محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

دستگاه برش cnc - برش سی ان سی

یک دستگاه برش سی ان سی شامل چه بخش هایی می باشد:

یک دستگاه برش cnc شامل قسمت های زیر می باشد:
الف: قسمت مکانیکی شامل شاسی، سرموتورها و استپ موتورها، بال اسکرو، چرخ دنده ، شانه ، تسمه تایم، واگن ، اسپیندل و سیستم روغن کاری می باشد.
ب: واحد کنترل شامل کنترلر مرکزی و نرم افزار ارتباط دهنده، درایور موتور، اینورتر اسپیندل موتور
ج: برق قدرت شامل تابلو برق، کنتاکتور، رله، انرژی گارد و فیوزهای حفاظتی می باشد.

مهمترین و اصلی ترین بخش یک دستگاه برش cnc شاسی آن است. قسمتهای دیگر دستگاه برش cnc روی بدنه قرار می گیرند. شاسی های دستگاه های برش cnc دو نوع هستند: شاسی از جنس چدن و شاسی از جنس فولاد.
شاسی های فولادی دستگاه برش cnc دارای هزینه پایینی هستند. در این نوع از جوشکاری استفاده می شود بنابراین باید اصول آن رعایت شود. برای این نوع شاسی ها بهتر است از  جوش سی او دو استفاده شود. سپس باید عملیات تنش زدایی انجام شود و در نهایت ماشین کاری می شود.
شاسی های چدنی دستگاه برش cnc از نوع چدن داکتیل به علت دارا بودن خاصیت جذب ارتعاشات می باشد. در این فرایند از ریخته گری یک پارچه بهره برده می شود. برای انجام فرایند تنش زدایی باید سازه را به مدت 4 تا 10 سال از کارگاه خارج نمود. بعد از مرحله ریخته گری باید سازه چدنی مرحله خواب شاسی را بگذراند. سپس در نهایت مرحله ماشین کاری انجام می شود. این نوع سازه ها معمولا برای دستگاه cnc سنگ و برش چوب مناسب نیستند.

موتورهای حرکتی دستگاه برش cnc :
دستگاه برش cnc معمولا از دو نوع موتور استفاده می کنند:
الف: سروموتور : سروموتور یا servomotor که به اصطلاح به آن موتور کنترل می گویند نوعی از موتور الکتریکی می باشد که معمولا در مکانیزم های کنترل فیدبک و بازخورد استفاده می شود. اینرسی موتور پایین است به همین علت در این نوع موتور ها تغییر سرعت خیلی زود اتفاق می افتد. این نوع موتور ها در دستگاه برش cnc  دارای قطر پایین هستند.
ب: استپ موتور : استپ موتور دستگاه برش cnc به اصطلاح موتور پله ای گفته می شود که در آن یک دور 360 درجه به تعداد زیادی تقسیم می شود.در این نوع موتور دقت بسیار بالایی وجود دارد و نیازی به سیستم فیدبک نیست.


 سیستم حرکتی دستگاه برش cnc :
برای اینکه حرکت دورانی موتور به حرکت های مستقیم و خطی تبدیل شود از بال اسکرو، دنده شانه و چرخ دنده و تسمه تایم بهره برده می شود:
بال اسکرو:

بال اسکرو
بال اسکرو حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند. در واقع نیروهای چرخشی را به نیروهای فشاری تبدیل می کنند.
 در ظاهر بال اسکرو شبیه به تعدادی پیچ و مهره می باشد که در آن گوی در نقش مهره و شافت در نقش پیچ ظاهر می شود. گوی در واقع امکان چرخش ساچمه را میسر می کند. وقتی گوی بر روی شافت حرکت می کند، ساچمه ها در داخل آن به گردش در می آیند.

 دنده شانه :

چرخ دنده
از این چرخ دنده ها معمولا برای اینکه حرکت دورانی را به خطی تبدیل کنیم استفاده می کنیم. مانند فرمان ماشین. در حقیقت فرمان ماشین باعث می شود چرخ دنده که با چرخ شانه ای در ارتباط است بچرخد.

از مطالب بالا دریافت می شود که برای افزایش طول عمر دستگاه های برش cnc  چوب باید از سیستم انتقال قدرت چرخ دنده و شانه استفاده کرد.معمولا در دستگاه های برش cnc  از نوع دنده شانه ای مورب استفاده بیشتری می شود به این دلیل که آن ها معمولا از نظر صدا ، آلودگی صوتی ندارند.

 تسمه تایم :
یک روش دیگر برای تبدیل به حرکت خطی استفاده از تسمه تایم است که این نوع معمولا در چاپگرها و... استفاده می شود. معمولا در این نوع لقی وجود ندارد و حرکت بسیار دقیق است.
یکی از عیوب این سیستم کشیدگی لاستیک تسمه می باشد.

 ریل و واگن: با کمترین حد اصطکاک باید محورهای حرکتی روی شاسی حرکت کنند. دستگاه های فرز معمولا در روش لغزشی یا غلطشی برای حرکت محورها استفاده می کنند. در روش غلطشی معمولا ریل ها به گونه ای ساخته می شوند که اصطکاک دوسطح به کمترین میزان برسد و امکان تعویض ریل نیز میسر باشد.

 اسپیندل:

اسپیندل
اسپیندل یک محور دوار می باشد که ابزار توسط آن گردش پیدا میکنند. معمولا قطعه کار به اسپیندل بسته می شوند و با سرعت بالا به چرخش در می آیند. اسپیندل در واقع به معنای چرخنده است و محورهای دستگاه برش cnc که می چرخند در اصطلاح اسپیندل نامیده می شوند.
. اسپیندل اصلی دستگاه غالبا به موتوری گفته می شود که برای چرخش فرز cnc  استفاده می شود.
در دستگاه cnc  سنگ و دستگاه برش چوب اسپیندل و موتور در یک قسمت تعبیه می شود. اسپیندل موتور معمولا دو نوع است: تعویض ابزار اتوماتیک و ابزار دستی.


آخرین مقالات