محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

برش پلاسما چیست و تاریخچه استفاده از این برش به چه زمانی برمیگردد؟

دستگاه برش cnc پلاسما
دستگاه برش cnc پلاسما

برش پلاسما پروسه‌ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر) در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعل (torch) برش داده می‌شود. در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می‌گردد و گاز به حالت پلاسما می‌رود. پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد. هوای فشرده نیز به اندازه‌ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند.

 

برش پلاسما چیست؟

عملیاتی که طی آن فولاد، آهن و دیگر فلزات در اندازه ها و ضخامت های متفاوت توسط تورچ برش داده می شوند را برش پلاسما گویند. در برش پلاسما، گاز یا هوا با سرعت بسیار بالا خارج می شود و یک قوس الکتریکی بین گاز در نازل بوجود می آید و در این لحظه گاز به حالت پلاسما تبدیل می گردد. پلاسما آنقدر دمای بالایی دارد که باعث ذوب فلز و نهایتا برش پلاسمایی می شود.
برش پلاسما 

برش cnc پلاسما
برش cnc پلاسما


تاریخچه برش پلاسما (برش cnc پلاسما)

در سال 1960 برش پلاسما از جوش پلاسما بوجود آمد و بیست سال بعد برش پلاسما به عنوان یک روش بسیار عالی برای برش ورق و فلزات استفاده گردید. برش پلاسما مزیت های بسیاری نسبت به برش فلز دارد که شامل موارد زیر است:

1- در برش پلاسما هیچ تراشه فلزی بوجود نمی آید.
2- برش پلاسما بسیار دقیق است.
دستگاه برش cnc پلاسما برای زمانیهایی که نیاز به تکرار الگوی برش وجود دارد، بسیار مفید است. برای مثال برای تولید بسیار زیاد از یک نمونه از برش پلاسما استفاده می شد. از روش cnc برای دستگاه های برش پلاسما در سال 1980 استفاده گردید و این امر باعث شد انعطاف بیشتری برای تولیدات مورد نیاز بازار بوجود بیاید. برش پلاسما هنوز دارای محورهای x و y فقط بود و تنها قادر به برش الگوهای تخت و صاف بود.


اساس کار دستگاه برش پلاسما ( برش cnc پلاسما)

در دستگاه برش پلاسما مدل hf هوا توسط جرقه ای با ولتاژ بالا در ابتدای مشعل یونیزه می گردد و قوس الکتریکی شروع می شود. این روش برای کنترل عددی cnc استفاده می شود که در زمان شروع نیازی به تماس قطعه کار با تورچ نیست. اما در دستگاه های برش پلاسما مدل پیشرفته تر برای اینکه ارتفاع مشعل را تنظیم کنیم باید پیش از شروع کار نوک تورچ با قطعه کار تماس داشته باشد و سپس یک گپ بوجود بیاید. منظور از گپ همان فاصله میباشد. در دستگاه برش cnc پلاسما به مجرد اینکه نوک مشعل با قطعه کار تماس گرفت به سرعت یک فاصله ایجاد می گردد. بخشی که مسئول کنترل کردن جرقه می باشد از نزدیکی دو سیستم برای تولید پلاسما استفاده می کند. یک مدار با ولتاژ بالا و جریان پایین  به کار می رود تا در یک زمان جرقه ای را داخل تورچ کند و کمی گاز پلاسما بوجود اورد. قوس تولید شده قوس هادی نام دارد. این قوس راهی تا ابتدای مشعل بوجود می آورد و تا ابتدای قطعه کار نزدیک می شود. تا جایی که به قوس اصلی پلاسما برسد.

 

نحوه عملکرد دستگاه برش cnc پلاسما

برش پلاسما با دستگاه cnc

دستگاه برش Cnc پلاسما چگونه کار میکند؟

دستگاه برش پلاسما برای شروع قوس از دو متد استفاده می کنند: روش اول: بوسیله قرار دادن مشعلی روی قطعه کار یک قوس ایجاد می گردد و تماس به وجود می آید.
روش دوم: با استفاده از مدار ولتاژ بالا که فرکانس بالایی دارد و ایجاد قوس الکتریکی.
روش دوم احتمال خطر برق گرفتگی را دارد. این روش ممکن است باعث ایجاد تشعشعات فرکانس های رادیویی شود.
دستگاه های برش پلاسما معمولا در کنار سخت افزاری کار می کنند به همین دلیل برای کنترل نویز ها و جلوگیری از صدمه دیدن دستگاه باید از وسایلی استفاده کرد که قوس هادی را ایجاد کنند. این وسایل را در مکانی دورتر از سیستم های الکترونیکی نگهداری کرده و به آن مجموعه کنترل پلاسما می گویند.

تکنولوژی جدیدی با نام برش دهنده دستی پلاسما وجود دارد که برای برش پلاسما بر روی انواع فلزات، فولاد نرم، استیل و .... استفاده می شود. برای فلزاتی به جز آهن عمق برش تنها تا یک اینچ می باشد و این روش بسیار مناسب برای برش فولاد می باشد.

نمونه برش پلاسما روی درب
نمونه برش پلاسما روی درب

دستگاه برش پلاسما جزو اولین تولیدهای شرکت پویابرش می باشد. چنانچه این شرکت با استفاده از تخصص مهندسان موفق به ساخت دقیق ترین دستگاه برش پلاسما شده است. دستگاه برش پلاسما پویابرش از با کیفیت ترین دستگاه ها در میان دیگر دستگاه های ساخت این شرکت می باشد. جهت مشاوره رایگان در خصوص دستگاه های برش cnc با شماره تماس بخش فروش 03195026601 تماس حاصل کنید.


آخرین مقالات