محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه فلزی است که توسط فلزی دیگر به نام روی، پوشش دهی شده است. پوشش روی باعث می شود که ورق گالوانیزه در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاومت بیشتری داشته باشد به همین دلیل پوشش دهی توسط روی برای ورق گالوانیزه بسیار مفید می باشد.


متدهای مختلف گالوانیزاسیون:

گالوانیزه سرد یا الکتریکی: این سیستم بیشتر برای گالوانیزه کردن قطعه هایی از جنس فولاد استفاده می شود و به صورت الکترو شیمیایی عملیات پوشش دهی انجام می شود.
 گالوانیزه گرم : در این متد ورق ها را در روی ذوب شده رها می کنند به این صورت روی تمام سطح فلز را می پوشاند. این پوشش دهی تمام قسمت های فلز را در برابر زنگ زدگی محافظت می کند.

هرچقدر کوتینگ یا پوشش دهی توسط روی در ورق بیشتر باشد آن فلز از مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردار است. ضخامت پوشش دهی ورق ها به عواملی همچون مدت زمان قرار دادن ورق در روی مذاب شده، سرعت بیرون کشیدن ورق از روی مذاب شده در حین عملیات گالوانیزاسیون، کار سرد انجام شده روی ورق، نحوه ی چربی گیری ورق و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد.

ورق های گالوانیزه عموما در حدود 15 تا 70 سال عمر می کنند. این ورقها نسبت به فولاد دارای سطح شفاف و زیبایی می باشند. عملیات گالوانیزه روی ورق معمولا هزینه ی کمتری نسبت به دیگر فلزات دارد. یکی دیگر از مزایای این ورق ها این است که تمام سطح ورق حتی اگر دارای فرورفتگی و سطحی ناهموار باشد توسط فلز روی قابلیت پوشش دهی دارد. این ورق ها غالبا قابلیت جوشکاری بر روی آن را دارند. زیرا امکان شکل دهی آسانی دارند. ورق های گالوانیزه را نیز میتوان رنگ آمیزی کرد. گالوانیزه گرم نسبت به روشی مانند رنگ کردن ورق دارای چندین برابر مقاومت بیشتر نسبت به زنگ زدگی و خوردگی دارد.


ورقهای گالوانیزه چه مصارفی دارند ؟

 • از ورقهای گالوانیزه میتوان در لوازمی مانند کولر، بخاری، ماشین رخت شویی، آب گرم کن و ... استفاده کرد.
 • استفاده در صنعت خودروسازی
 • صنعت پروفیل و لوله سازی
 • ساخت کانکس
 • ساخت مخازن صنعتی، قفسه و ...
 • ساختمان سازی
 • سالن صنعتی و سوله
 • و....

کاربرد دستگاه cnc سنگ چیست؟

دستگاه cnc سنگ قابلیت برش و حکاکی انواع سنگ مختلف مانند سنگ گرانیت و... را دارد. از آنجا که میدانیم  کشور عزیزمان غنی از انواع معادن سنگ است به همین منظور میتوان در صنعت سنگ از دستگاه cnc سنگ بسیار بهره برد. همچنین این دستگاه میتواند کارهایی از قبیل گل زنی، حاشیه زنی، حکاکی متن جهت سنگ مزار و سنگ شومینه را انجام دهد.

حکاکی روی سنگ
کاربرد دستگاه Cnc سنگ


کاربرد تبلیغاتی دستگاه cnc سنگ چیست:

 • حکاکی اجناس تبلیغاتی فلزی و کاهای تبلیغاتی که از جنس سنگ می باشند.
 • تولید مواد تبلیغاتی
 • برش قطعات کوچک صنعتی
 • حکاکی cnc تکه ها و قطعه های کوچک و متوسط صنعتی
 • حکاکی آرم و لوگو برروی قطعات سنگی

 

برای حک چهره روی سنگ مرمر و سنگ ماسه ای از دستگاه cnc سنگ استفاده میکنند که دستگاه cnc سنگ با تیغه فلزی یا فرز cnc کار حکاکی روی سنگ را انجام میدهد. حک دستگاه cnc سنگ بسیار عمیق تر است که باعث ماندگاری عمر چهره روی سنگ مزار میشود.
دستگاه cnc سنگ علاوه بر حکاکی بر روی سنگ مزار کاربردهای فراوانی دارد مانند حکاکی روی تابلو سنگ، مجسمه سنگی، پیکرتراشی و شومینه سنگی نیز استفاده میشود. نصب دستگاه cnc سنگ توسط نیروهای متخصصی پویابرش  انجام میپذیرد، آموزش کار با دستگاه cnc سنگ و اپراتوری دستگاه cnc سنگ نیز در محل خریدار دستگاه نیز انجام میگیرد.

خم ورق
خم ورق
خم کاری یعنی وارد کردن گشتاور خمشی به ورق که بوسیله آن جسم خمیده می شود. در عملیات خم کاری شعاع خم تا حد مشخصی باید باشد زیرا ممکن است فلز دچار ترک خوردگی شود. اگر شعاع خم سه برابر ضخامت ورق باشد احتمالا ترک خوردگی صورت نمیگیرد. در خم کاری به حداقل شعاع خم حد شکل دادن می گویند. در مورد فلزات نرم، شعاع خم میتواند به اندازه صفر باشد و این فلزات را میتوان به راحتی خم کرد. برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات، باید شعاع خم از 8/0 میلی متر بیشتر باشد. شعاع خم ورق های با مقاومت بالا میتواند حدود 4 برابر ضخامت ورق باشد.
 
فرم دهی ورق در قطعه سازی اهمیت بالایی دارد و بسیاری از فلزهای مصرفی مثل سینی ها تا پارتیشن های صنعتی به کمک خم کاری ورق تولید می گردند. در واقع خم کاری ورق برای تبدیل ورق های صاف و تخت از جنس فلز به شکلی دلخواه بدون نازک شدن آن قسمت از ورق صورت می گیرد. یکی از فرایندهای شکل دادن ورق عملیات خم کاری است. خم کاری پروسه ای است که در بیشتر متدهای شکل دادن وجود دارد. مانند ایجاد منحنی در یک ورق و یا تولید ناودانی با مقطع u و v .

در برخی ورقکاری ها به مواردی می رسیم که برای ایجاد شکل و فرم دلخواهمان به عملیات خم کاری برخورد می کنیم. مانند افزایش مقاومت در مقابل خمش و یا ایجاد اتصال. وسایلی که برای این کار استفاده می شود بسیار زیاد است که یکی از آنها دستگاه خم کاری یا خمکن است.

انواع دستگاه خم کن


خم‌کن دستی :

دستگاه خم کن دستی برای خم هایی که معمولا گوشه دار هستند و انحنای کمی دارند، کارایی دارد. دستگاه خم کن دستی دارای پایه ای است که فک زیرین بر روی آن قرار دارد. با دستگاه خم کن دستی معمولا ورق های آهن و فولادی که کربن کمی دارد تا ضخامت 3 میلی متر، ورق های آلومینیوم و ورق های مس و برنج را تا 5 میلی متر میتوان خم کاری کرد.


ماشین خم‌کن برقی:

ماشینهای خمکن برقی در مقابل ماشین خم کن دستی بسیار بهتر عمل می کنند و معمولا تا 6 متر ساخته می شوند.


اجزای ماشینهای خم کن برقی:
 • دستگاه خم کن دارای  موتور الکتریکی و جعبه دنده معکوس کننده دور هستند.
 • فک بالای دستگاه خم کن و وابسته‌های آن که حرکت خود را از الکتروموتوری که در قسمت پایه سمت راست نصب شده است، می‌گیرد.
 • در دستگاه خم کن صفحه گردان و وابسته‌های آن نیروی خود را برای خمکاری از الکترو موتور می‌گیرد.
 • تجهیزات تبدیل و انتقال نیرو در دستگاه خم کن برقی (این تجهیزات تبدیل نیرو و انتقال آن را به قسمتهای متحرک ماشین امکانپذیر میکند)
 • دستگاه خم کن دارای جعبه فرمان حاوی کلیدهای روشن و خاموش موتور و کلید فرمان توقف دقیق تیغه‌ها است.

 دستگاه های پرس خم همچنین از دستگاه هایی هستند که برای خم کردن ورق فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله دستگاه های پرس خم مکانیکی و دستگاه های پرس خم هیدرولیکی.

 

انواع متدهای خم لوله و پروفیل
خم ورق
خم لوله و پروفیل

معمولا قطعات و فلزاتی که برای خم کاری استفاده می شوند یا به شکل v خم کاری گونیایی و یا خم کاری ناودانی یا شکل u خواهند داشت. دستگاههای مختلفی جهت خمکاری طراحی و ساخته شده است که در صنایع مختلف بر اساس آنچه نیاز هست بکار گرفته می شود. معمولا در این دستگاه ها از چهار روش برای خمکاری لوله و دیگر قطعات استفاده می گردد که شامل موارد زیر است:

 •  خمکاری پرسی
 •  خمکاری فشاری
 •  خمکاری کششی
 •  خمکاری نوردی

خمکاری پرسی (Press Bending)

در مورادی که در خم کاری شعاع اهمیت کمی دارد، از این روش خم کاری استفاده می شود. مثلا در لوله کشی شوفاژ خانگی و یا مبلمان فلزی خانگی که در این روش لوله بر روی دو غلطک که دو تکیه گاه هستند، قرار می گیرد و قالب در وسط قرار می گیرد.

اعمال نیرو بوسیله یک جک هیدرولیکی، نیروی لازم را برای تغییر شکل تامین می کند. معمولا دستگاه های خم کاری پرس به فرمی ساخته می شوند که این توانایی را دارند که خم کاری را به صورت گروهی انجام دهند.


خمکاری فشاری (Compression Bending)
در خمکاری فشاری (Compression Bending)، قالب ثابت است و کفشک لغزان در حین چرخش به دور قالب، لوله را به درون قالب می فشارد. در روش خم کاری فشاری گیره لوله را در محل انتهای خم به قالب ثابت نگه می دارد و از حرکت لوله جلوگیری می کند. غالبا در این روش خمکاری می توان از دستگاه های خمکاری دستی که برای لوله های مسی با قطر(mm 16>D) استفاده می شود، نام برد.

خمکاری کششی (Draw Bending)

در متد خم کاری کششی برای خمکاری لوله های با ضخامت کم از مندریل که در درون لوله قرار می گیرد، استفاده می شود. مندریل کنترل کننده ابعاد هندسی است و از بیضی شدن لوله جلوگیری میکند. بعبارت ساده تر با استفاده از مندریل و قالب از تغییر شکل لوله به ترتیب از طرف داخل و بیرون در حین عملیات خمکاری جلوگیری می شود. همچنین باید گفت روش خمکاری کششی نسبت به خمکاری پرسی، خمکاری فشاری و خمکاری نوردی، جهت ارائه یک خم با کیفیت، بسیار مناسبتر است و به همین خاطر در بسیاری از کارخانجات تجهیزات سازی از آن استفاده می شود.

روش خمکاری نوردی :
خمکاری غلطکی (Roll Bending)
در خم کاری نوردی برای خمکاری لوله و سایر مقاطع با شعاع خم های بزرگ استفاده می شود. در این روش لوله و یا پروفیل از میان سه غلطک عبور داده می شود. با توجه به اینکه از نظر هندسی از سه نقطه فقط یک دایره عبور می کند، لوله در حین عبور از میان سه غلطک شکل دایره با قطر مشخص را به خود می گیرد.  


خمکاری گرم(Hot Bending)
خمکاری گرم غالبا در دو مدل مورد استفاده قرار می گیرد:

 • شعاع خمکاری نسبت به قطر لوله کوچک باشد(R/D < 1.5).
 • مقاومت و استحکام مکانیکی بالای لوله.

 

پانچ تک کاره چیست؟

پانچ ورق
پانچ ورق

پانچ تک کاره معمولا دارای یک جک با طول کارکرد مناسب است که برای سوراخ کاری در فلزات استفاده می شود. با دستگاه پانچ تک کاره می توان انواع سوراخ با اشکال مختلف روی فلزات ایجاد کرد. دستگاه پانچ تک کاره با توجه به نیاز های مختلف با قابلیت های خاص و توان های خاص طراحی و تولید می گردد. دستگاه پانچ ورق میتواند روی فلزاتی مثل تیرآهن، نبشی، ناودانی و لوله سوراخ کاری و برشکاری ایجاد کند. همچنین انواع خم کاری روی ورق ها را ایجاد می کند. این دستگاه دارای پدال دو سرعته است که میتوان توسط آن سمبه را تنظیم کرد و کار نهایی را روی ورق انجام داد.

 

مشخصات دستگاه پانچ ورق

وزن دستگاه پانچ ورق: حدود 3000کیلوگرم

ابعاد دستگاه پانچ ورق: طول: حدود ۱۸۰ سانتیمتر - عرض: ۸۵ سانتیمتر- ارتفاع: ۲۱۰ سانتیمتر

تعداد جک دستگاه پانچ ورق: ۱ عدد

 

مدل های پانچ ورق:

مدل DT60 : حداکثر دهانه سوراخکاری دستگاه از آکس سمبه تا تنه: ۶۰ سانتیمتر

مدل DT37 : حداکثر دهانه سوراخکاری دستگاه از آکس سمبه تا تنه: ۳۷ سانتیمتر

آخرین مقالات