محصولات گروه صنعتی پویا برش

دستگاه نورد

دستگاه نورد

دستگاه برش cnc

دستگاه برش cnc

cnc سنگ

cnc سنگ

برش لیزر

برش لیزر

برش پلاسما cnc

برش پلاسما cnc

واترجت

واترجت

حکاکی چوب

حکاکی چوب

خم ورق

خم ورق

کاربردهای دستگاه پانچ ورق یا پانچ cnc

تعریف ورق پانچ شده:
پروسه پانچ بر روی ورق فلزی را عملیات پانچ گویند. در این عملیات یک ورق فلزی را در زیر دستگاه پرس پانچ قرار می دهیم. دستگاه پانچ به ورق فلزی فشار وارد میکند و این خود باعث ایجاد حفره و سوراخ هایی در ورق میگردد و قسمت های اضافی که مدنظر ما نیست از زیر ورق خارج می شوند. در نهایت یک ورق پانچ شده مشبک شکل به وجود می آید.
این ورق فلزی میتواند گالوانیزه یا ورق روغنی و یا ورق سیاه و یا استیل باشد. ورق های پانچ شده کاربردهای متفاوتی دارند و در اشکال مختلف در بازار یافت می شوند.
شکل مشبکی که در نتیجه کار حاصل می شود میتواند شامل سوارخ های دایره ای یا مربع باشد. گاها ممکن است طرح و نقشه شکل مورد نظر دارای اشکال هندسی پیچیده تری باشد که این امر باعث می شود از دستگاه های پانچ متعددی استفاده کنیم.


دستگاه پانچ ورق فلزی CNC

در دستگاه پانچ cnc ورق فلزی مورد نظر در محور افقی حرکت می کند و در زیر دستگاه پانچ قرار می گیرد که باعث می شود پانچ به صورتی بسیار دقیق انجام شود. عملیات پانچ می تواند به منظور تولید قطعات صنعتی و یا فرم ها و شکل های تزیینی خاص انجام شود. همچنین میتوان به وسیله دستگاه پانچ cnc انواع سوراخ ها با سرعت بسیار بالا را تولید کرد. دستگاه پانچ cnc توسط سیستم رایانه دستورات خود را دریافت می کند  و نتیجه نهایی را به ما می دهد.


کاربرد های ورق پانچ شده چیست؟
ورق فلزی که توسط دستگاه پانچ cnc پانچ می شود در صنایع مختلفی کاربرد دارد مثلا در بخش معماری می توان برای ساختن سقف و یا پارتیشن، حفاظ و .... به کار برد. در زیر چند نمونه از کاربرد ورق پانچ شده را میتوانید ببینید:
برش cnc روی درب ویلا

 

برش  cnc روی درب cnc روی راه پله
از ورق های پانچ شده توسط دستگاه cnc میتوان برای روکش تهویه ساختمان، سقف آسانسور و درب منازل ، درب ویلا و پارکینگ و انبار و ... استفاده کرد.

کاربرد ورق پانچ شده در صنایع غذایی و نوشیدنی:
ورق فلزی که توسط دستگاه پانچ cnc پانچ می شود برای ساخت ماشین آلات خشک کننده میوه ها و خشکبار، ماشین آلات بسته بندی دانه های حبوبات، قالب بندی کردن لبنیات، صنایع شیلات و آبزیان و... کاربرد دارد.

کاربرد ورق پانچ شده در صنایع شیمیایی و تولید انرژی:
ورق پانچ شده توسط cnc برای تولید انرژی هسته کاربرد دارد. مثلا برای ساخت فیلتر، سبدهای ماشین خشک کن، صفحه های شست و شو دادن زغال سنگ، خالص کننده گازها و ....

کاربرد ورق پانچ شده توسط دستگاه پانچ cnc در خودروسازی:
استفاده از ورق فلزی پانچ شده برای شبکه تهویه، موتور تهویه تراکتور و فیلتر روغن و ....

محوطه سازی و  شهرسازی:
استفاده از ورق های فلزی مشبک برای ایستگاه های اتوبوس،  مبلمان های شهری در پارک ها و فضای سبزها، حفاظ و دیوار های جداکننده در باشگاه های ورزشی و ....

تاریخچه استفاده از ورق های فلزی پانچ شده و مشبک
استفاده از ورق های مشبک پانچ شده تقریبا حدود 160 سال می باشد که رواج پیدا کرده است. در آن زمان از ورق های مشبک برای غربال کردن زغال سنگ استفاده می کردند. کارگران معادن به وسیله روش های سنتی و استفاده از دستهای خود ورق های فلزی را سوراخ میکردند . کم کم به علت مشکل بودن این کار از روشهای جدید استفاده شد. که باعث شد دستگاهی ساخته شود که شامل سوزن هایی بود که در ردیف هایی در کنار هم قرار داشتند و باعث ایجاد سوراخ هایی در سطح فلزات می شدند.
به مرور زمان این دستگاه نیز جای خود را به دستگاه های پرس پانچ، پانچ cnc و لیزر برای سوراخ کاری داد. استفاده از دستگاه های جدید پانچ cnc کار پانچ فلزات را با سرعت و دقت بالایی نسبت به دستگاه های قدیمی دیگر انجام می دهد.
 

یک ویدیو در ارتباط با نحوه کار دستگاه پانچ cnc تماشا کنید:

آخرین مقاله های cnc