محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

نورد چیست؟

نورد یا به اصطلاح ROLLING متدی بسیار کارآمد برای فرم دادن به برخی مواد است. این فرایند از طریق رد شدن از میان غلطک های دستگاه نورد صورت می گیرد. تیرآهن و نبشی توسط دستگاه های نورد به وجود می آیند.

 

یک ویدیو در ارتباط با پروسه نورد کردن ورق مشاهده کنید:

عملیات نورد به چه صورت است؟

در حقیقت از دستگاه نورد به منظور شکل دهی به ورق های فلزی و ... استفاده می شود. غالبا از دستگاه نورد برای تولید میلگرد، نبشی و ورق استفاده می شود. زمانیکه پروسه تغییر شکل دهی تمام شد، محصول به دست آمده برش داده می شود. این عمل یا توسط قیچی گیوتین صورت می گیرد و یا اینکه میتوان از اره استفاده کرد.
برای گرم کاری و یا سردکاری برخی از فلزات از دستگاه نورد ورق استفاده می شود. از این دستگاه برای شکل دهی به فلزات به صورت ورق های خیلی نازک و یا با عرض حتی 4 متر استفاده می شود.


تقسیم بندی دستگاه نورد:

دو نوع دستگاه نورد وجود دارد. نورد سرد و نورد گرم. قابلیت تغییر فرم فلز در دستگاه نورد گرم بسیار بالا می باشد. به همین خاطر نیروی بسیار زیادی در این نوع نورد مورد نیاز است. در نورد گرم فلز یا سطح مورد نظر به درجه حرارتی در حدود 1000 درجه سانتی گراد می رسد و از بین غلطک ها عبور داده می شود. گاها درجه حرارت به بیش از 1000 درجه نیز می رسد. سپس مقطع به طور تدریجی کم می شود و فلز به فرم دلخواه ما می رسد. نورد 2 غلطکه، نورد 3 غلطکه و نورد 4 غلطک در بازار موجود می باشد. تفاوت نورد سرد با گرم در درجه حرارت وارده می باشد که در نورد سرد معمولا نهایتا تا 200 درجه سانتی گراد می رسد.


تفاوت نورد سرد با نورد گرم:

در نورد گرم معمولا پوشش اکسیدی وجود دارد اما در نورد سرد سطح تمیزتر و بهتری خواهیم داشت. در نورد سرد معمولا عملیات روغن کاری ساده تر است.

انواع دستگاه نورد:

نورد پیوسته:

اگر قرار است محصولات با تیراژ بالایی، نورد شود از نورد پیوسته استفاده می شود. میزان ماده ای که از میان غلطک عبور می کند به یک اندازه است. اگر محصول نهایی دارای سطح مقطع کوچک باشد، سرعت غلطک پایین می آید و بلعکس. به این صورت ضخامت حاصله قابل کنترل است. غالبا از نورد پیوسته برای تولید میلگرد استفاده می شود.

نورد حلقه‌ای:
در  دستگاه نورد حلقه ای، غلطکی که در خارج قرار دارد سرعت را کنترل میکند و نیرو را وارد میکند اما غلطک درونی فقط گردش انجام می دهد. به این صورت ضخامت کم می شود. از نورد حلقه ای غالبا برای صنایع هواپیمایی، لوله کشی ها، مخازن و.... استفاده می شود.


نورد رزوه:
از نورد رزوه برای ساخت چرخ دنده استفاده می شود و یکی از انواع نورد سرد می باشد.

 نورد آلومینیوم:
در نورد آلومینیوم، ورق در میان غلطک ها عبور داده می شود که ضخامت را کاهش دهند و همزمان طول ورق افزایش پیدا میکند.

تاریخچه نورد

کاربرد دستگاه نورد
در ابتدا استفاده از نورد به صورت دو غلطک از جنس چدن بود که فلزاتی مانند سرب را نورد می کرد. در واقع نظریه ساخت غلطک برای کاهش ضخامت فلزات در قرن هفدهم میلادی به وجود آمد. در آن زمان نیروی لازم برای گردش غلطک ها توسط حیواناتی مانند اسب فراهم می شد. استفاده از نورد با غلطک های بزرگ نیروی بسیار زیادی نیاز داشت به همین خاطر این ایده بوجود آمد که از نورد با غلطک های کوچک استفاده شود که نیروی کمتری نیاز داشت. به همین خاطر نوردهایی بوجود آمد که غلطک های کوچکتری داشتند اما توسط غلطک های بزرگتر حمایت می شدند. که به این نوع دستگاه ها، قفسه ی چهار غلطکه می گفتند.
در زمان اختراع ماشین های بخار، این محدودیت کم بودن میزان نیرو برای به حرکت دراوردن غلطک های دستگاه نورد از میان رفت و این امر باعث شد مجددا نورد با غلطک های بزرگ به وجود بیاید. از این نورد ها برای تولید شمش های فولادی استفاده می شد.

کاربرد دستگاه نوردآخرین مقالات