محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

تعریف ورق پانچ شده:

پروسه پانچ بر روی ورق فلزی را عملیات پانچ می گویند. در این عملیات یک ورق فلزی را در زیر دستگاه پرس پانچ قرار می دهیم. دستگاه پانچ ورق به ورق فلزی فشار وارد میکند و این باعث ایجاد حفره و سوراخ هایی در ورق میگردد و قسمت های اضافی  از زیر ورق خارج می شوند. در نهایت یک ورق پانچ شده مشبک شکل به وجود می آید. این ورق فلزی میتواند گالوانیزه یا ورق روغنی یا ورق سیاه و یا استیل باشد. ورق های پانچ شده کاربردهای متفاوتی دارند و در اشکال مختلف در بازار یافت می شوند. شکل مشبکی که در نتیجه کار حاصل می شود میتواند شامل سوارخ های دایره ای، مربع، مستطیل، زنبوری و ... باشد. گاها ممکن است طرح و نقشه شکل مورد نظر دارای اشکال هندسی پیچیده تری باشد که این امر باعث می شود از دستگاه های پانچ متعددی استفاده کنیم.

کاربرد دستگاه پانچ ورق
کاربرد دستگاه پانچ ورق

تاریخچه استفاده از ورق های فلزی پانچ شده و مشبک
استفاده از ورق های مشبک پانچ شده تقریبا در حدود 160 سال می باشد که رواج پیدا کرده است. در آن زمان از ورق های مشبک برای غربال کردن زغال سنگ استفاده می کردند. کارگران معادن به وسیله روش های سنتی و استفاده از دستهای خود ورق های فلزی را سوراخ میکردند. کم کم به علت مشکل بودن این کار از روشهای جدید استفاده شد. که باعث شد دستگاهی ساخته شود که شامل سوزن هایی بود که در ردیف هایی در کنار هم قرار داشتند و باعث ایجاد سوراخ هایی در سطح فلزات می شدند. به مرور زمان این دستگاه نیز جای خود را به دستگاه های پرس پانچ، پانچ cnc و برش لیزر برای سوراخ کاری داد. استفاده از دستگاه های جدید کار پانچ فلزات را با سرعت و دقت بالایی نسبت به دستگاه های قدیمی دیگر انجام می دهد.


دستگاه پانچ ورق فلزی CNC

کاربرد دستگاه پانچ ورق
کاربرد دستگاه پانچ ورق

در دستگاه پانچ cnc، ورق فلزی مورد نظر در محور افقی حرکت می کند و در زیر دستگاه پانچ قرار می گیرد که باعث می شود پانچ به صورتی بسیار دقیق انجام شود. عملیات پانچ می تواند به منظور تولید قطعات صنعتی و یا فرم ها و شکل های تزیینی خاص انجام شود. همچنین میتوان به وسیله این دستگاه انواع سوراخ ها با سرعت بسیار بالا را تولید کرد. دستگاه پانچ cnc توسط سیستم رایانه دستورات خود را دریافت می کند و پس از عملیات پانچ، نتیجه نهایی را به ما می دهد.

کاربرد های ورق پانچ شده چیست؟

ورق فلزی که توسط دستگاه پانچ cnc پانچ می شود در صنایع مختلفی کاربرد دارد مثلا در بخش معماری می توان برای ساختن سقف و یا پارتیشن، حفاظ و .... به کار برد. از ورق های پانچ شده توسط دستگاه cnc پانچ میتوان برای روکش تهویه ساختمان، سقف آسانسور و درب منازل ، درب ویلا و پارکینگ و انبار و ... استفاده کرد.


کاربرد ورق پانچ شده در صنایع غذایی و نوشیدنی:

ورق فلزی که توسط دستگاه پانچ سی ان سی پانچ می شود، برای ساخت ماشین آلات خشک کننده میوه ها و خشکبار، ماشین آلات بسته بندی دانه های حبوبات، قالب بندی کردن لبنیات، صنایع شیلات و آبزیان و... کاربرد دارد.


کاربرد ورق پانچ شده در صنایع شیمیایی و تولید انرژی:

برای ساخت فیلتر، سبدهای ماشین خشک کن، صفحه های شست و شو دادن زغال سنگ، خالص کننده گازها و ....

کاربرد ورق پانچ شده توسط دستگاه پانچ cnc در خودروسازی:
استفاده از ورق فلزی پانچ شده برای شبکه تهویه، موتور تهویه تراکتور و فیلتر روغن و ....

محوطه سازی و  شهرسازی:
استفاده از ورق های فلزی مشبک برای ایستگاه های اتوبوس، مبلمان های شهری در پارک ها و فضاهای سبز، حفاظ و دیوار های جداکننده در باشگاه های ورزشی و ....
 

یک ویدیو در ارتباط با نحوه کار دستگاه پانچ cnc تماشا کنید:


آخرین مقالات