محصولات گروه صنعتی پویا برش

دستگاه نورد

دستگاه نورد

دستگاه برش cnc

دستگاه برش cnc

cnc سنگ

cnc سنگ

برش لیزر

برش لیزر

برش پلاسما cnc

برش پلاسما cnc

واترجت

واترجت

حکاکی چوب

حکاکی چوب

خم ورق

خم ورق

نورد چیست؟

نورد یا به اصطلاح ROLLING متودی بسیار کارآمد برای فرم دادن به برخی مواد است. این فرایند از طریق رد شدن از میان غلتک های دستگاه نورد صورت می گیرد. تیرآهن و نبشی توسط دستگاه های نورد به وجود می آیند.

 

یک ویدیو در ارتباط با پروسه نورد کردن ورق مشاهده کنید:

 

پروسه  نورد

در حقیقت از دستگاه نورد به منظور شکل دهی به ورق های فلزی و ... استفاده می شود. غالبا از دستگاه نورد برای تولید میلگرد، نبشی و ورق استفاده می شود. زمانیکه پروسه تغییر شکل دهی تمام شد محصول به دست آمده برش داده می شود. این عمل یا توسط قیچی گیوتین صورت می گیرد و یا اینکه میتوان از اره استفاده کرد.
برای گرم کاری و یا سردکاری برخی از فلزات از دستگاه نورد استفاده می شود. از دستگاه نورد برای شکل دهی به فلزات به صورت ورق های خیلی نازک و یا با عرض  حتی 4 متر استفاده می شود.

تقسیم بندی دستگاه نورد:
دو نوع دستگاه نورد موجود می باشد: نورد سرد و نورد گرم. قابلیت تغییر فرم فلز در دستگاه نورد گرم بسیار بالا می باشد. به همین خاطر نیروی بسیار زیادی در این نوع نورد نیاز است. در نورد گرم فلز یا سطح مورد نظر به درجه حرارتی در حدود 1000 درجه سانتی گراد می رسد و از بین غلتک ها عبور داده می شود. گاها درجه حرارت به بیش از 1000 درجه نیز می رسد. سپس مقطع به طور تدریجی کم می شود و فلز به فرم دلخواه ما می رسد. نورد 2 غلطکه، نورد 3 غلطکه و نورد 4 غلطکه در بازار موجود می باتفاوت نورد سرد با گرم در درجه حرارت وارده می باشد که در نورد سرد معمولا نهایتا تا 200 درجه سانتی گراد می رسد.


تفاوت نورد سرد با نورد گرم:

در نورد گرم معمولا پوشش اکسیدی وجود دارد اما در نورد سرد سطح تمیز تر و بهتری خواهیم داشت. در نورد سرد معمولا عملیات روغن کاری ساده تر است.

انواع دستگاه نورد:

نورد پیوسته:

اگر محصولات با تیراژ بالایی قرار بر نورد شدن داشته باشد از نورد پیوسته استفاده می شود. میزان ماده ای که از میان غلتک عبور می کند به یک اندازه است . اگر محصول نهایی دارای سطح مقطع کوچک باشد سرعت غلتک پایین می آید و بلعکس. به این صورت ضخامت حاصله قابل کنترل است. غالبا از نورد پیوسته برای تولید میلگرد استفاده می شود.

نورد حلقه‌ای
در  دستگاه نورد حلقه ای، غلتکی که در خارج قرار دارد سرعت را کنترل میکند و نیرو را وارد میکند اما غلتک درونی فقط گردش انجام می دهد. به این صورت ضخامت کم می شود. از نورد حلقه ای غالبا برای صنایع هواپیمایی، لوله کشی ها، مخازن و.... استفاده می شود.


نورد رزوه:
از نورد رزوه برای ساخت چرخ دنده استفاده می شود و یکی از انواع نورد سرد می باشد.

 

تاریخچه نورد

دستگاه نورد
در ابتدا استفاده از نورد به صورت دو غلتک از جنس چدن بود که فلزاتی مانند سرب را نورد می کرد. در واقع نظریه ساخت غلتک برای کاهش ضخامت فلزات در قرن هفدهم میلادی به وجود آمد. در آن زمان نیروی لازم برای گردش غلتک ها توسط حیواناتی مانند اسب فراهم می شد.
استفاده از نورد با غلتک های بزرگ نیروی بسیار زیادی نیاز داشت به همین خاطر این ایده بوجود آمد که از نورد با غلتک های کوچک استفاده شود که نیروی کمتری نیاز داشت. به همین خاطر نوردهایی بوجود آمد که غلتک های کوچکتری داشتند اما توسط غلتک های بزرگتر حمایت می شدند. که به این نوع دستگاه ها، قفسه ی چهار غلتکه می گفتند.
در زمان اختراع ماشین های بخار، این محدودیت کم بودن میزان نیرو برای به حرکت دراوردن غلتک های دستگاه نورد از میان رفت و این امر باعث شد مجددا نورد با غلتک های بزرگ به وجود بیاید. از این نورد ها برای تولید شمش های فولادی استفاده می شد.

دستگاه نورد


نورد آلومینیوم:
در نورد آلومینیوم، ورق در میان غلتک ها عبور داده می شود که ضخامت را کاهش دهند و همزمان طول ورق افزایش پیدا میکند.


آخرین مقاله های cnc