملیات گالوانیزه روی ورق معمولا هزینه ی کمتری نسبت به دیگر فلزات دارد. یکی دیگر از مزایای این ورق ها این است که تمام سطح ورق حتی اگر دارای فرورفتگی و سطحی ناهموار باشد توسط فلز روی قابلیت پوشش دهی دارد. این ورق ها غالبا قابلیت جوشکاری بر روی آن را دارند. زیرا امکان شکل دهی آسانی دارند. ورق های گالوانیزه را نیز میتوان رنگ آمیزی کرد. گالوانیزه گرم نسبت به روشی مانند رنگ کردن ورق دارای چندین برابر مقاومت بیشتر نسبت به زنگ زدگی و خوردگی دارد.


ورقهای گالوانیزه چه مصارفی دارند ؟

  • از ورقهای گالوانیزه میتوان در لوازمی مانند کولر، بخاری، ماشین رخت شویی، آب گرم کن و ... استفاده کرد.
  • استفاده در صنعت خودروسازی
  • صنعت پروفیل و لوله سازی
  • ساخت کانکس
  • ساخت مخازن صنعتی، قفسه و ...
  • ساختمان سازی
  • سالن صنعتی و سوله
  • و....

آخرین مقالات