محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

حکاکی به معنای ایجاد نقش ها و برجستگی هایی بر روی چوب، فلز و دیگر سطوح می باشد. پیش از این حکاکی با ابزارهایی مثل مقار صورت می گرفت که امروزه این ابزار تبدیل به لیزر شده است. حکاکی لیزری جدیدترین روش حکاکی است که با استفاده از ماشین تغییر بسیار بزرگی ایجاد کرده است. دستگاه حکاکی و برش لیزر این امکان را دارند که روی انواع سطح ها مثل چوب و فلز و ... حکاکی کنند و معمولا در ساخت ماکت و تزیینات و نقش مهرها و کارت پستال و بسیاری زمینه های دیگر مثل پلکسی گلاس کاربرد بسیار دارند. مهم ترین خاصیت حکاکی چوب و برش لیزری در این است که زباله و دور ریز بسیار کمی دارد و همچنین بسیار سریع می باشد. برش و حکاکی با دقت بسیار بالا صورت میگیرد.
 

نکات مهم براي برش و حکاکي ليزري چوب


سوال ما این است آیا در زمان حکاکی چوب چوب دچار سوختگی می گردد؟ جواب بله می باشد و اين فرايند از طريق تصعيد مواد انجام مي‌شود. اين فرايند در خيلي موارد براي ايجاد طرح هاي مختلف بر روي چوب بسیار خوب و ضروري به نظر مي رسد. متمرکز بودن اشعه. آنچه که در محصول نهایی تاثیر دارد. انتخاب عدسی مناسب، انتخاب آیتم های درست دستگاه برش لیزر و تمرکز اشعه لیزر می باشد.

 

حکاکی روی چوب با لیزر
حکاکی روی چوب با لیزر

چه نوع چوبهایی را میتوان با روش برش لیزر، برش و حکاکی کرد؟

برای چوب های نرم مانند چوب کاج ما نیاز به دستگاه برش لیزری با قدرت کم داریم. اما تقریبا تمام چوب ها را میتوان برش و حکاکی کرد. در این زمان توجه به آیتم هایی مانند رزین و چگالی اهمیت پیدا میکند.


در زمان حکاکی چوب، نقش حک شده به چه رنگی حاصل می گردد؟

حکاکي ليزري چوب معمولا قهوه‌اي رنگ است. اما با تنظيمات مناسب ما مي‌توانیم بر روي چوب هايي که لاک الکلي دارند حک روشن ايجاد کنیم. براي اين منظور ما قدرت پايين و سرعت بالا را استفاده می کنیم.


برای داشتن یک طرح کاملا تیره در روش حکاکی روی چوب باید چه کرد؟

برای این کار باید فاصله تابش لیزر را با چوب کم کرد. مثلا حدود نیم تا 2 میلیمتر. بنابراین حکاکی چوب تیره و با جزییات کمتر ایجاد میشود.

  
کاربردهاي حکاکي ليزري چوب چیست؟

- حکاکي و تزئين کابينت هاي چوبي يا ام دي اف. با دستگاه ليزر مي توان، انواع طرح ها را بر روي کابينت حکاکي نمود. اين طرح ها زيبايي کابينت هاي چوبي يا MDF را بسيار بيشتر مي کند.
- حکاکي روی قاب عکس ام دي اف يا چوب. به خاطر قابليت حکاکي ليزر دستگاه هاي حکاکي ليزر، مي توان با اين دستگاه به توليد انبوه قاب هاي گران قيمت چوب يا ام دي اف پرداخت. همچنین، با دستگاه برش لیزر مي توان انواع قاب را حکاکي و آماده نمود.
- حکاکي دربهای چوبي تزئيني. با دستگاه هاي ليزري مي توان انواع طرح هاي مختلف يا انواع عکس را بر روي چوب حکاکي کرد.
- حکاکي آرم و یا لوگوی سازنده مصنوعات چوبي روي محصول.

حکاکی چوب

توليدکنندگان مصنوعات چوبي مانند تولیدکنندگان مبلمان و دیگر صنایع در ارتباط با چوب مي توانند آرم خود را با ليزر بر روي محصولات چوبي حکاکي کنند. با اين روش، آن ها مي توانند نام شرکت يا کارگاه خود را به صورت زيبايي تبليغ کنند.

- ساخت هدايا و يادبودهای چوبی

حکاکی روی چوب با لیزر
حکاکی روی چوب با لیزر

 

– حکاکي محصولات تزئيني چوبي. با ليزر مي توان مجموعه بسيار متنوعي از کالاهاي تزئيناتي يا سوغاتي را تهيه کرد.


آخرین مقالات