محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

تراش cnc سی ان سی چیست ؟ اجزا تشکیل دهنده تراش cnc

معرفی مختصر تراشcnc :
دستگاه تراش cnc در واقع مانند تراش های سنتی کار میکنند اما یک فرق با آنها دارند و آن هم بهره گرفتن از سیستم کنترل عددی و همچنین افزایش دقت برش و کیفیت نهایی محصول می باشد. سیستم کنترل عددی با تکنولوژِ مختلفی در ارتباط است که یکی از آنها تراش cnc میباشد. این ماشین ها توسط واسطه ای به کامپیوتر متصل می شوند.
با مرور زمان و پیشرفت فناوری ماشین تراش cnc خیلی سریع جایگزین سیستم های سنتی شد. سیستم تراش cnc به سادگی مدیریت می گردد. در ماشین های سی ان سی دقت بالا یکی از مزایای این دستگاه ها نسبت به سیستم های قدیمی است.عملیات تراش و برش در این دستگاه ها توسط برنامه های مربوطه مانند cad و cam انجام می شود. بعد از آماده شدن فایل مربوط در این نرم افزار ها ، فایل به سیستم کامپیوتر منتقل می شود سپس عملیات آغاز می گردد. اپراتور قادر است نحوه عملکرد دستگاه cnc را در تمام مراحل کار به صورت شبیه سازی شده تماشا کند.
ماشین های تراشcnc به صورت مختلفی تولید می شوند. تارت یا ابزار گیر قطعه ای که ابزارهای متفاوت را در یک موقعیت خاص نگهداری میکند در تمام ماشین های تراش cnc یکسان است. اسپیندل نام قسمت دیگری است که قطعه را نگه می دارد . این قسمت ها در تمام دستگاه های تراش cnc وجود دارند. اسپیندل که وظیفه نگهداری قطعه کار را دارد بستگی به نیاز میتواند قطعه را به سرعت های متفاوت به چرخش در بیاورد.

برش cnc

محورهای حرکتی x و y و z در دستگاه cnc وجود دارند که تارت را در جهات مورد نظر چرخش می دهند و این باتوجه به دستوراتی است که از طرف کنترلر صادر می شود.
 

دستگاه تراش cnc معمولا برای افرادی که تولید بالایی دارند و این نکته برایشان بسیار مهم می باشد که محصول نهایی دقت بالایی داشته باشد مناسب است. یکی از نقاط قوت دستگا ههای سی ان سی کار همزمان با چند دستگاه cnc توسط یک نفر می باشد که در سیستم های سنتی این امر امکان پذیر نبود.

برای انتخاب دستگاه تراش cnc مناسب باید به میزان تیراژ تولید، دقت و تکرارپذیری ماشین توجه کرد که این فاکتورها باعث تفاوت در ماشین های cnc می گردد.

برنامه CAM :
لغت CAM مخفف عبارت Computer aided machining or manufacturing می باشد. این برنامه معمولا برای ایجاد مسیر حرکت ابزار و کدهای NC برای اجرای عملیات تراش و برش در دستگاه CNC می باشند.

تقسیم بندی دستگاه تراش CNC:
1- بستر تخت یا flat bed
2- بستر مورب یا slant bed
در مورد دستگاه تراش CNC با بستر مورب معمولا ریل ها دارای یک زاویه هستند که معمولا از 35 درجه شروع می شود و تا 65 و یا کمی بیشتر ادامه پیدا میکند.زمانیکه تارت و حرکت محور Z در ماشین های مورب قرار میگیرد فضای بیشتری برای تجهیز تارت بزرگتر و یا انبار ابزار بیشتر ایجاد می شود. در این نوع دستگاه ها حجم حداکثر تولید فراهم می شود. اما در بستر تخت تخلیه سفاله یا تراشه به خوبی بستر مورب انجام نمی شود.
دسترسی آسان اپراتور به اجزای ماشین به منظور بارگذاری قطعه یکی از مزیت های دستگاه های تراش بستر مورب است. در این نوع ماشین ها سرعت چرخش اسپیندل بسیار بالاتر است نسبت به دستگاه ها ی بستر تخت. دستگاه های تراش بستر تخت معمولا به یک اپراتور بسیار ماهر نیاز دارند ولی در مورد دستگاه بستر مورب معمولا کار با دستگاه راحت تر می باشد.
زمانیکه قطعات تولیدی ما سنگین باشند بهتر است از دستگاه بستر تخت استفاده کنیم و اگر قطعات با تیراژ بالا بود از ماشین های بستر مورب بهتر است بهره بگیریم.
معمولا قیمت دستگاه تراش بستر مورب نسبت به دستگاه بستر تخت بسیار بالاتر است.

قسمت های مختلف ماشین تراش CNC شامل:
گیربکس یا headstock
بستر یا bed
سه نظام یا chuck
مرغک یا tailstock
شفت مرغک یا tailstock quill
پدال یا pedals
کنترل پنل control panel
تارتturret
 
تراش cnc
 
معرفی قسمت های مختلف دستگاه تراش CNC به اختصار:
گیربکس چیست: گیربکس قسمتی از دستگاه CNC است که اسپیندل و موتور اصلی در آن قرار دارد و غالبا به دو صورت گیربکس یا تسمه ای نیرو را انتقال می دهد. برای گشتاورهای پایین از تسمه ای و برای گشتاورهای بالا از گیربکسی استفاده می شود.
سه نظام چیست: سه نظام نیز به اسپیندل وصل است و بر اساس چرخیدن اسپیندل حرکت میکند.
بستر دستگاه CNC چیست: بستر قسمتی است که تارت روی ریل حرکت میکند .
مرغک : مرغک برای نگهداری قطعه کار به اسپیندل استفاده می شود. وقتی طول قطعه بلند است میتوانیم از مرغک استفاده کنیم.


تراش cnc 


شفت مرغک (quill) نیز کمک کننده برای گرفتن قطعه است. شفت مرغک معمولا یا به شکل هیدرولیک است و یا مکانیکی.
پدال: پدال ها غالبا در دستگاه تراش CNC برای کنترل هیدرولیکی سه نظام و مرغک مورد استفاده قرار میگیرند.

دستگاه cnc
کنترل پنل دستگاه CNC: کنترل دستگاه CNC توسط قسمت کنترل پنل انجام می شود.
تارت: ابزارهای تراشکاری و فرزکاری و دریل کاری بر روی تارت نصب می شوند .

 

 
در تارت ها بر اساس نیاز کار از نیروهای محرکه مختلفی بهره می بریم از جمله برقی، هیدرولیک یا استفاده از سروو موتور
چند نوع تارت وجود دارد که شامل نوع VDI و نوع BMT است. در مدل VDI در عوض کردن ابزار ها سرعت بالاتر است اما در نمونه دوم قدرت بالاتر است.
بارفیدر چیست:
بارفیدر را زمانیکه میتوانیم استفاده کنیم که بخواهیم در زمان صرفه جویی کنیم و باز و بسته کردن سه نظام وقت گیر باشد و تولید بالا باشد. این پروسه به صورتی است که شمش ها در درون مخزنی با طول سه متر انباشته شده باشند و اینترفیسی برای گرفتن دستورها هدایت شود.
 


 part catcher دستگاهی است که قطعه تولید شده را از محل اسپیندل می گیرد. در دستگاه های CNC میتوان از آن استفاده کرد.
دستگاه cnc

 
Tools presetter چیست: این دستگاه برای اندازه گیری کردن نقطه صفر ابزار و نگهداری دقت می باشد.


Chuck jaw: سه نظام در دستگاه CNC دونوع فک دارند و بر مبنای نوع کار و قعه انتخاب می شوند که شامل
Soft jaw و Hard jaw می باشند.

 

 

 

 


آخرین مقالات