محصولات گروه صنعتی پویا برش

دستگاه نورد

دستگاه نورد

دستگاه برش cnc

دستگاه برش cnc

cnc سنگ

cnc سنگ

برش لیزر

برش لیزر

برش پلاسما cnc

برش پلاسما cnc

واترجت

واترجت

حکاکی چوب

حکاکی چوب

خم ورق

خم ورق

تراش cnc سی ان سی چیست ؟ اجزا تشکیل دهنده تراش cnc

معرفی مختصر تراشcnc :
دستگاه تراش cnc در واقع مانند تراش های سنتی کار میکنند اما یک فرق با آنها دارند و آن هم بهره گرفتن از سیستم کنترل عددی و همچنین افزایش دقت برش و کیفیت نهایی محصول می باشد. سیستم کنترل عددی با تکنولوژِ مختلفی در ارتباط است که یکی از آنها تراش cnc میباشد. این ماشین ها توسط واسطه ای به کامپیوتر متصل می شوند.
با مرور زمان و پیشرفت فناوری ماشین تراش cnc خیلی سریع جایگزین سیستم های سنتی شد. سیستم تراش cnc به سادگی مدیریت می گردد. در ماشین های سی ان سی دقت بالا یکی از مزایای این دستگاه ها نسبت به سیستم های قدیمی است.عملیات تراش و برش در این دستگاه ها توسط برنامه های مربوطه مانند cad و cam انجام می شود. بعد از آماده شدن فایل مربوط در این نرم افزار ها ، فایل به سیستم کامپیوتر منتقل می شود سپس عملیات آغاز می گردد. اپراتور قادر است نحوه عملکرد دستگاه cnc را در تمام مراحل کار به صورت شبیه سازی شده تماشا کند.
ماشین های تراشcnc به صورت مختلفی تولید می شوند. تارت یا ابزار گیر قطعه ای که ابزارهای متفاوت را در یک موقعیت خاص نگهداری میکند در تمام ماشین های تراش cnc یکسان است. اسپیندل نام قسمت دیگری است که قطعه را نگه می دارد . این قسمت ها در تمام دستگاه های تراش cnc وجود دارند. اسپیندل که وظیفه نگهداری قطعه کار را دارد بستگی به نیاز میتواند قطعه را به سرعت های متفاوت به چرخش در بیاورد.

برش cnc

محورهای حرکتی x و y و z در دستگاه cnc وجود دارند که تارت را در جهات مورد نظر چرخش می دهند و این باتوجه به دستوراتی است که از طرف کنترلر صادر می شود.
 

دستگاه تراش cnc معمولا برای افرادی که تولید بالایی دارند و این نکته برایشان بسیار مهم می باشد که محصول نهایی دقت بالایی داشته باشد مناسب است. یکی از نقاط قوت دستگا ههای سی ان سی کار همزمان با چند دستگاه cnc توسط یک نفر می باشد که در سیستم های سنتی این امر امکان پذیر نبود.

برای انتخاب دستگاه تراش cnc مناسب باید به میزان تیراژ تولید، دقت و تکرارپذیری ماشین توجه کرد که این فاکتورها باعث تفاوت در ماشین های cnc می گردد.

برنامه CAM :
لغت CAM مخفف عبارت Computer aided machining or manufacturing می باشد. این برنامه معمولا برای ایجاد مسیر حرکت ابزار و کدهای NC برای اجرای عملیات تراش و برش در دستگاه CNC می باشند.

تقسیم بندی دستگاه تراش CNC:
1- بستر تخت یا flat bed
2- بستر مورب یا slant bed
در مورد دستگاه تراش CNC با بستر مورب معمولا ریل ها دارای یک زاویه هستند که معمولا از 35 درجه شروع می شود و تا 65 و یا کمی بیشتر ادامه پیدا میکند.زمانیکه تارت و حرکت محور Z در ماشین های مورب قرار میگیرد فضای بیشتری برای تجهیز تارت بزرگتر و یا انبار ابزار بیشتر ایجاد می شود. در این نوع دستگاه ها حجم حداکثر تولید فراهم می شود. اما در بستر تخت تخلیه سفاله یا تراشه به خوبی بستر مورب انجام نمی شود.
دسترسی آسان اپراتور به اجزای ماشین به منظور بارگذاری قطعه یکی از مزیت های دستگاه های تراش بستر مورب است. در این نوع ماشین ها سرعت چرخش اسپیندل بسیار بالاتر است نسبت به دستگاه ها ی بستر تخت. دستگاه های تراش بستر تخت معمولا به یک اپراتور بسیار ماهر نیاز دارند ولی در مورد دستگاه بستر مورب معمولا کار با دستگاه راحت تر می باشد.
زمانیکه قطعات تولیدی ما سنگین باشند بهتر است از دستگاه بستر تخت استفاده کنیم و اگر قطعات با تیراژ بالا بود از ماشین های بستر مورب بهتر است بهره بگیریم.
معمولا قیمت دستگاه تراش بستر مورب نسبت به دستگاه بستر تخت بسیار بالاتر است.

قسمت های مختلف ماشین تراش CNC شامل:
گیربکس یا headstock
بستر یا bed
سه نظام یا chuck
مرغک یا tailstock
شفت مرغک یا tailstock quill
پدال یا pedals
کنترل پنل control panel
تارتturret
 
تراش cnc
 
معرفی قسمت های مختلف دستگاه تراش CNC به اختصار:
گیربکس چیست: گیربکس قسمتی از دستگاه CNC است که اسپیندل و موتور اصلی در آن قرار دارد و غالبا به دو صورت گیربکس یا تسمه ای نیرو را انتقال می دهد. برای گشتاورهای پایین از تسمه ای و برای گشتاورهای بالا از گیربکسی استفاده می شود.
سه نظام چیست: سه نظام نیز به اسپیندل وصل است و بر اساس چرخیدن اسپیندل حرکت میکند.
بستر دستگاه CNC چیست: بستر قسمتی است که تارت روی ریل حرکت میکند .
مرغک : مرغک برای نگهداری قطعه کار به اسپیندل استفاده می شود. وقتی طول قطعه بلند است میتوانیم از مرغک استفاده کنیم.


تراش cnc 


شفت مرغک (quill) نیز کمک کننده برای گرفتن قطعه است. شفت مرغک معمولا یا به شکل هیدرولیک است و یا مکانیکی.
پدال: پدال ها غالبا در دستگاه تراش CNC برای کنترل هیدرولیکی سه نظام و مرغک مورد استفاده قرار میگیرند.

دستگاه cnc
کنترل پنل دستگاه CNC: کنترل دستگاه CNC توسط قسمت کنترل پنل انجام می شود.
تارت: ابزارهای تراشکاری و فرزکاری و دریل کاری بر روی تارت نصب می شوند .

 

 
در تارت ها بر اساس نیاز کار از نیروهای محرکه مختلفی بهره می بریم از جمله برقی، هیدرولیک یا استفاده از سروو موتور
چند نوع تارت وجود دارد که شامل نوع VDI و نوع BMT است. در مدل VDI در عوض کردن ابزار ها سرعت بالاتر است اما در نمونه دوم قدرت بالاتر است.
بارفیدر چیست:
بارفیدر را زمانیکه میتوانیم استفاده کنیم که بخواهیم در زمان صرفه جویی کنیم و باز و بسته کردن سه نظام وقت گیر باشد و تولید بالا باشد. این پروسه به صورتی است که شمش ها در درون مخزنی با طول سه متر انباشته شده باشند و اینترفیسی برای گرفتن دستورها هدایت شود.
 


 part catcher دستگاهی است که قطعه تولید شده را از محل اسپیندل می گیرد. در دستگاه های CNC میتوان از آن استفاده کرد.
دستگاه cnc

 
Tools presetter چیست: این دستگاه برای اندازه گیری کردن نقطه صفر ابزار و نگهداری دقت می باشد.


Chuck jaw: سه نظام در دستگاه CNC دونوع فک دارند و بر مبنای نوع کار و قعه انتخاب می شوند که شامل
Soft jaw و Hard jaw می باشند.

 

 

 

 

انواع دستگاههای cnc و کاربردهای آنها

دستگاه برش cnc


دستگاه CNC چیست ؟

Computer Numerical Control دستگاه کنترل کنننده اعداد است. نسل ابتدایی این دستگاه ان سی نام داشت که دستورات طبق کامپیوتر درک نمیشد و با استفاده از کارت های پانچ عملیات انجام می گرفت. مثلا دستگاه تراش برای دستورات جلو رفتن بخش ساپورت دستگاه توسط دسته چرخان به جلو رانده می شود ولی در ماشین های ان سی این کار به وسیله دستوری که روی نوار پانچ، پانچ شده است انجام می شود. اما دستگاه های cnc این کار را بوسیله یک قطعه کد انجام می دهند.

حکاکی که توسط دستگاه های cnc انجام میشود مزیت های بسیاری دارد به همین خاطر نسبت به کارهایی که هنرمندان گرامی توسط دستانشان انجام می دهند بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است.  یکی از مزایای این دستگاه های این است که علاوه بر کار برش دستگاه قادر به انجام تراش، سوراخ کردن و حکاکی است. همچنین این دستگاه های cnc کار های مختلف را بر روی اجناس و متریال های مختلف از قبیل چوب، برش سنگ، برش پلاستیک، پلکسی گلاس ، برش روی فلز و ... انجام می دهند.

دستگاه های cnc امروزه در بسیاری از رشته ها از قبیل صنعت و هنر مورد استفاده قرار می گیرند.


انواع دستگاه های cnc

دستگاه لیزر cnc و دستگاه فرز cnc از مهم ترین دستگاه های cnc به شمار می روند. دستگاه های لیزر cnc خود به دو دسته بخش بندی می شود.
1- دستگاه لیزر فلز
برای حکاکی، برش و تراش و جوش بر روی انواع فلزات از دستگاه لیزر فلزات استفاده می شود. در برش لیزر سرعت کار و نتیجه ی دقیق کار از محاسن این نوع برش هستند. همچنین در دستگاه لیزر فلزات بعد از برش نیازی به عملیات پردازش وجود ندارد.

 
 2- دستگاه لیزر غیرفلزات
عملیات برش و حکاکی زمانیکه روی متریال هایی غیر از فلزات برای مثال روی چوب، سنگ، شیشه و ... انجام شود از دستگاه لیزر غیرفلزات استفاده می شود. برای مثال برای ساختن ماکت، لوح های تقدیر، تابلوهای راهنما، قاب های عکس و .... از دستگاه های لیزر غیرفلزات استفاده میشود.
 
 


دستگاه فرز CNC
در دستگاه فرز cnc عملکرد مانند دستگاه لیزر است تنها تفاوتش این است که از نوک فرز استفاده می گردد. این دستگاه برای برش و حکاکی روی سنگها، چوب و فلزات به کار می رود . در این نوع دستگاه عمق برش زیاد است.
 
ماشین های CNC دیگر
دستگاه برش cnc پلاسما، دستگاه برش cnc هواگاز( هوابرش) ، واترجت و.... از دیگر دستگاه های cnc هستند.

 
دستگاه برش پلاسما CNC
در برش پلاسما، برش با قوس الکتریکی می باشد. از دستگاه برش پلاسما برای برش روی فلزات استفاده می شود. در برش پلاسما دقت بسیار زیاد است همچنین دستگاه برش پلاسما از لحاظ کیفیت و امکانات نیز مناسب است. دستگاه برش پلاسما در ماشین سازی، قالب سازی و سوله سازی استفاده می شود.

دستگاه هوابرش یا برش cnc هواگاز
برای جوش و برش در دستگاه برش هواگاز از سوخت گاز همراه با اکسیژن استفاده می گردد. دقت و سرعت این دستگاه نسبت به برش پلاسما پایین تر است اما به کار بردن آن بسیار ساده و مقرون به صرفه تر است. از دستگاه هوابرش برای برش روی ورق و فلزات صاف و تخت و یا صفحاتی که ضخامت بیشتری دارند استفاده می شود.
 
دستگاه برش واترجت
فرایند برش در دستگاه واترجت توسط جریان پرفشار آب ایجاد می شود. چنانچه سرعت فشار آب به حد بسیار بالایی برسد امکان برش فلز و سنگ بوجود می آید. این برش توسط نازل بسیار باریکی که معمولا از سنگهای گران قیمت ساخته می شود ایجاد می شود. واترجت معمولا غبار و بو ندارد و هیچ گاه دستگاه از کار نمی افتد. واترجت معمولا در نساجی، صنایع غذایی و خودرو، صنعت چوب و شیشه و ... به کار می رود.
 

آیتم هایی که روی قیمت دستگاه cnc تاثیر می گذارد چیست؟
قیمت دستگاه های برش cnc معمولا تابع نوع و کیفیت قطعات، توان اسپیندل، تعداد محورهای دستگاه، مکانتزم کنترل حرکت، جنس سازه  و ... است که به اختصار توضیح می دهیم:
 
نوع و کیفیت قطعات
 
قدرت اسپیندل :اگر اسپیندل دستگاه فرز قدرت بالایی داشته باشد کار برش  و حکاکی با سرعت بسیار بالاتری انجام میشود و این دو رابطه مستقیم دارند.

تعداد محورهای دستگاه مورد نظر: تعداد محورها با قیمت دستگاه رابطه مستقیم دارند چنانچه تعداد محورها افزایش پیدا کنند باعث بالا رفتن قیمت دستگاه می گردد.

مکانیزم کنترل حرکت:تعدادی از دستگاه ها مکانیزم کنترل حرکت دارند که این آیتم خود بر قیمت دستگاه تاثیر دارد.
 
جنس سازه : ضخامت و جنس ماده مورد استفاده در پروفیل ها و ورق که در سازه CNC استفاده شده، در استحکام دستگاه و قیمت آن مؤثر است.
 
 لوازم جانبی دستگاه :
چنانچه دستگاه cnc متعلقاتی مانند تجهیزات روغنکاری خودکار، چیلر برای خنک سازی اسپیندل ، غبار جمع کن ، کنترل دستی برای کنترل حرکت های دستگاه و ... داشته باشد این موارد بر قیمت نهایی دستگاه cnc تاثیر دارد.
ماشین آلات برش cnc به دو دسته ماشین های داخلی و ماشین های ساخت خارج از کشور تقسیم بندی می شوند:
ماشین الات cnc داخل کشور:
برخی از مشکلاتی که دستگاه های برش cnc داخلی دارند مانند نداشتن مستندات لازم، یکسان نبودن سطح کیفی دستگاه های مشابه و ... است. منظور از نداشتن مستندات لازم معمولا نداشتن مستندات مربوط به اپراتور، نگهداری دستگاه و طریقه تعمیر دستگاه می باشد.  معمولا این گونه اطلاعات به مشتری انتقال پیدا نمیکند به همین خاطر چنانچه مشکلی برای دستگاه پیش بیاید معمولا کسی پاسخگو نمیباشد. گروه صنعتی پویابرش سعی در رفع اینگونه مشکلات دارد و تا حد امکان سعی بر این داشته است که خدمات پس از فروش را به طور انحصاری ارائه دهد.

ماشین الات cnc خارجی:
دستگاه های برش cnc خارجی معمولا یا ساخته شده توسط کشورهای آمریکایی یا اروپایی هستند که قطعا دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و تنها دغدغه بعد از خریدشان یافتن قطعات یدکی مربوط به آنها است. یک سری از دستگاه های نیز ساخته شده توسط کشورهای آسیای میانه هستند که معولا این دستگاه های نیز دارای دوام خوبی هستند.

یک دسته دیگر نیز وجود دارد که ماشین الات cnc آسیای شرقی هستند . منظور دستگاه های ساخته شده توسط تایوان، کره و ... هستند که کیفیت بالایی دارند.
یک دسته دیگر نیز ساخته شده توسط کشور چین هستند که این مورد خود نیز به چند دسته تقسیم می شود. دستگاه های چینی معمولا کیفیت های مختلفی دارند. برای خرید یک دستگاه cnc ما باید به تیراژ مورد نظر و کاری که از دستگاه انتظار داریم دقت کنیم و سپس اقدام به خرید کنیم.

دقت عملکرد دستگاه cnc


دقت برش دستگاه سی ان سی (cnc)

برای دستگاه هایی مانند دستگاه سی ان سی (cnc) میزان دقت برش بسیار حائز اهمیت میباشد. آیتم هایی برای امتیاز دهی به عملکرد یک دستگاه سی ان سی (cnc) خوب وجود دارد از جمله میزان تلرانس و کیفیت برش. در دستگاه سی ان سی(cnc) درمحل های اتصال و درزها باید تطابق وجود داشته باشد و مراحل مونتاژ با کیفیت انجام شود.
چنانچه قرار براین باشد که دقت عمل دستگاه cnc را آنالیز کنیم باید به نظم و ترتیب مکانیزم ها دقت کنیم. اگر قصد ما بررسی دقیق تر و جامع تر در دقت دستگاه برش (cnc) باشد باید دستگاه را از نظر کارکرد آنالیز کنیم که دارای چند فاکتور است که به آن اشاره می کنیم:


برش cnc


اگر بخواهیم دقت در عملکرد دستگاه cnc را به صورت دقیق تری بپردازیم باید آن را از نظر کارکرد و عملکرد مورد بررسی قرار داد که دارای چندین دقت مختلف است که عبارتند از:

دقت الکترونیک:
اینکه برای یک واحد حرکت چند پالس احتیاج است را دقت الکترونیک میگویند. چنانچه در سیستم کنترلر عدد 725 پالس بود یعنی دقت حرکتی 731000 است.

دقت مکانیک:
میزان لق بودن یک محور نسبت به محور دیگر براساس دقت مکانیک سنجیده می شوئد.

 دقت سروو:
استفاده از سروو منجر به دوراتن محورها می‌شود و دقت این حرکت به ضریبی از دقت اینکودر ارتباط دارد.

عدم داشتن خطا:
میزان خطا در طول یک حرکت را عدم خطا معین می کند و به ما میگوید در طول یک متر چند خطا هست.

دقت در تکرارپذیری:
اینکه بعد از اجرای عملیات و بعد از چند چرخه کاری چه میزان خطا داریم را دقت در تکرارپذیری مشخص میکند.

دقت ساختار و بدنه دستگاه:
ریلها، بال اسکرو و سروو زمانی دقت پذیری خوبی خواهند داشت که بدنه و ساختار دستگاه cnc طراحی خوبی داشته باشد. به همین علت در ساخت بدنه دستگاه cnc از فلز چدن استفاده میکنیم.

دقت در حرکت:
اینکه دستگاه cnc در هر تایم در محل مورد نظر قرار دارد را دقت در حرکت مشخص میکند.

دقت بافرینگ کنترلر :
کنترلر دستگاه cnc وظیفه نگهداری داده ها را دارد سپس داده را با یک عدد بررسی میکند و سرانجام یک مسیر حرکت را در نظر میگیرد و آن را اجرا میکند.

دقت ابزار:
چنانچه ابزاری پس از مدتها استفاده کند شود باعث میشود خطا بوجود بیاید این دقت مانع از ایجاد خطا در دستگاه cnc خواهد شد.

دستگاه CNC

CNC چیست؟


CNC برای کنترل عددی کامپیوتری استفاده می شود و از اوایل دهه ی 1970 ساخته شده است. قبل از این، NC برای کنترل عددی نامگذاری شد. (در اوایل دهه 1970 کامپیوترها به این کنترل ها معرفی شدند، از این رو تغییر نام یافت.)
در حالی که مردم در بسیاری از حوزه های زندگی هرگز از این واژه استفاده نکرده اند، CNC تقریبا هر نوع فرایند تولید را در یک یا چند مورد قرار داده است. اگر شما در ساخت و ساز کار می کنید، احتمال دارد شما به صورت منظم با CNC کار کنید.
قبل از CNC
در حالی که این بیانیه استثنایی وجود دارد، ماشین آلات CNC به طور معمول جایگزین (یا در رابطه با) برخی از فرایندهای تولید موجود است. به عنوان مثال، یکی از ساده ترین فرایندهای تولید، سوراخ حفاری را ببینید.
برای متوقف کردن حفره ها، می توان از یک مته پرس استفاده کرد. (به احتمال زیاد تقریبا هر کسی نوعی پرس مته را دیده است، حتی اگر شما در تولید کار نکنید). یک فرد می تواند مته را در چاک مته که در اسپیندل مته است، نگه دارد. سپس (دستی) سرعت مورد نظر برای چرخش را انتخاب می کنند و چرخش را فعال کند. سپس آنها را به صورت دستی بر روی اهرم حرکت داده تا مته را به قطعه کار که در حال ماشینکاری است هدایت کند.

همانطور که می توانید به آسانی ببینید، مداخلات دستی در مورد استفاده از یک مته برای حفاری وجود دارد. یک فرد تقریبا هر گامی را طی می کند. در حالی که این اقدامات دستی ممکن است برای شرکت های تولیدی قابل قبول باشد، اما اگر تعداد کمی از سوراخ ها یا قطعات مورد نیاز ماشینکاری شود، به عنوان مقادیر رشد، احتمال ایجاد خستگی نیز به دلیل خستگی عملیات وجود دارد و توجه داشته باشید که ما از یکی از ساده ترین عملیات ماشینکاری (حفاری) برای مثال خود استفاده کرده ایم. عملیات پیچیده ماشینکاری وجود دارد که نیاز به سطح مهارت بسیار بالایی دارد (و احتمال بالقوه برای اشتباهات ناشی از قطعه) از فردی که در حال کار با ابزار ماشین آلات معمولی است را افزایش می دهد. (ما معمولا به سبک ماشین اشاره می کنیم که CNC به عنوان ماشین متعارف جایگزین می شود.)

در مقایسه با CNC معادل برای مته (احتمالا یک مرکز ماشینکاری CNC یا مرکز حفاری و حفاری CNC) می تواند برنامه ریزی شود تا این عملیات را به صورت اتوماتیک انجام دهد. در حال حاضر با استفاده از دستگاه CNC همه چیزهایی که اپراتور در حال انجام دستی است را انجام می دهد، از جمله: قرار دادن مته در اسپیندل، فعال کردن اسپیندل، قرار دادن قطعه کار تحت مته، پردازش سوراخ و خاموش کردن اسپیندل.

مقاله دیگری که در این جا به نام «مبانی CNC »آمده است توضیح میدهد که چگونه برنامه های نصب، راه اندازی و کارکردن دستگاههای CNC را با جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر این، ما مجموعه ای از محصولات با هدف کمک به شما در یادگیری نحوه استفاده از ماشین آلات cnc ارائه می دهیم. در اینجا ما در مورد چگونگی عملکرد CNC در شرایط بسیار عادی صحبت می کنیم.

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، همه چیزهایی که یک اپراتور نیاز به انجام کارهای متداول با دستگاه های CNC دارد قابل برنامه ریزی است. هنگامی که دستگاه راه اندازی شده و در حال اجرا است، دستگاه CNC بسیار ساده است که در حال اجرا باشد. در حقیقت اپراتورهای CNC در حین اجرای طولانی مدت خسته می شوند، زیرا کارهای کمتری انجام می شود. با برخی از دستگاه های CNC، حتی فرآیند بارگیری قطعات آماده شده است.

 

کنترل حرکت

تمام انواع دستگاه های CNC این مبحث را به اشتراک می گذارند: همه آنها دارای دو یا چند جهت قابل برنامه ریزی حرکت به نام محورها هستند. محور حرکت می تواند خطی باشد (در طول خط مستقیم) یا چرخشی (در طول مسیر دایره ایی ) یکی از اولین ویژگی های که پیچیدگی دستگاه CNC را نشان می دهد، چند محور است . به طور کلی، با محورهای بیشتر، دستگاه پیچیده تر است.
محور هر دستگاه CNC برای ایجاد حرکات مورد نیاز برای فرآیند تولید مورد نیاز است.  در مثال حفاری، این محور (3) این ابزار را روی سوراخ قرار می دهد که در دو محور ماشینکاری شود و حفره (با محور سوم) را ببندد. محورها با حروف نامگذاری شده اند. نام محور خطی معمولی X، Y و Z است. نام محور چرخش کلی A، B و C است.

دستگاه CNC بسیار مفید نخواهد بود اگر بتواند قطعه کار را در دو یا چند محور حرکت دهد. تقریبا تمام دستگاه های CNC در چندین راه قابل برنامه ریزی هستند. نوع خاصی از نوع ماشینکاری CNC به همراه لوازم جانبی قابل برنامه ریزی مناسب آن است. باز هم هر تابع مورد نیاز بر روی ماشین های CNC کامل تحت برنامه می باشد. در اینجا چند نمونه برای یک نوع دستگاه وجود دارد.

 

مراکز دستگاه cnc

مراکز ماشینکاری
تغییر خودکار ابزار
اکثر مراکز ماشینکاری می توانند ابزارهای بسیاری را در یک مجله ابزار نگه دارند. در صورت لزوم، ابزار مورد نیاز را می توان به صورت خودکار در چرخش برای ماشینکاری قرار داد.
سرعت اسپیندل و فعال سازی
سرعت چرخش (در سرعتهای هر دقیقه) می تواند به راحتی مشخص شود و چرخش در جهت جلو یا عقب تبدیل می شود. البته، می تواند خاموش شود.
خنک کننده
بسیاری از عملیات ماشینکاری نیاز به خنک کننده برای اهداف روانکاری و خنک کننده دارند. خنک کننده را می توان در داخل چرخه دستگاه روشن و خاموش کرد.

 

برنامه های cnc

فکر کنید که هر سری از دستورالعمل های گام به گام را ارائه دهید. برنامه CNC چیزی جز دستورالعمل دیگری نیست. این فرمت به صورت جمله نوشته شده است و کنترل آن را به صورت ترتیبی اجرا می کند، گام به گام.


یک سری خاص از کلمات CNC برای ارتباط برقرار کردن دستگاه مورد نظر استفاده می شود. کلمات CNC با آدرس نامه شروع می شوند (مثل F برای feedrate، S برای سرعت اسپیندل، و X، Y & Z برای حرکت محور). هنگامی که با یک روش منطقی کنار گذاشته می شود، یک گروه از کلمات CNC دستوراتی را تشکیل می دهند که شبیه یک جمله است.

برای هر نوع دستگاه CNC تنها 40 تا 50 کلمه به طور منظم استفاده می شود. بنابراین اگر شما یادگیری را برای نوشتن برنامه های  CNC بخواهید آموزش ببینید با یادگیری یک زبان خارجی حداقل با دانستن تنها 50 کلمه مقایسه کنید، نباید بیش از حد دشوار باشد که برنامه نویسی سی ان سی را یاد بگیرد.

کنترل CNC یک برنامه CNC را تفسیر و سری دستورات را به ترتیب عمل می کند. همانطور که برنامه را می خواند، کنترل CNC عملکردهای ماشین مناسب را فعال می کند، به دلیل حرکت محور و به طور کلی دستورالعمل های برنامه را دنبال می کند.
علاوه بر تفسیر برنامه CNC، کنترل CNC چند هدف دیگر نیز دارد. تمامی کنترل های CNC مدل CNC اجازه می دهد که برنامه ها را اصلاح کرده(ویرایش شده) و در صورت اشتباه پیدا کنند. کنترل CNC اجازه می دهد تا برخی از ورودی های مهم اپراتور را از برنامه مشخص شده، مانند مقادیر طول ابزار مشخص کند. به طور کلی، کنترل CNC اجازه می دهد تا تمام توابع دستگاه دستکاری شود.

 

سیستم cam چیست؟

برای برنامه های کاربردی ساده (مانند سوراخ های حفاری )، برنامه CNC را می توان به صورت دستی توسعه داد. به این معناست که یک برنامه نویس برای نوشتن این برنامه تنها با مداد، کاغذ و ماشین حساب مسلح خواهد شد. باز هم، برای برنامه های کاربردی ساده، این ممکن است بهترین راه برای توسعه برنامه های CNC باشد.

به عنوان برنامه های کاربردی پیچیده تر و به ویژه هنگامی که برنامه های جدید به طور منظم مورد نیاز است، نوشتن برنامه ها به صورت دستی بسیار مشکل تر می شود. برای ساده سازی فرایند برنامه ریزی، می توان از سیستم تولید کامپیوتری (CAM) استفاده کرد. یک سیستم CAM یک برنامه نرم افزاری است که بر روی رایانه (معمولا یک رایانه) اجرا می شود که به برنامه نویسان CNC کمک می کند تا فرایند برنامه ریزی

در بسیاری از شرکتها، سیستم CAM با طراحی کامپیوتری (CAD) که توسط بخش مهندسی طراحی شرکت ساخته شده است، کار خواهد کرد. این نیاز به تنظیم مجدد قطعه کار برای سیستم CAM را از بین می برد. برنامه نویسی CNC به سادگی عملیات ماشینکاری را انجام می دهد و سیستم CAM برنامه CNC را ایجاد می کند (مانند برنامه نویس دستی نوشته شده است) به طور خودکار

 

سیستم dnc چیست؟

هنگامی که برنامه توسعه می یابد (به صورت دستی یا با یک سیستم CAM)، باید آن را با کنترل CNC بارگیری کنید. اگرچه فرد نصاب می تواند برنامه را به درستی در کنترل تایپ کند، این امر می تواند مانند استفاده از دستگاه CNC به عنوان یک ماشین تحریر بسیار گران قیمت باشد. اگر برنامه CNC با کمک یک سیستم CAM توسعه پیدا کند. در حال حاضر در قالب یک فایل متنی است. اگر برنامه به صورت دستی نوشته شود، می توان آن را به هر رایانه ای با استفاده از یک پردازشگر کلمه متداول تایپ کرد (البته اکثر شرکت ها از یک ویرایشگر متن مخصوص CNC برای این منظور استفاده می کنند). در هر صورت، برنامه در قالب یک فایل متنی است که می تواند به دستگاه سی ان سی منتقل شود. برای این منظور یک سیستم عددی توزیعی (DNC) استفاده می شود.

یک سیستم DNC چیزی بیش از یک کامپیوتر است که با یک یا چند ماشینکاری CNC شبکه شده است. تا همین اواخر، پروتکل ارتباطات سریال خام (RS-232c) برای انتقال برنامه ها مورد استفاده قرار گرفت. کنترل های جدید دارای قابلیت های فعلی ارتباطات هستند و می توانند در راه های متداولتر شبکه (اترنت و غیره) شبکه شوند.  بدون در نظر گرفتن روشها، قبل از اجرای برنامه CNC، باید به دستگاه CNC بارگیری شود.

 

انواع DNC

همانطور که گفته شد، CNC  تقریبا در هر جنبه ای از تولید قرار گرفته است. بسیاری از فرآیندهای ماشینکاری با استفاده از دستگاه CNC بهبود یافته و افزایش یافته است. بیایید به برخی از زمینه های خاص نگاه کنیم و تأکید بر فرایندهای تولیدی که با استفاده از دستگاه های CNC بهبود یافته است، قرار دهیم.

.در صنعت حذف فلز:
فرایندهای ماشینکاری که به طور سنتی بر روی ابزارهای معمولی ساخته شده اند که ممکن است با مراکز ماشینکاری CNC شامل انواع فرز(فرز کاری، تراور فرز و غیره )

در صنعت ساخت فلز:
در شرایط تولید، ساخت معمولا به عملیاتی که در صفحات نسبتا نازک انجام می شود اشاره می کند. فکر کنید یک کابینت کاغذی فلزی. تمام اجزای اصلی از ورق فولادی ساخته شده اند. این ورقها به اندازه کشیده شده اند، سوراخ ها در مکان های مناسب مشت می شوند و ورق ها به شکل نهایی خم کاری شده اند . باز هم عملیات که عموما به عنوان عملیات ساختگی توصیف می شوند عبارتند از برش، شعله یا پلاسما برش، برش لیزر، تشکیل و جوشکاری. درست است، برش CNC به شدت در تقریبا هر جنبه ساختگی دخالت دارد.

برش CNC معمولا با ماشین های برش مورد استفاده قرار می گیرد تا طول نوار برش را کنترل کند. لیزرهای CNC و برش پلاسما CNC نیز برای ساخت صفحات به شکل نهایی اش استفاده می شوند. پرسنل پانچ های چکش های CNC می توانند انواع مختلفی از پانچ و میله را نگه داشته و سوراخ های مختلف را از طریق صفحات به شکل ها و اندازه ها متوقف کنند. تراکم CNC برای خم کردن صفحات به شکل نهایی آنها استفاده می شود.

در صنایع ماشینکاری ماشین برش الکتریکی:
ماشینکاری دیزل الکتریکی (EDM) فرآیند حذف فلز از طریق استفاده از جرقه الکتریکی است که باعث سوختن فلز می شود. CNC EDM در دو فرم، EDM عمودی و سیم EDM می آید. EDM عمودی نیاز به استفاده از یک الکترود (که معمولا در مرکز ماشینکاری CNC کار می کند) است که از شکل حفره ای است که به قطعه کار می شود. شکل یک بطری پلاستیکی را که باید به یک قالب تزریق شود، تصویر کنید. سیم EDM به طور معمول برای ساخت ترکیبات پانچ و میله برای مجموعه قالب های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. EDM یکی از عملیات CNC کمتر شناخته شده است، زیرا آن را بسیار نزدیک به ساخت ابزار مورد استفاده با سایر فرایندهای تولید است.

در صنعت نجاری
همانطور که در صنعت حذف فلز، ماشین آلات CNC به شدت در مغازه های نجاری استفاده می شود. عملیات شامل مسیریابی (شبیه به فرز) و حفاری است. بسیاری از مراکز ماشینکاری نجاری در دسترس هستند که می توانند چندین ابزار را نگه دارند و چندین عملیات را روی قطعه کار که در حال ماشینکاری هستند انجام دهد.

 

دیگر انواع دستگاه های CNC
بسیاری از سیستم های حکاکی از تکنولوژی CNC استفاده می کنند. ماشینکاری واترجت با استفاده از جریان جت آب فشار بالا برای برش از صفحات مواد. CNC حتی در تولید بسیاری از قطعات الکتریکی استفاده می شود. به عنوان مثال، ماشینهای کوپن CNC و محل ترمینال CNC و دستگاه های لحیم کاری وجود دارد.

 

فرصت های شغلی مربوط به CNC
برای استفاده از دستگاه های CNC کمبود افراد متخصص وجود دارد. همه جا به من می گویند مردم تولیدی ادعا می کنند که نمی توانند افراد ماهر را پیدا کنند. متاسفانه، تجربه من نیز این است که پرداختن یه این مهارتها هنوز این کمبود را ندیده است. در اینجا برخی از عناوین شغلی افراد با ابزارهای CNC وجود داردکه معرفی می کنیم.

 

کار برای شرکت های تولیدی:

تنظیم کننده ابزار CNC
اپراتورهای CNC
CNC set up people
برنامه نویسان CNC
برنامه نویسان سیستم CAM
کارکنان تعمیر CNC
کار برای شرکت هایی که ماشین آلات CNC را به فروش می رسانند

لیست تعدادی از مشتریان گروه صنعتی پویا برش

گروه صنعتی پویا برش تولید کننده دستگاه های صنعتی برش cnc و برش cnc پلاسما و برش هواگاز

 •  شركت مجتمع فولاد مبارکه (3 دستگاه)
 • شرکت مجتمع فولاد هرمزگان(2 دستگاه)
 • شركت نفت و گاز پارس
 • کارخانجات نیروی دریایی ارتش
 • شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند اراک
 • گروه تخصصی شهید رجایی-قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا
 • شركت تامكار(3 دستگاه)
 • شركت پترو كاو آريان
 • شركت ماشين سازي اصفهان
 • شركت فولاد پايا اصفهان(2 دستگاه)
 • شركت فولاد پايا اهواز(3 دستگاه)
 • شرکت بلند پایه (پیمانکار اصلی برج میلاد)
 • شرکت ظریف مصور (پترو شیمی رجال)
 • شركت آذرطيف سپاهان(6 دستگاه)
 • شركت ماشین سازی اصفهان
 • شركت ساختمان نصب پتروشیمیECC-پالایشگاه آبادان
 • مرکز تحقیقات و مهندسی جهاد تهران
 • شرکت درریز- پروژه بنزین سازی پالایشگاه اصفهان
 • شرکت درریز- فاز 19 پارس جنوبی
 • شرکت مهندسی طیف سپاهان(2 دستگاه)
 • صنايع دفاع درود (صنايع زرهي بني هاشم)
 • ماشين سازي آذربايجاني
 • شركت صنايع برش اسپادانا(3 دستگاه)
 • شركت فولادسازه سپاهان(3 دستگاه)
 • شركت يكتا انديش سازه
 • شرکت ماشین رول تهران
 • سوله سازی بزرگ فجر - ایرانپور
 • ماشين سازي طلايي(2 دستگاه)
 • شركت ماشين سازي مهرآوه
 • شرکت صنعت فلز راهپیما(3 دستگاه)
 • شركت مپنا- ساخت تجهیزات سپاهان
 • شركت جهاد تحقيقات سپاهان
 • شركت توليدي تحقيقاتي 110 خليج فارس
 • شركت ابداع سازه جي
 • شركت نيما سهند
 • شركت صنايع حرراتي ايران
 • شركت سنابل
 • شرکت طراحی ماشین اصفهان
 • شركت متين پيروز سپاهان
 • ماشين سازي پيشرو
 • شركت پنتان شیمی - تبريز
 • صنایع فلزی شایان
 • شركت بي نظيران(2 دستگاه)
 • شرکت شیرین عسل-تبریز
 • شركت نوين برش سپاهان
 • كارگاه صنعتي مهري
 • شركت گهرروش سيرجان
 • شركت تكنو بارش(سجزي)
 • شركت پايدار صنعت آيريك
 • شركت نوين مبنا-بوشهر

 

 • كارگاه صنعتي نعمت زاده
 • برشكاري كدخدايي
 • برشكاري احمدي
 • برشكاري نوذري
 • تراشكاري صادقيان
 • ماشين سازي قنبري
 • ماشين سازي شكري
 • شرکت مکان سازان ثاقب
 • شركت تلاشگران توسعه فراگير
 • سوله سازي كريمي
 • شركت بروجن فولاد
 • تريلي سازي هادي
 • موسسه صنعتي خوزستان
 • شركت پرشيا برش جنوب
 • شركت مجدسپاهان
 • شركت نيك صنعت كار سپاهان
 • شركت سيمان پارسيان
 • شركت خاك ورزجم
 • شرکت اصفهان سوله
 • شركت ارتباط رايان سپاهان
 • شرکت ماشین سازی ذوالقدر
 • شرکت بلند سازان کوهرنگ
 • شرکت سپاهان تکنیک
 • شرکت زاینده راه سپاهان
 • شرکت درسا صنعت سپاهان
 • شرکت سپاهان برش کوه
 • شرکت مبدل ساز
 • سازمان بازیافت شهرداری اصفهان
 • شرکت تعاونی زاگرس فورجینگ
 • ماشین سازی برادران بدیعی
 • شرکت پرهون سازه زنجان
 • برشکاری یاوری
 • شرکت آروین فیار
 • شرکت ماشین سازی اهواز صنعت
 • شرکت ارس فولاد
 • شرکت پارسیان سازه سپاهان-کنگان (2 دستگاه)
 • شرکت سداد صنعت
 • شرکت عمران صنعت تاوریژ - تبریز
 • شرکت شهاب اطلس-تهران
 • شرکت بهسازی صنایع چوب ایران-احمدآباد مستوفی
 • شرکت ماشین سازی عبدی صحت(3 دستگاه)
 • شرکت فولادکاران - سیرجان، کرمان
 • شرکت شناوران زیبا - خرمشهر
 • شركت P.D.co پيوند دز گستر(قزوين)
 • شركت ايمن پايا
 • شركت توز ايران
 • مجتمع صنعتي جيران گستر يزد
 • شركت بهارصنعت پارميس
 • شركت پارس زاگرس
 • شركت رشد صنعت كوير(آران و بيدگل)
 • شركت گدازكوبان

 

 • شرکت ایده صنعت اکسین -اهواز
 • برشکاری دهکردی - سپاهان ورق
 • ماشین سازی برادران جعفری
 • شرکت پایا صنعت خاوران
 • شرکت سدید قطعه گلپایگان
 • شرکت فکور مغناطیس اسپادانا
 • شرکت جهان فولاد غرب - کرمانشاه
 • شرکت صنایع سپید دشت
 • شرکت ایران ابزار(2 دستگاه)-تهران
 • تراشکاری ارس - اردبیل
 • صندوق نسوز صبا
 • شرکت فنی مهندسی اندیشه پردازان کارآفرین
 • شرکت سرامان صنعت اسپادانا
 • برشکاری ناطقی - سیرجان
 • برشکاری آذر برش - مبارکه
 • برشکاری نجفی پور
 • شرکت مهندسی کنترل آتا - ساوه
 • شرکت ابتکار سپاهان
 • صادرات - مجموعه صنعتی دلشاد - اربیل عراق
 • شرکت تعاونی دانش بنیان ساعی محمود فارس
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • شرکت هپکو پارت
 • کارگاه قطعه سازی نوین کرابی-تهران
 • کارگاه تریلی سازی ایزدی - آباده شیراز
 • برشکاری سلیمی - حیدر زاده
 • یدک ذوب - حیدری، تهران
 • پورجعفرآبادی - سیرجان
 • ورق صنعت نوین - بازار آهن - تهران
 • شرکت دانش فن-رضایی-بندر امام خمینی(2 دستگاه)
 • برشکاری تقوی - اهواز
 • برشکاری جان نثاری - اصفهان
 • شرکت انصار - اصفهان - نجف اباد 2
 • کارگاه صنعتی شهشهانی - اصفهان
 • صنعتگران اروند جنوب - اهواز
 • شرکت هموار سازه ایمن-شهرک  اشتهارد
 • شرکت فرافن صنعت -  اصفهان
 • شرکت فلنج سازان صفا - اصفهان
 • برشکاری حاج ولید-بغداد
 • شرکت پارسیان صنعت عدالت-شیراز
 • شرکت کامکاران-کاشان
 • شرکت آسگون فلز-شهرک صنعتی مورچه خورت
 • شرکت نوسازه پرشیا-شیراز
 • کارگاه صنایع فلز مهندس فتوت
 • برشکاری حسین زاده-اردبیل
 • شرکت متین تابلو سپاهان
 • کارگاه صنعتی اخوان راد-یزد
 • شرکت مبین مبنا -بوشهر
 • شرکت سازه های فولادی راتا- تهران(مامونیه)
 • مركزآموزش فني و حرفه اي خليج فارس 2 (آبادان)
 • شركت صنايع فولاد كرمان
 • موسسه فني مهندسي شهيد چمران(آباده)

 

 

جهت مشاوره و خرید دستگاه های برش cnc، دستگاه نورد، خم پروفیل و لوله، دستگاه پانچ تک کاره، دستگاه پانچ cnc، برش cnc هواگاز، برش cnc پلاسما و دستگاه cnc سنگ و دستگاه حکاکی چوب با شماره تلفن های بخش تماس با ما تماس حاصل فرمایید یا به ما ایمیل بزنید.

آخرین مقاله های cnc