محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

 حکاکی چیست؟

بوجود آوردن نقوش و برجستگی های بر روی متریال های مختلف از جمله فلز، چوب، سنگ و ... را حکاکی می گویند. پیش از این حکاکی توسط دست و ابزاراتی ساده صورت میگرفت. با گذشت زمان و نیاز به سرعت و دقت بیشتر کم کم روش های سنتی جای خود را به دستگاه و ماشین آلات داد. از جمله دستگاه های سی ان سی cnc و سیستم های کامپیوتری. حکاکی لیزر نیز یکی از موارد استفاده از دستگاه سی ان سی می باشد.

حکاکی لیزر و دستگاه سی ان سیcnc

سی ان سی در حکاکی لیزر

امروزه استفاده از دستگاه های حکاکی و برش لیزری به کمک سیستم رایانه بسیار متداول می باشد. که برای برش لیزر فلزات و حکاکی چوب و ورق استفاده می گردد. با استفاده از دستگاه سی ان سی و به کار بردن علم لیزر، میتوان ورق های فلزی از جنس آهن، استیل  و آلومینیوم و ... را با مهارت بسیار بالا و دقت بالای برش انجام داد.  اما روش کار چگونه است؟ ابتدا فایل طرح و نقش مورد نظر خود را به صورت فایلی با پسوند اتوکد آماده می کنیم و به کامپیوتر ارسال می نماییم سپس نقشه کشی انجام می شود و فایل به دستگاه انتقال پیدا می کند. با استفاده از برش لیزر کارهای بسیاری میتوان انجام داد از جمله حک کردن شماره و عددها روی ورق های فلزی و یا برش اسم و حروف، سوراخ کردن فلزات، ایجاد نقوش بسیار زیبا و دقیق و ...
دستگاه های سی ان سی انواع مختلفی دارند که نوع و اندازه دستگاه لیزر سی ان سی مشخص کننده ضخامت برش و ابعاد برش می باشد. با توجه به اینکه دستگاه های سی ان سی یک نوع سیستم کامپیوتری دارند برای انجام عملیات نیاز به اپراتوری می باشد که قادر به خواندن نقشه های اتوکد باشد. این مورد درباره دستگاه پانچ سی ان سی نیز صادق می باشد.


حکاکی لیزر چه مزیت هایی دارد؟

  • نسبت به متدهای دیگر موجود کیفیت محصول نهایی بسیار بالاتر می باشد
  • برش دقیق و ظریف کار
  • صرفه جویی در زمان و کاهش آن برای آماده کردن محصول نهایی


آخرین مقالات