محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

نورد چیست؟

نورد یا به اصطلاح ROLLING متدی بسیار کارآمد برای فرم دادن به برخی مواد است. این فرایند از طریق رد شدن از میان غلطک های دستگاه نورد صورت می گیرد. تیرآهن و نبشی توسط دستگاه های نورد به وجود می آیند.

 

یک ویدیو در ارتباط با پروسه نورد کردن ورق مشاهده کنید:

عملیات نورد به چه صورت است؟

در حقیقت از دستگاه نورد به منظور شکل دهی به ورق های فلزی و ... استفاده می شود. غالبا از دستگاه نورد برای تولید میلگرد، نبشی و ورق استفاده می شود. زمانیکه پروسه تغییر شکل دهی تمام شد، محصول به دست آمده برش داده می شود. این عمل یا توسط قیچی گیوتین صورت می گیرد و یا اینکه میتوان از اره استفاده کرد.
برای گرم کاری و یا سردکاری برخی از فلزات از دستگاه نورد ورق استفاده می شود. از این دستگاه برای شکل دهی به فلزات به صورت ورق های خیلی نازک و یا با عرض حتی 4 متر استفاده می شود.


تقسیم بندی دستگاه نورد:

دو نوع دستگاه نورد وجود دارد. نورد سرد و نورد گرم. قابلیت تغییر فرم فلز در دستگاه نورد گرم بسیار بالا می باشد. به همین خاطر نیروی بسیار زیادی در این نوع نورد مورد نیاز است. در نورد گرم فلز یا سطح مورد نظر به درجه حرارتی در حدود 1000 درجه سانتی گراد می رسد و از بین غلطک ها عبور داده می شود. گاها درجه حرارت به بیش از 1000 درجه نیز می رسد. سپس مقطع به طور تدریجی کم می شود و فلز به فرم دلخواه ما می رسد. نورد 2 غلطکه، نورد 3 غلطکه و نورد 4 غلطک در بازار موجود می باشد. تفاوت نورد سرد با گرم در درجه حرارت وارده می باشد که در نورد سرد معمولا نهایتا تا 200 درجه سانتی گراد می رسد.


تفاوت نورد سرد با نورد گرم:

در نورد گرم معمولا پوشش اکسیدی وجود دارد اما در نورد سرد سطح تمیزتر و بهتری خواهیم داشت. در نورد سرد معمولا عملیات روغن کاری ساده تر است.

انواع دستگاه نورد:

نورد پیوسته:

اگر قرار است محصولات با تیراژ بالایی، نورد شود از نورد پیوسته استفاده می شود. میزان ماده ای که از میان غلطک عبور می کند به یک اندازه است. اگر محصول نهایی دارای سطح مقطع کوچک باشد، سرعت غلطک پایین می آید و بلعکس. به این صورت ضخامت حاصله قابل کنترل است. غالبا از نورد پیوسته برای تولید میلگرد استفاده می شود.

نورد حلقه‌ای:
در  دستگاه نورد حلقه ای، غلطکی که در خارج قرار دارد سرعت را کنترل میکند و نیرو را وارد میکند اما غلطک درونی فقط گردش انجام می دهد. به این صورت ضخامت کم می شود. از نورد حلقه ای غالبا برای صنایع هواپیمایی، لوله کشی ها، مخازن و.... استفاده می شود.


نورد رزوه:
از نورد رزوه برای ساخت چرخ دنده استفاده می شود و یکی از انواع نورد سرد می باشد.

 نورد آلومینیوم:
در نورد آلومینیوم، ورق در میان غلطک ها عبور داده می شود که ضخامت را کاهش دهند و همزمان طول ورق افزایش پیدا میکند.

تاریخچه نورد

کاربرد دستگاه نورد
در ابتدا استفاده از نورد به صورت دو غلطک از جنس چدن بود که فلزاتی مانند سرب را نورد می کرد. در واقع نظریه ساخت غلطک برای کاهش ضخامت فلزات در قرن هفدهم میلادی به وجود آمد. در آن زمان نیروی لازم برای گردش غلطک ها توسط حیواناتی مانند اسب فراهم می شد. استفاده از نورد با غلطک های بزرگ نیروی بسیار زیادی نیاز داشت به همین خاطر این ایده بوجود آمد که از نورد با غلطک های کوچک استفاده شود که نیروی کمتری نیاز داشت. به همین خاطر نوردهایی بوجود آمد که غلطک های کوچکتری داشتند اما توسط غلطک های بزرگتر حمایت می شدند. که به این نوع دستگاه ها، قفسه ی چهار غلطکه می گفتند.
در زمان اختراع ماشین های بخار، این محدودیت کم بودن میزان نیرو برای به حرکت دراوردن غلطک های دستگاه نورد از میان رفت و این امر باعث شد مجددا نورد با غلطک های بزرگ به وجود بیاید. از این نورد ها برای تولید شمش های فولادی استفاده می شد.

کاربرد دستگاه نورد


یک دستگاه نورد ورق شامل چه قسمت های اصلی می باشد؟

نورد ورق
نورد ورق

اجزای یک دستگاه نورد ورق غالبا شامل قفسه نورد، غلطک ها، یاتاقانها و یک محفظه جهت محافظت از این قطعات و نیروی محرکه ای برای به حرکت درآوردن غلطک هاست. همچنین تجهیزات مکانیکی و الکتریکی برای کنترل و تنظیم نیرو و سرعت دورانی غلطک ها مورد نیاز است. قفسه ها برحسب تعدد قالب ها و آرایش آنها نسبت به هم تقسیم بندی می شوند. در قفسه های نورد دو غلتکی، جهت چرخش آنها دو طرفه است. به شکلی که زمان تغییر جهت حرکتشان، ضخامت قطعه در رفت و برگشت کاهش پیدا میکند. در این متد ورق بین دو غلطک تغییر شکل می دهد و بیشترین کاهش در سطح مقطع مورد نظر است.

این روش یک مشخصه خاص دارد و آن هم این است که محور غلطک ها با هم موازی است و تغییر شکل در امتداد حرکت عمودی قطعه و عمود غلطک ها رخ می دهد. در واقع چون تغییر شکل در امتداد طول اتفاق می افتد، به آن نورد طولی گفته می شود. این نوع نورد در صنایع مختلف و کارگاههای کوچک شکل دهی کاربرد زیادی دارد.

 

انواع نورد ورق

علاوه بر قفسه نورد دو غلطکی، نورد سه غلطکی، چهار غلطکی، شش غلطکی و اقماری نیز وجود دارد. در قفسه های نورد 3 غلطکی این مزیت وجود دارد که میتوان فرایند نورد را بدون تغییر جهت حرکت غلطک ها در هر دو جهت رفت و برگشت انجام داد. علت این امر این است که جهت حرکت غلطک میانی با جهت حرکت دو غلطک بالا و پایین مخالف است. انتقال قطعه کار به طرف دهانه ی ورودی دو غلطک پایین یا بالا توسط میز بالابر انجام می شود.

 

نورد 4 غلطک

استفاده از قفسه نورد ورق چهار غلطک باعث کاهش نیروی لازم برای نورد می شود و از خم شدن غلطک های شکل دهنده ی کار هنگام نورد تختال ها، تسمه های با عرض زیاد و ورق جلوگیری می کند. در این نوع نورد از دو غلطک برای شکل دادن و دو غلطک دیگر به عنوان پشتیبان استفاده می شود. دو غلطکی که در تماس مستقیم با قطعه کار هستند، وظیفه شکل دهی را برعهده دارند. حرکت دو غلطک پشتیبان بر اثر اصطکاک بین انها و غلطک های کاری است.

نورد ورق 4 غلطک
نورد ورق 4 غلطکاز قفسه نورد 6 غلطک به منظور کاهش بیشتر احتمال خم شدن غلطک های کاری استفاده می شود. در این مدل 4 غلطک پشتیبان در اثر اصطکاک با دو غلطک دیگر به حرکت در می آیند.

 

نورد اقماری

قفسه های نورد اقماری دارای دو غلطک پشت بند سنگین هستند که بوسیله تعداد زیادی غلطک کوچک احاطه شده اند. در این روش تختال مستقیم و در یک مرحله از دستگاه نورد عبور می کند و تبدیل به تسمه می شود که این از خصوصیات اصلی قفسه نورد اقماری به حساب می آید. زمانیکه یک جفت غلطک اقماری از تماس با قطعه خارج می شود، یک جفت غلطک دیگر با قطعه تماس پیدا میکنند و عملیات کاهش ضخامت تکرار می گردد. در واقع کاهش کلی، از مجموع کاهش های کوچکی تشکیل می شود که بوسیله جفت غلتک های سیاره ای ایجاد می شود که با سرعت زیاد پست سر هم می آیند.

دستگاه نورد ورق چگونه کار میکند:
جهت سفارش دستگاه نورد 4 غلطک هیدرولیک و نورد 3غلطک با ما تماس بگیرید.

دستگاه نورد ورق یکی از دستگاه های پرکاربردیست که در گروه صنعتی پویابرش طراحی و ساخته می شود. این دستگاه میتواند دارای 3 یا 4 غلطک باشد. هر دستگاهی مشخصات و ویژگی هایی دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.

دستگاه نورد

 

.

بخش های مختلف دستگاه نورد ورق :

نورد ورق معمولا دارای قفسه ی نورد می باشد. غلطک ها بخش اصلی دستگاه نورد به شمار می آیند. یاتاقان، محفظه ای برای نگهداری قطعات و همچنین یک نیروی محرکه برای اینکه غلطکها را به چرخش در بیاورد. هر نوردی بدون استثنا شامل موارد ذکر شده می باشد. برای کنترل نیرو و سرعت غلطکهای این دستگاه ما نیاز به تجهیزات مکانیکی و الکتریکی داریم.
معمولا در دستگاه نورد 2 غلطکه، غلطکها به صورت دو طرفه حرکت می کنند و با تغییر جهت حرکت، ضخامت ورق یا لوله کاهش پیدا می کند و بدین صورت اصطلاحا ورق، نورد می شود. در دستگاه دو غلطکه ورق بین دو غلطک قرار داده می شود و به تدریج ضخامت کم می شود.
در دستگاه دو غلطکه محور غلطک ها با هم موازی هستند و تغییر شکل در انتهای عمودی ورق اتفاق می افتد. وقتی تغییر شکل و ضخامت در انتهای طول ورق اتفاق می افتد اصطلاحا به آن نورد طولی گفته می شود. معمولا دستگاه نورد دو غلطکه در کارگاه ها و کارخانجات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات دستگاه نورد ورق هیدرولیک ساخته شده توسط پویابرش چیست؟

دستگاه نورد ورق پویابرش
دستگاه نورد ورق پویابرش
  •  جنس غلطکها از جنس ST52 و یا MO40 بر اساس سفارش و طراحی
  •  ورق بدنه ازجنس فولاد ST52به صورت یک تکه جوشکاری شده با رعایت کلیه اصول مونتاژ و جوشکاری
  •  جنس شافتهای سر غلطک‌ها از جنس فولاد MO40
  •  همه غلطکها یاتاقان بندی شده وبرای آنها از بلبرینگ دو ردیفه خود تنظیم با رعایت کامل اصول مونتاژ و انطباقات استفاده شده است
  •  ایجاد گشتاور لازم روی غلطک بالا به وسیله هیدروموتور و گیربکس خورشیدی
  •  کنترل اتوماتیک سرعت چرخشی به دو صورت تند و کند با تغیر دبی روغن ورودی به هیدروموتور و تغییر جهت گردش بصورت آنی و لحظه ای
  •  دارای یونیت هیدرولیک با پمپ پیستونی و فلودیوایدر اروپایی برای حصول اطمینان از همزمانی حرکت و میزان جابجایی برابر آنها
  •  قابلیت شیب دار کردن کلیه غلطکها به صورت هیدرولیک برای افزایش مانور اپراتور درایجاد مخروط
  •  استفاده از لوازم آب بندی مرغوب (شرکت کاستاش ترکیه) در کلیه جکها و طراحی آنها با ضریب ایمنی بالا
  •  پنل کنترل حاوی کلید های برقی، پایه دار بوده که روی 4چرخ قابلیت حرکت آسان دارد
 

 چه آیتم هایی میتوان به دستگاه نورد اضافه کرد؟

غالبا آپشنهایی میتوان به دستگاه های نورد اضافه کرد از جمله ساخت قالب برای قوطی و تیرآهن و همچنین اضافه کردن خط کش الکترونیکی. اضافه کردن سیستم کنترل سی ان سی و nc. امکان اضافه کردن سیستم صفحه نمایش دیجیتال صنعتی و همینطور میتوان غلطک راهنمای هیدرولیکی که قابل تنظیم نیز می باشد در دو جهت اضافه کرد. این دستگاه برای رول کردن و نورد کردن ورقهای بسیار سنگین از جنس آهن و آلومینیوم مناسب است. ورقهای فلزی میتوانند به صورت استوانه، مخروطی و بیضی نورد شوند. غلطک میانی توسط جک هیدرولیک حرکت می کند. در ساخت این دستگاه سیستم محافظت در مقابل باردهی اضافه به صورت کاربردی انجام گرفته است. بدنه دستگاه تنش زدایی شده می باشد. دستگاه نورد مجهز به هیدروموتور مستقل می باشد. این دستگاه به خط کش دیجیتال مجهز است که موقعیت های غلطکهای پایینی را نمایش می دهند. برای راحت تر خارج کردن نتیجه کار که نورد شده است، یک لولای انتهایی هیدرولیک وجود دارد. دستگاه دارای سیستم خم کن مخروطی می باشد. دستگاه ساخته شده در این گروه صنعتی دارای سیستم روغن کاری مرکزی است. همچنین بر اساس استاندارد اتحادیه اروپا و همینطور دستورات ایمنی ساخته شده است. موتور آن دو سرعته می باشد. این دستگاه شامل خدمات پس از فروش می باشد. که در زمان تحویل دستگاه برای مشتری کاملا به صورت واضح مشخص می شود. بنابراین خرید دستگاه های دست دوم توصیه نمیشود. اصولا این نوع دستگاه ها به علت نداشتن خدمات پس از فروش و ضمانت دارای مشکلات زیادی خواهند بود.

آخرین مقالات