محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

یکی دیگر از فرآیندهای ساخت و تولید عملیات پانچینگ(punching) یا به اصطلاح پانچ کردن می باشد. در واقع پانچ  آهن یا پانچ فلزات یک نوع  عملیات برش کاری به سبک مکانیکی است. به صورتی که با ابزارهایی مانند سنبه میتوان اشکال مختلفی را برش داد. در این پروسه سنبه در نقش متریال مورد استفاده و ماتریس مکمل بعنوان بلانکینگ به کار برده می شود. در پانچ آهن و پانچ فلزات نیرویی توسط سنبه به آهن وارد می شود و به این شکل آهن پانچ می شود. در این روش برش میتواند شیار یا سوراخ یا اشکال دیگر باشد. بر اثر نیروی وارد شده بر فلز و غالب شدن استحکام برشی، قطعه کار بخشی از ورق از آهن اصلی جدا می گردد. یک آیتم مهم در پانچ آهن نوع جنس و میزان ضخامت آن است. تمام موارد ذکر شده به تیراژ ورق بستگی دارد. هرچقدر ضخامت فلز بیشتر شود نیاز به نیروی برش بیشتری برای پانچ کردن آن است.

پانچ cnc آهن

نحوه پانچ آهن با دستگاه پانچ cnc

در دنیای امروز با گذشت زمان استفاده از دستگاه cnc رو به افزایش است. به همین شکل نیز استفاده از دستگاه پانچ cnc نیز رو به افزایش است. مخصوصا در بخش های خدمات ورق کاری و یا برش کاری های نامتعارف دستگاه پانچ cnc بسیار کاربرد دارد.
پانچ کردن فلز با استفاده از دستگاه cnc (پانچ سی ان سی) در واقع نوعی اقتباس از پروسه پرسکاری می باشد که در اینجا به شکلی اتوماتیک انجام می شود. دستگاه های پانچ cnc با محورهای مختلفی عمل می کنند. نوع بسیار متداول دستگاه پانچ cnc در راستای محور x و y حرکت می کند. برای مثال گاها قطعه ای که از ورق پانچ شده فلز آهن جدا می گردد به عنوان قطعه کار حساب می شود و گاهی نیز طراحی های ورق جدا شده از ورق اصلی پانچ شده قطعه کار به حساب می آید.


آخرین مقالات