محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

برای ساخت تجهیزات مختلف ما نیاز به شکل دهی فلزات داریم که این نیاز توسط پانچ کردن ورق های فلزی و آهن توسط دستگاه cnc (سی ان سی) مرتفع می گردد. دستگاه پانچ cnc یا پانچ سی ان سی یک مجموعه کامل است که شامل قسمت های مکانیکی و کامپیوتری می باشد. در بخش کامپیوتری نرم افزارهای اولیه ای وجود دارد که در ساخت اولیه دستگاه در آن تعبیه شده است. برنامه هایی که ما برای دستگاه تعریف می نماییم به بخش های مکانیکی پانچ cnc میرود و در آن واحد برای دو بخش فعال و پروسه اجرا شروع می شود.
برای خنک کردن دستگاه از روغن های هیدرولیکی استفاده می شود. باید مراقب میزان سنج روغن باشیم تا عمر دستگاه پانچ cnc افزایش یابد. جعبه روغن مخصوص خنک کردن در پشت دستگاه پانچ cnc و جعبه روغن روان کننده در جلوی دستگاه پانچ قرار دارد. توصیه می شود از روغن های هیدرولیکی 50 به بالا استفاده گردد. به هنگام خرید روغن باید اطلاعات کافی در مورد دستگاه پانچ cnc  داشته باشیم زیرا هر دستگاه با دستگاه دیگر فرق دارد.  پانچ cnc  معمولا با برق 3 فاز کار میکند. یکی از فاکتورهایی که باعث سرعت بخشیدن و حرکت می شود باد است.

پانچ cnc
 همه دستگاه های پانچ cnc و برش به این فاکتور نیاز مند هستند. و میزان آن به حجم مصرف شده دستگاه وابسته است.  برای انجام عملیات پانچ باید کمپرسور یا پمپ باد تعبیه شود. برای کاهش مصرف برق بهتر است از مخزن ذخیره کننده هوا استفاده شود. همچنین ما نیازمند به یک سیستم رایانه هستیم که بعد از طراحی نقشه های مورد نظر به محیط نرم افزاری پانچ انتقال داده و سپس به خود دستگاه پانچ cnc  ارسال کنیم.
در دستگاه پانچ سی ان سی در بخش جلوی آن اهرم های حرکتی موجود هستند که در تمام دستگاه ها ثابت هستند. روی آن ساچمه هایی وجود دارد که به هنگام حرکت قطعه کار، سهولت حاصل شود. پانچ cnc به شکلی کار میکند که هنگام پانچ کاری، به ورق میزکار صدمه ای وارد نشود. همینطور در بخش پشت میزکار پانچ cnc، یک ریل موجود است که محل قرار گیری کاتریج و سمبه و ماتریس و ورق گیرها است. ورق گیرها یا همان کلمپ از دو تا سه تا مغیر هستند. کلمپ ها زبانه ای دارند که به هنگام باز و بسته شدن، ورق را میگیرند تا در محل ثابت بماند و حرکت نکند. عمل باز و بسته شدن  کلمپ ها میتواند دستی باشد که توسط اهرم صورت میگیرد و میتواند به صورت اتوماتیک انجام شود.
در تمام دستگاه های برش لیزر و پانچ cnc  و دستگاه خم ورق، یک قطع کن اضطراری وجود دارد تا اپراتور دستگاه بتواند در صورت لزوم دستگاه ها را در زمان ضرورت خاموش کند. همین طور در بخش جلویی پانچ cnc یک هد وجود دارد که قسمت اصلی در انجام کار پانچ می باشد. سمبه و ماتریس هر قسمت به صورت جداگانه در داخل هد وجود دارد. دستگاه پانچ با توجه به برنامه از پیش تعریف شده برای اجرا، سمبه و ماتریس ها را عوض میکند. این زمان تعویض چیزی حدود ده ثانیه میباشد. هد دستگاه پانچ cnc با توجه به اینکه میتواند 360 درجه چرخش پیدا کند، قادر است پانچ و برش را در تمام زاویه ها و درجه ها انجام دهد. لازم به ذکر است دقت دستگاه پانچ cnc بسیار بالا است.


آخرین مقالات