محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

دستگاه برش cnc - برش سی ان سی

یک دستگاه برش سی ان سی شامل چه بخش هایی می باشد:

یک دستگاه برش cnc شامل قسمت های زیر می باشد:
الف: قسمت مکانیکی شامل شاسی، سرموتورها و استپ موتورها، بال اسکرو، چرخ دنده ، شانه ، تسمه تایم، واگن ، اسپیندل و سیستم روغن کاری می باشد.
ب: واحد کنترل شامل کنترلر مرکزی و نرم افزار ارتباط دهنده، درایور موتور، اینورتر اسپیندل موتور
ج: برق قدرت شامل تابلو برق، کنتاکتور، رله، انرژی گارد و فیوزهای حفاظتی می باشد.

مهمترین و اصلی ترین بخش یک دستگاه برش cnc شاسی آن است. قسمتهای دیگر دستگاه برش cnc روی بدنه قرار می گیرند. شاسی های دستگاه های برش cnc دو نوع هستند: شاسی از جنس چدن و شاسی از جنس فولاد.
شاسی های فولادی دستگاه برش cnc دارای هزینه پایینی هستند. در این نوع از جوشکاری استفاده می شود بنابراین باید اصول آن رعایت شود. برای این نوع شاسی ها بهتر است از  جوش سی او دو استفاده شود. سپس باید عملیات تنش زدایی انجام شود و در نهایت ماشین کاری می شود.
شاسی های چدنی دستگاه برش cnc از نوع چدن داکتیل به علت دارا بودن خاصیت جذب ارتعاشات می باشد. در این فرایند از ریخته گری یک پارچه بهره برده می شود. برای انجام فرایند تنش زدایی باید سازه را به مدت 4 تا 10 سال از کارگاه خارج نمود. بعد از مرحله ریخته گری باید سازه چدنی مرحله خواب شاسی را بگذراند. سپس در نهایت مرحله ماشین کاری انجام می شود. این نوع سازه ها معمولا برای دستگاه cnc سنگ و برش چوب مناسب نیستند.

موتورهای حرکتی دستگاه برش cnc :
دستگاه برش cnc معمولا از دو نوع موتور استفاده می کنند:
الف: سروموتور : سروموتور یا servomotor که به اصطلاح به آن موتور کنترل می گویند نوعی از موتور الکتریکی می باشد که معمولا در مکانیزم های کنترل فیدبک و بازخورد استفاده می شود. اینرسی موتور پایین است به همین علت در این نوع موتور ها تغییر سرعت خیلی زود اتفاق می افتد. این نوع موتور ها در دستگاه برش cnc  دارای قطر پایین هستند.
ب: استپ موتور : استپ موتور دستگاه برش cnc به اصطلاح موتور پله ای گفته می شود که در آن یک دور 360 درجه به تعداد زیادی تقسیم می شود.در این نوع موتور دقت بسیار بالایی وجود دارد و نیازی به سیستم فیدبک نیست.


 سیستم حرکتی دستگاه برش cnc :
برای اینکه حرکت دورانی موتور به حرکت های مستقیم و خطی تبدیل شود از بال اسکرو، دنده شانه و چرخ دنده و تسمه تایم بهره برده می شود:
بال اسکرو:

بال اسکرو
بال اسکرو حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند. در واقع نیروهای چرخشی را به نیروهای فشاری تبدیل می کنند.
 در ظاهر بال اسکرو شبیه به تعدادی پیچ و مهره می باشد که در آن گوی در نقش مهره و شافت در نقش پیچ ظاهر می شود. گوی در واقع امکان چرخش ساچمه را میسر می کند. وقتی گوی بر روی شافت حرکت می کند، ساچمه ها در داخل آن به گردش در می آیند.

 دنده شانه :

چرخ دنده
از این چرخ دنده ها معمولا برای اینکه حرکت دورانی را به خطی تبدیل کنیم استفاده می کنیم. مانند فرمان ماشین. در حقیقت فرمان ماشین باعث می شود چرخ دنده که با چرخ شانه ای در ارتباط است بچرخد.

از مطالب بالا دریافت می شود که برای افزایش طول عمر دستگاه های برش cnc  چوب باید از سیستم انتقال قدرت چرخ دنده و شانه استفاده کرد.معمولا در دستگاه های برش cnc  از نوع دنده شانه ای مورب استفاده بیشتری می شود به این دلیل که آن ها معمولا از نظر صدا ، آلودگی صوتی ندارند.

 تسمه تایم :
یک روش دیگر برای تبدیل به حرکت خطی استفاده از تسمه تایم است که این نوع معمولا در چاپگرها و... استفاده می شود. معمولا در این نوع لقی وجود ندارد و حرکت بسیار دقیق است.
یکی از عیوب این سیستم کشیدگی لاستیک تسمه می باشد.

 ریل و واگن: با کمترین حد اصطکاک باید محورهای حرکتی روی شاسی حرکت کنند. دستگاه های فرز معمولا در روش لغزشی یا غلطشی برای حرکت محورها استفاده می کنند. در روش غلطشی معمولا ریل ها به گونه ای ساخته می شوند که اصطکاک دوسطح به کمترین میزان برسد و امکان تعویض ریل نیز میسر باشد.

 اسپیندل:

اسپیندل
اسپیندل یک محور دوار می باشد که ابزار توسط آن گردش پیدا میکنند. معمولا قطعه کار به اسپیندل بسته می شوند و با سرعت بالا به چرخش در می آیند. اسپیندل در واقع به معنای چرخنده است و محورهای دستگاه برش cnc که می چرخند در اصطلاح اسپیندل نامیده می شوند.
. اسپیندل اصلی دستگاه غالبا به موتوری گفته می شود که برای چرخش فرز cnc  استفاده می شود.
در دستگاه cnc  سنگ و دستگاه برش چوب اسپیندل و موتور در یک قسمت تعبیه می شود. اسپیندل موتور معمولا دو نوع است: تعویض ابزار اتوماتیک و ابزار دستی.

 برش لیزری طلا


فلز طلا از فلزات بسیار ارزشمند و گران قیمت می باشد و این فلز زیبا دارای قابلیت انبساط بسیار بالاست. طلا استحکام و سختی بالایی دارد. این فلز دارای قابلیت تغییر رنگ دارد. طلا بسیار سریع نقطه ذوبش پایین آمده و به صورت آلیاژ می شود به همین علت از عنصر های شکننده محسوب می شود. ترکیب طلا با نیکل و پالادیوم و نقره، طلای سفید را تشکیل می دهند.


برش لیزری طلا
دستگاه برش و حکاکی لیزر طلاسازی

 
همچنان که تکنولوژی رو به جلو می رود و پیشرفت می کند، دستگاه های برش لیزری جایگزین دستگاه های قدیمی و سنتی شده اند. در این خصوص دستگاه لیزر طلا نیز دارای پیشرفت گسترده ای شدند. هم اکنون این دستگاه های برش لیزری در کارگاه های کوچک و بزرگ جواهرات سازی استفاده می شوند. در این دستگاه ها، از تابش پرتو لیزر برای برش دادن مواد استفاده می شود.
دستگاه های برش لیزری طلا، دارای این قابلیت هستند که حروف، اعداد و انواع نقش ها را روی ماده حکاکی لیزری کنند. از دستگاه برش لیزری برای حکاکی روی سنگ ها نیز استفاده می شود. استفاده از دستگاه برش لیزری بسیار آسان می باشد و انرژی کمی مصرف می شود. به همین دلیل استفاده از این دستگاه ها روز به روز افزایش پیدا میکند.
حکاکی لیزری فلزاتی مانند طلا و پلاتین و .... و همچنین فلزاتی مثل انگشتر توسط روتاری امکان پذیر می شود.
حک لیزری طلا دقتی با واحد میکرون دارد این بدان معناست که دقت بسیار بسیار بالایی دارد. امروزه برش طلا توسط دستگاه برش لیزری فایبر بسیاری از نیازها را مرتفع کرده است. از کاربردهای دستگاه برش لیزری ، حکاکی نگینها، سنگهای یاقوت و ...، حکاکی لیزری بر روی انواع انگشترها و النگوها می باشد. توسط دستگاه برش لیزری می توان نام ها، انواع نقشها، تاریخ و آرم ها، تصاویر چهره اشخاص، اعداد و ..... را لیزر کرد.
دستگاه های برش لیزری مخصوص طلا این قابلیت را دارند که تصاویر را با کیفیتی باورنکردنی بر روی طلا اجرا کنند.

 

دستگاه برش cnc

برش Cnc پلاسمابرش Cnc هواگاز

انواع دستگاههای cnc و کاربردهای آنها

دستگاه برش cnc


دستگاه CNC چیست ؟

Computer Numerical Control دستگاه کنترل کنننده اعداد است. نسل ابتدایی این دستگاه ان سی نام داشت که دستورات طبق کامپیوتر درک نمیشد و با استفاده از کارت های پانچ عملیات انجام می گرفت. مثلا دستگاه تراش برای دستورات جلو رفتن بخش ساپورت دستگاه توسط دسته چرخان به جلو رانده می شود ولی در ماشین های ان سی این کار به وسیله دستوری که روی نوار پانچ، پانچ شده است انجام می شود. اما دستگاه های cnc این کار را بوسیله یک قطعه کد انجام می دهند.

حکاکی که توسط دستگاه های cnc انجام میشود مزیت های بسیاری دارد به همین خاطر نسبت به کارهایی که هنرمندان گرامی توسط دستانشان انجام می دهند بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است.  یکی از مزایای این دستگاه های این است که علاوه بر کار برش دستگاه قادر به انجام تراش، سوراخ کردن و حکاکی است. همچنین این دستگاه های cnc کار های مختلف را بر روی اجناس و متریال های مختلف از قبیل چوب، برش سنگ، برش پلاستیک، پلکسی گلاس ، برش روی فلز و ... انجام می دهند.

دستگاه های cnc امروزه در بسیاری از رشته ها از قبیل صنعت و هنر مورد استفاده قرار می گیرند.


انواع دستگاه های cnc

دستگاه لیزر cnc و دستگاه فرز cnc از مهم ترین دستگاه های cnc به شمار می روند. دستگاه های لیزر cnc خود به دو دسته بخش بندی می شود.


1- دستگاه لیزر فلز

دستگاه لیزر فلزات

برای حکاکی، برش و تراش و جوش بر روی انواع فلزات از دستگاه لیزر فلزات استفاده می شود. در برش لیزر سرعت کار و نتیجه ی دقیق کار از محاسن این نوع برش هستند. همچنین در دستگاه لیزر فلزات بعد از برش نیازی به عملیات پردازش وجود ندارد.

 
 2- دستگاه لیزر غیرفلزات

عملیات برش و حکاکی زمانیکه روی متریال هایی غیر از فلزات برای مثال روی چوب، سنگ، شیشه و ... انجام شود از دستگاه لیزر غیرفلزات استفاده می شود. برای مثال برای ساختن ماکت، لوح های تقدیر، تابلوهای راهنما، قاب های عکس و .... از دستگاه های لیزر غیرفلزات استفاده میشود.
 
 لیزر غیر فلزات


دستگاه فرز CNC

در دستگاه فرز cnc عملکرد مانند دستگاه لیزر است تنها تفاوتش این است که از نوک فرز استفاده می گردد. این دستگاه برای برش و حکاکی روی سنگها، چوب و فلزات به کار می رود . در این نوع دستگاه عمق برش زیاد است.
 
ماشین های CNC دیگر
دستگاه برش cnc پلاسما، دستگاه برش cnc هوا گاز( هوابرش) ، واترجت و.... از دیگر دستگاه های cnc هستند.

 
دستگاه برش پلاسما CNC
در برش پلاسما، برش با قوس الکتریکی می باشد. از دستگاه برش پلاسما برای برش روی فلزات استفاده می شود. در برش پلاسما دقت بسیار زیاد است همچنین دستگاه برش پلاسما از لحاظ کیفیت و امکانات نیز مناسب است. دستگاه برش پلاسما در ماشین سازی، قالب سازی و سوله سازی استفاده می شود.

دستگاه هوابرش یا برش cnc هواگاز
برای جوش و برش در دستگاه برش هواگاز از سوخت گاز همراه با اکسیژن استفاده می گردد. دقت و سرعت این دستگاه نسبت به برش پلاسما پایین تر است اما به کار بردن آن بسیار ساده و مقرون به صرفه تر است. از دستگاه هوابرش برای برش روی ورق و فلزات صاف و تخت و یا صفحاتی که ضخامت بیشتری دارند استفاده می شود.
 
دستگاه برش واترجت

دستگاه واترجت
فرایند برش در دستگاه واتر جت توسط جریان پرفشار آب ایجاد می شود. چنانچه سرعت فشار آب به حد بسیار بالایی برسد امکان برش فلز و سنگ بوجود می آید. این برش توسط نازل بسیار باریکی که معمولا از سنگهای گران قیمت ساخته می شود ایجاد می شود. واترجت معمولا غبار و بو ندارد و هیچ گاه دستگاه از کار نمی افتد. واترجت معمولا در نساجی، صنایع غذایی و خودرو، صنعت چوب و شیشه و ... به کار می رود.
 

آیتم هایی که روی قیمت دستگاه cnc تاثیر می گذارد چیست؟
قیمت دستگاه های برش cnc معمولا تابع نوع و کیفیت قطعات، توان اسپیندل، تعداد محورهای دستگاه، مکانتزم کنترل حرکت، جنس سازه  و ... است که به اختصار توضیح می دهیم:
 
نوع و کیفیت قطعات
 
قدرت اسپیندل :اگر اسپیندل دستگاه فرز قدرت بالایی داشته باشد کار برش  و حکاکی با سرعت بسیار بالاتری انجام میشود و این دو رابطه مستقیم دارند.

تعداد محورهای دستگاه مورد نظر: تعداد محورها با قیمت دستگاه رابطه مستقیم دارند چنانچه تعداد محورها افزایش پیدا کنند باعث بالا رفتن قیمت دستگاه می گردد.

مکانیزم کنترل حرکت:تعدادی از دستگاه ها مکانیزم کنترل حرکت دارند که این آیتم خود بر قیمت دستگاه تاثیر دارد.
 
جنس سازه : ضخامت و جنس ماده مورد استفاده در پروفیل ها و ورق که در سازه CNC استفاده شده، در استحکام دستگاه و قیمت آن مؤثر است.
 
 لوازم جانبی دستگاه :
چنانچه دستگاه cnc متعلقاتی مانند تجهیزات روغنکاری خودکار، چیلر برای خنک سازی اسپیندل ، غبار جمع کن ، کنترل دستی برای کنترل حرکت های دستگاه و ... داشته باشد این موارد بر قیمت نهایی دستگاه cnc تاثیر دارد.
ماشین آلات برش cnc به دو دسته ماشین های داخلی و ماشین های ساخت خارج از کشور تقسیم بندی می شوند:

ماشین الات cnc داخل کشور:
برخی از مشکلاتی که دستگاه های برش cnc داخلی دارند مانند نداشتن مستندات لازم، یکسان نبودن سطح کیفی دستگاه های مشابه و ... است. منظور از نداشتن مستندات لازم معمولا نداشتن مستندات مربوط به اپراتور، نگهداری دستگاه و طریقه تعمیر دستگاه می باشد.  معمولا این گونه اطلاعات به مشتری انتقال پیدا نمیکند به همین خاطر چنانچه مشکلی برای دستگاه پیش بیاید معمولا کسی پاسخگو نمیباشد. گروه صنعتی پویابرش سعی در رفع اینگونه مشکلات دارد و تا حد امکان سعی بر این داشته است که خدمات پس از فروش را به طور انحصاری ارائه دهد.

ماشین الات cnc خارجی:
دستگاه های برش cnc خارجی معمولا یا ساخته شده توسط کشورهای آمریکایی یا اروپایی هستند که قطعا دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و تنها دغدغه بعد از خریدشان یافتن قطعات یدکی مربوط به آنها است. یک سری از دستگاه های نیز ساخته شده توسط کشورهای آسیای میانه هستند که معولا این دستگاه های نیز دارای دوام خوبی هستند.

یک دسته دیگر نیز وجود دارد که ماشین الات cnc آسیای شرقی هستند . منظور دستگاه های ساخته شده توسط تایوان، کره و ... هستند که کیفیت بالایی دارند.
یک دسته دیگر نیز ساخته شده توسط کشور چین هستند که این مورد خود نیز به چند دسته تقسیم می شود. دستگاه های چینی معمولا کیفیت های مختلفی دارند. برای خرید یک دستگاه cnc ما باید به تیراژ مورد نظر و کاری که از دستگاه انتظار داریم دقت کنیم و سپس اقدام به خرید کنیم.

 
 

تراش cnc سی ان سی چیست ؟ اجزا تشکیل دهنده تراش cnc

معرفی مختصر تراشcnc :
دستگاه تراش cnc در واقع مانند تراش های سنتی کار میکنند اما یک فرق با آنها دارند و آن هم بهره گرفتن از سیستم کنترل عددی و همچنین افزایش دقت برش و کیفیت نهایی محصول می باشد. سیستم کنترل عددی با تکنولوژِ مختلفی در ارتباط است که یکی از آنها تراش cnc میباشد. این ماشین ها توسط واسطه ای به کامپیوتر متصل می شوند.
با مرور زمان و پیشرفت فناوری ماشین تراش cnc خیلی سریع جایگزین سیستم های سنتی شد. سیستم تراش cnc به سادگی مدیریت می گردد. در ماشین های سی ان سی دقت بالا یکی از مزایای این دستگاه ها نسبت به سیستم های قدیمی است.عملیات تراش و برش در این دستگاه ها توسط برنامه های مربوطه مانند cad و cam انجام می شود. بعد از آماده شدن فایل مربوط در این نرم افزار ها ، فایل به سیستم کامپیوتر منتقل می شود سپس عملیات آغاز می گردد. اپراتور قادر است نحوه عملکرد دستگاه cnc را در تمام مراحل کار به صورت شبیه سازی شده تماشا کند.
ماشین های تراشcnc به صورت مختلفی تولید می شوند. تارت یا ابزار گیر قطعه ای که ابزارهای متفاوت را در یک موقعیت خاص نگهداری میکند در تمام ماشین های تراش cnc یکسان است. اسپیندل نام قسمت دیگری است که قطعه را نگه می دارد . این قسمت ها در تمام دستگاه های تراش cnc وجود دارند. اسپیندل که وظیفه نگهداری قطعه کار را دارد بستگی به نیاز میتواند قطعه را به سرعت های متفاوت به چرخش در بیاورد.

برش cnc

محورهای حرکتی x و y و z در دستگاه cnc وجود دارند که تارت را در جهات مورد نظر چرخش می دهند و این باتوجه به دستوراتی است که از طرف کنترلر صادر می شود.
 

دستگاه تراش cnc معمولا برای افرادی که تولید بالایی دارند و این نکته برایشان بسیار مهم می باشد که محصول نهایی دقت بالایی داشته باشد مناسب است. یکی از نقاط قوت دستگا ههای سی ان سی کار همزمان با چند دستگاه cnc توسط یک نفر می باشد که در سیستم های سنتی این امر امکان پذیر نبود.

برای انتخاب دستگاه تراش cnc مناسب باید به میزان تیراژ تولید، دقت و تکرارپذیری ماشین توجه کرد که این فاکتورها باعث تفاوت در ماشین های cnc می گردد.

برنامه CAM :
لغت CAM مخفف عبارت Computer aided machining or manufacturing می باشد. این برنامه معمولا برای ایجاد مسیر حرکت ابزار و کدهای NC برای اجرای عملیات تراش و برش در دستگاه CNC می باشند.

تقسیم بندی دستگاه تراش CNC:
1- بستر تخت یا flat bed
2- بستر مورب یا slant bed
در مورد دستگاه تراش CNC با بستر مورب معمولا ریل ها دارای یک زاویه هستند که معمولا از 35 درجه شروع می شود و تا 65 و یا کمی بیشتر ادامه پیدا میکند.زمانیکه تارت و حرکت محور Z در ماشین های مورب قرار میگیرد فضای بیشتری برای تجهیز تارت بزرگتر و یا انبار ابزار بیشتر ایجاد می شود. در این نوع دستگاه ها حجم حداکثر تولید فراهم می شود. اما در بستر تخت تخلیه سفاله یا تراشه به خوبی بستر مورب انجام نمی شود.
دسترسی آسان اپراتور به اجزای ماشین به منظور بارگذاری قطعه یکی از مزیت های دستگاه های تراش بستر مورب است. در این نوع ماشین ها سرعت چرخش اسپیندل بسیار بالاتر است نسبت به دستگاه ها ی بستر تخت. دستگاه های تراش بستر تخت معمولا به یک اپراتور بسیار ماهر نیاز دارند ولی در مورد دستگاه بستر مورب معمولا کار با دستگاه راحت تر می باشد.
زمانیکه قطعات تولیدی ما سنگین باشند بهتر است از دستگاه بستر تخت استفاده کنیم و اگر قطعات با تیراژ بالا بود از ماشین های بستر مورب بهتر است بهره بگیریم.
معمولا قیمت دستگاه تراش بستر مورب نسبت به دستگاه بستر تخت بسیار بالاتر است.

قسمت های مختلف ماشین تراش CNC شامل:
گیربکس یا headstock
بستر یا bed
سه نظام یا chuck
مرغک یا tailstock
شفت مرغک یا tailstock quill
پدال یا pedals
کنترل پنل control panel
تارتturret
 
تراش cnc
 
معرفی قسمت های مختلف دستگاه تراش CNC به اختصار:
گیربکس چیست: گیربکس قسمتی از دستگاه CNC است که اسپیندل و موتور اصلی در آن قرار دارد و غالبا به دو صورت گیربکس یا تسمه ای نیرو را انتقال می دهد. برای گشتاورهای پایین از تسمه ای و برای گشتاورهای بالا از گیربکسی استفاده می شود.
سه نظام چیست: سه نظام نیز به اسپیندل وصل است و بر اساس چرخیدن اسپیندل حرکت میکند.
بستر دستگاه CNC چیست: بستر قسمتی است که تارت روی ریل حرکت میکند .
مرغک : مرغک برای نگهداری قطعه کار به اسپیندل استفاده می شود. وقتی طول قطعه بلند است میتوانیم از مرغک استفاده کنیم.


تراش cnc 


شفت مرغک (quill) نیز کمک کننده برای گرفتن قطعه است. شفت مرغک معمولا یا به شکل هیدرولیک است و یا مکانیکی.
پدال: پدال ها غالبا در دستگاه تراش CNC برای کنترل هیدرولیکی سه نظام و مرغک مورد استفاده قرار میگیرند.

دستگاه cnc
کنترل پنل دستگاه CNC: کنترل دستگاه CNC توسط قسمت کنترل پنل انجام می شود.
تارت: ابزارهای تراشکاری و فرزکاری و دریل کاری بر روی تارت نصب می شوند .

 

 
در تارت ها بر اساس نیاز کار از نیروهای محرکه مختلفی بهره می بریم از جمله برقی، هیدرولیک یا استفاده از سروو موتور
چند نوع تارت وجود دارد که شامل نوع VDI و نوع BMT است. در مدل VDI در عوض کردن ابزار ها سرعت بالاتر است اما در نمونه دوم قدرت بالاتر است.
بارفیدر چیست:
بارفیدر را زمانیکه میتوانیم استفاده کنیم که بخواهیم در زمان صرفه جویی کنیم و باز و بسته کردن سه نظام وقت گیر باشد و تولید بالا باشد. این پروسه به صورتی است که شمش ها در درون مخزنی با طول سه متر انباشته شده باشند و اینترفیسی برای گرفتن دستورها هدایت شود.
 


 part catcher دستگاهی است که قطعه تولید شده را از محل اسپیندل می گیرد. در دستگاه های CNC میتوان از آن استفاده کرد.
دستگاه cnc

 
Tools presetter چیست: این دستگاه برای اندازه گیری کردن نقطه صفر ابزار و نگهداری دقت می باشد.


Chuck jaw: سه نظام در دستگاه CNC دونوع فک دارند و بر مبنای نوع کار و قعه انتخاب می شوند که شامل
Soft jaw و Hard jaw می باشند.

 

 

 

 

دستگاه CNC

CNC چیست؟

CNC برای کنترل عددی کامپیوتری استفاده می شود و از اوایل دهه ی 1970 ساخته شده است. قبل از این، NC برای کنترل عددی نامگذاری شد. (در اوایل دهه 1970 کامپیوترها به این کنترل ها معرفی شدند، از این رو تغییر نام یافت). در حالی که مردم در بسیاری از حوزه های زندگی هرگز از این واژه استفاده نکرده اند، CNC تقریبا هر نوع فرایند تولید را در یک یا چند مورد قرار داده است. اگر شما در کار ساخت و ساز هستید، احتمال دارد شما به صورت منظم با CNC کار کنید.

قبل از CNC
در حالی که این بیانیه وجود دارد،دستگاه های CNC به طور معمول جایگزین (یا در رابطه با) برخی از فرایندهای تولید استفاده می شوند. به عنوان مثال، یکی از ساده ترین فرایندهای تولید، سوراخ کاری و حفاری را ببینید. برای ایجاد حفره ها، می توان از یک مته پرس استفاده کرد. (به احتمال زیاد تقریبا هر کسی نوعی پرس مته را دیده است، حتی اگر شما در کار تولید کار نیستید). یک فرد می تواند مته را در چاک مته که در اسپیندل مته است، نگه دارد. سپس (دستی) سرعت مورد نظر برای چرخش را انتخاب می کند و چرخش را فعال کند. سپس آنها را به صورت دستی بر روی اهرم حرکت داده تا مته را به قطعه کار که در حال ماشینکاری است، هدایت کند.

همانطور که می توانید به آسانی ببینید، مداخلات دستی در مورد استفاده از یک مته برای حفاری وجود دارد. یک فرد تقریبا هر گامی را طی می کند. در حالی که این اقدامات دستی ممکن است برای شرکت های تولیدی قابل قبول باشد. اما اگر تعداد کمی از سوراخ ها یا قطعات مورد نیاز ماشینکاری شود، به عنوان مقادیر رشد، احتمال ایجاد خستگی نیز به دلیل تکرار و طولانی شدن عملیات وجود دارد و توجه داشته باشید که ما از یکی از ساده ترین عملیات ماشینکاری (حفاری) برای مثال خود استفاده کرده ایم. عملیات پیچیده ماشینکاری وجود دارد که نیاز به سطح مهارت بسیار بالایی دارد (و احتمال بالقوه برای اشتباهات ناشی از قطعه) از فردی که در حال کار با ابزار ماشین آلات معمولی است را افزایش می دهد. (ما معمولا به سبک ماشین اشاره می کنیم که CNC به عنوان ماشین متعارف جایگزین می شود.)

در مقایسه با CNC معادل برای مته (احتمالا یک مرکز ماشینکاری CNC یا مرکز حفاری و حفاری CNC) می تواند برنامه ریزی شود تا این عملیات را به صورت اتوماتیک انجام دهد. در حال حاضر با استفاده از دستگاه CNC همه چیزهایی که اپراتور در حال انجام دستی است را میتوان انجام داد. از جمله: قرار دادن مته در اسپیندل، فعال کردن اسپیندل، قرار دادن قطعه کار تحت مته، پردازش سوراخ و خاموش کردن اسپیندل.

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، همه چیزهایی که یک اپراتور نیاز به انجام کارهای متداول با دستگاه های CNC دارد قابل برنامه ریزی است. در حقیقت اپراتورهای CNC در حین اجرای طولانی مدت خسته می شوند، زیرا کارهای کمتری انجام می شود. با برخی از دستگاه های CNC، حتی فرآیند بارگیری قطعات آماده شده است.

 

کنترل حرکت

تمام انواع دستگاه های CNC این مبحث را به اشتراک می گذارند: همه آنها دارای دو یا چند جهت قابل برنامه ریزی حرکت به نام محورها هستند. محور حرکت می تواند خطی باشد (در طول خط مستقیم) یا چرخشی (در طول مسیر دایره ایی ). یکی از اولین ویژگی های که پیچیدگی دستگاه CNC را نشان می دهد، چند محور است. به طور کلی، با محورهای بیشتر، دستگاه پیچیده تر است.
محور هر دستگاه CNC برای ایجاد حرکات مورد نیاز برای فرآیند تولید مورد نیاز است. در مثال حفاری، این محور (3) این ابزار را روی سوراخ قرار می دهد که در دو محور ماشینکاری شود و حفره (با محور سوم) را ببندد. محورها با حروف نامگذاری شده اند. نام محور خطی معمولی X، Y و Z است. نام محور چرخش کلی A، B و C است.

محور خطی
محور خطی
برش cnc
محور دورانی

دستگاه CNC اگر بتواند قطعه کار را در دو یا چند محور حرکت دهد، زیاد مفید نخواهد بود. تقریبا تمام دستگاه های CNC در چندین مسیر قابل برنامه ریزی هستند. نوع خاصی از نوع ماشینکاری CNC به همراه لوازم جانبی قابل برنامه ریزی مناسب آن است. باز هم هر تابع مورد نیاز بر روی ماشین های CNC کامل تحت برنامه می باشد. در اینجا چند نمونه برای یک نوع دستگاه وجود دارد.

 

مراکز دستگاه cnc

مراکز ماشینکاری: اکثر مراکز ماشینکاری می توانند ابزارهای بسیاری را در یک جعبه ابزار نگه دارند. در صورت لزوم، ابزار مورد نیاز را می توان به صورت خودکار در چرخش برای ماشینکاری قرار داد.
تغییر خودکار ابزار
سرعت اسپیندل و فعال سازی: سرعت چرخش (در سرعتهای هر دقیقه) می تواند به راحتی مشخص شود و چرخش در جهت جلو یا عقب تبدیل می شود. البته، می تواند خاموش شود.
خنک کننده: بسیاری از عملیات ماشینکاری نیاز به خنک کننده برای اهداف روانکاری و خنک کننده دارند. خنک کننده را می توان در داخل چرخه دستگاه روشن و خاموش کرد.

 

برنامه های cnc

فکر کنید که هر سری از دستورالعمل های گام به گام را ارائه دهید. برنامه CNC چیزی جز دستورالعمل دیگری نیست. این فرمت به صورت جمله نوشته میشود و کنترل آن را به صورت ترتیبی و گام به گام اجرا می کند.


یک سری خاص از کلمات CNC برای ارتباط برقرار کردن دستگاه مورد نظر استفاده می شود. کلمات CNC با آدرس مثل نامه شروع می شوند (مثل F برای feedrate، S برای سرعت اسپیندل، و X، Y & Z برای حرکت محور). هنگامی که با یک روش منطقی کنار گذاشته می شوند، یک گروه از کلمات CNC دستوراتی را تشکیل می دهند که شبیه یک جمله است.

برای هر نوع دستگاه CNC تنها 40 تا 50 کلمه به طور منظم استفاده می شود. بنابراین اگر شما بخواهید برای نوشتن برنامه های  CNC آموزش ببینید با یادگیری یک زبان خارجی حداقل با دانستن تنها 50 کلمه، میتوانید این کار را بکنید. نباید بیش از حد دشوار باشد که برنامه نویسی سی ان سی را یاد بگیرد.

کنترل CNC یک برنامه CNC را تفسیر و سری دستورات را به ترتیب انجام می دهد. همانطور که برنامه را می خواند، کنترل CNC عملکردهای ماشین مناسب را فعال می کند، به دلیل حرکت محور و به طور کلی دستورالعمل های برنامه را دنبال می کند. علاوه بر تفسیر برنامه CNC، کنترل CNC چند هدف دیگر نیز دارد. تمامی کنترلر های CNC اجازه می دهند که برنامه ها را اصلاح کرده (ویرایش شده) و در صورت اشتباه، آن را پیدا کنند. کنترل CNC اجازه می دهد تا برخی از ورودی های مهم اپراتور را از برنامه مشخص شده، مانند مقادیر طول ابزار مشخص کند. به طور کلی، کنترل CNC اجازه می دهد تا تمام توابع دستگاه دستکاری شود.

 

سیستم cam چیست؟

برای برنامه های کاربردی ساده (مانند سوراخ های حفاری )، برنامه CNC را می توان به صورت دستی توسعه داد. به این معناست که یک برنامه نویس برای نوشتن این برنامه تنها با مداد، کاغذ و ماشین حساب مسلح خواهد شد. باز هم، برای برنامه های کاربردی ساده، این ممکن است بهترین راه برای توسعه برنامه های CNC باشد. به عنوان برنامه های کاربردی پیچیده تر و به ویژه هنگامی که برنامه های جدید به طور منظم مورد نیاز است، نوشتن برنامه ها به صورت دستی بسیار مشکل تر است. برای ساده سازی فرایند برنامه ریزی، می توان از سیستم تولید کامپیوتری (CAM) استفاده کرد. یک سیستم CAM یک برنامه نرم افزاری است که بر روی رایانه اجرا می شود. در بسیاری از شرکتها، سیستم CAM با طراحی کامپیوتری (CAD) که توسط بخش مهندسی طراحی شرکت ساخته شده است، کار میکند. این نیاز به تنظیم مجدد قطعه کار برای سیستم CAM را از بین می برد. برنامه نویسی CNC به سادگی عملیات ماشینکاری را انجام می دهد و سیستم CAM برنامه CNC را ایجاد می کند.

سیستم dnc چیست؟

هنگامی که برنامه توسعه می یابد (به صورت دستی یا با یک سیستم CAM)، باید آن را با کنترل CNC بارگیری کنید. اگرچه فرد نصاب می تواند برنامه را به درستی در کنترل تایپ کند، این امر می تواند مانند استفاده از دستگاه CNC به عنوان یک ماشین تحریر بسیار گران قیمت باشد. اگر برنامه CNC با کمک یک سیستم CAM توسعه پیدا کند، در قالب یک فایل متنی است. اگر برنامه به صورت دستی نوشته شود، می توان آن را به هر رایانه ای با استفاده از یک پردازشگر کلمه متداول تایپ کرد (البته اکثر شرکت ها از یک ویرایشگر متن مخصوص CNC برای این منظور استفاده می کنند). در هر صورت، برنامه در قالب یک فایل متنی است که می تواند به دستگاه سی ان سی منتقل شود. برای این منظور یک سیستم عددی توزیعی (DNC) استفاده می شود.

یک سیستم DNC چیزی بیش از یک کامپیوتر است که با یک یا چند ماشین کاری CNC شبکه شده است. تا همین اواخر، پروتکل ارتباطات سریال خام (RS-232c) برای انتقال برنامه ها مورد استفاده قرار می گرفت. کنترل های جدید دارای قابلیت های فعلی ارتباطات هستند و می توانند در راه های متداولتر شبکه (اترنت و غیره) شبکه شوند. بدون در نظر گرفتن روشها، قبل از اجرای برنامه CNC، باید به دستگاه CNC بارگیری شود.

 

انواع DNC

همانطور که گفته شد، CNC  تقریبا در هر جنبه ای از تولید قرار گرفته است. بسیاری از فرآیندهای ماشینکاری با استفاده از دستگاه CNC بهبود یافته و افزایش یافته است. بیایید به برخی از زمینه های خاص نگاه کنیم و بر فرایندهای تولیدی که با استفاده از دستگاه های CNC بهبود یافته است، دقیقتر بنگریم.

در صنعت ساخت فلز:
در زمینه تولید و ساخت معمولا به عملیاتی که در صفحات نسبتا نازک انجام می شود اشاره می کند. به یک کابینت کاغذی فلزی فکر کنید. تمام اجزای اصلی از ورق فولادی ساخته شده اند. این ورقها به اندازه کشیده شده اند، سوراخ ها در مکان های مناسب قرار گرفته می شوند و ورق ها به شکل نهایی خم کاری شده اند. باز هم عملیاتی که عموما به عنوان عملیات اصلی توصیف می شوند عبارتند از برش، شعله یا برش پلاسما، برش لیزر و جوشکاری. درست است، برش CNC به شدت در تقریبا هر جنبه ساخت این کابینت فلزی دخالت دارد.

برش CNC معمولا با ماشین های برش مورد استفاده قرار می گیرد تا طول نوار برش را کنترل کند. لیزرهای CNC و برش پلاسما CNC نیز برای ساخت صفحات به شکل نهایی اش استفاده می شوند.

 

در صنایع ماشینکاری ماشین برش الکتریکی:
ماشینکاری دیزل الکتریکی (EDM) فرآیند حذف فلز از طریق استفاده از جرقه الکتریکی است که باعث سوختن فلز می شود. CNC EDM در دو فرم، EDM عمودی و سیم EDM می آید. EDM عمودی نیاز به استفاده از یک الکترود (که معمولا در مرکز ماشینکاری CNC کار می کند) دارد. شکل یک بطری پلاستیکی را که باید به یک قالب تزریق شود، تصور کنید. سیم EDM به طور معمول برای ساخت ترکیبات پانچ و میله برای مجموعه قالب های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. EDM یکی از عملیات CNC کمتر شناخته شده است.

در صنعت نجاری
همانطور که گفتیم، ماشین آلات CNC به شدت در مغازه های نجاری استفاده می شود. این دستگاه ها برای سوراخکاری و حفاری کاربرد دارند.

 

انواع دیگر دستگاه های CNC
بسیاری از سیستم های حکاکی از تکنولوژی CNC استفاده می کنند. ماشینکاری واترجت با استفاده از جریان جت آب فشار بالا برای برش از صفحات مواد استفاده می شوند. CNC حتی در تولید بسیاری از قطعات الکتریکی استفاده می شود. به عنوان مثال، ماشینهای کوپن CNC و محل ترمینال CNC و دستگاه های لحیم کاری وجود دارند.

 

فرصت های شغلی مربوط به CNC

برش cnc
اپراتور دستگاه cnc


برای استفاده از دستگاه های CNC کمبود افراد متخصص وجود دارد. همه جا میشنویم که مردم تولیدی ادعا می کنند که نمی توانند افراد ماهر را پیدا کنند. متاسفانه، همینطور میباشد زیرا برای پرداختن به این شغلها باید مهارت لازم را کسب کرد. در اینجا برخی از عناوین شغلی افراد با ابزارهای CNC وجود دارد که معرفی می کنیم.

 

کار برای شرکت های تولیدی:

  • تنظیم کننده ابزار CNC
  • اپراتورهای CNC
  • CNC set up people
  • برنامه نویسان CNC
  • برنامه نویسان سیستم CAM
  • کارکنان تعمیر CNC
  • کار برای شرکت هایی که ماشین آلات CNC را به فروش می رسانند

آخرین مقالات