محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

در ساخت یک ساختمان یا بنا، سنگ نما کاربرد ویژه ای دارد. سنگ نما در زیبایی و لوکس بودن بنا تاثیر بسزایی دارد. غالبا از نماهای مختلفی مثل کامپوزیت، شیشه، نمای چوب یا نمای سنگ در نمای ساختمان استفاده میشود. در این مقاله قصد داریم در مورد نمای سنگی و حکاکی روی سنگ نما سخن بگوییم. در اینجا با انواع سنگ نما آشنا می شویم:

 

حکاکی روی سنگ نما
حکاکی روی سنگ نما

 

انواع سنگ نما کدامند؟

1- سنگ گرانیت: سنگ گراینت یا خارا از انواع سنگ آذرین بحساب می آید. این سنگ به رنگهای خاکستری تیره و سیاه وجود دارد. رنگ این سنگ به کانی های موجود در آن مرتبط است. گرانیت به دلیل مقاومت و سختی زیادش جزو سنگهای محبوب در ساختمان سازی می باشد.  هزینه های برش سنگ توسط دستگاه (cnc سنگ)روی گرانیت به مراتب نسبت به سنگهای خانواده آهکی بیشتر است و دارای طول عمر و ماندگاری بیشتری است.

2-سنگ تراورتن: تراورتن نوعی سنگ رسوبی آهکی است که در غارهای آهکی و چشمه های آب گرم توسط ته نشین شدن کربنات سدیم تشکیل می شود. در رنگهای مختلفی مانند سفید، قرمز و خاکستری و ... در طبیعت یافت می شود. طیف رنگ این سنگ موجب می شود اشخاص با هر سلیقه ای بتوانند از این سنگ در نمای ساختمانی و کارهای دیگر استفاده فراوان بکنند. با بالارفتن میزان روشنی این سنگ در می یابیم سنگ از کیفیت بیشتر برخوردار است و میتوان گفت ناخالصی کمتری دارد.


3- سنگ دهبید: سنگ دهبید نوعی مرمریت است که از معدنی در شهرستان خرم بید(ده بید) استان فارس استخراج می شود. سنگ مرمریت دارای اسحتکام زیادی می باشد. غالبا در رنگ کرم روشن تا نسکافه ای وجود دارد. سنگ دهبید دارای طول عمر بسیار بالایی می باشد. این سنگ معمولا در کف سازی ساختمان ها کاربرد فراروان دارد. سنگ دهبید در نمای داخلی هتل ها و ساختمان ها استفاده می شود.


4-سنگ آنتیک: سنگ آنیتک معمولا از کنار هم قرار گرفتن تکه سنگهای تراورتن یا مرمریت بوجود می آید. سنگهای مرمریت یا تراورتن ممکن است در زمان خارج شدن از معدن دچار شکسته شدن، گردند. این تکه های شکسته شده توسط موادی به هم چسبیده می شوند. سازندگان و طراحان از این مساله به نفع ساخت نماهای زیبا برای ساختمان ها استفاده کرده اند. سنگ های آنتیک در نماهای ساختمانی و ساخت کفپوش ها و اماکن مختلف مورد استفاده اند.

و انواع سنگ دیگر....

حکاکی روی سنگ نما و انواع سنگها توسط دستگاه cnc سنگ سه محور امکان پذیر می باشد. در زیر نمونه های از حکاکی روی سنگ برای مصارف مختلف مانند سرستون، ستون و ... را مشاهده میکنید. این دستگاه در مجموعه پویابرش طراحی و ساخته می شود.

 

حکاکی روی ستون

سنگی که برای نمای ساختمان استفاده می شود دارای چه مشخصاتی باشد؟

 1. سنگهای مورد استفاده در نما باید کاملا سالم و بی عیب و عاری از پوسیدگی باشند.
 2. این سنگها نباید دارای رگه و هوازدگی که در اثر عوامل مختلفی مانند هوازدگی و عوامل دیگر است، باشند.
 3. این سنگها نباید شیار و ترک و نواقصی مانند حفره و سوراخ و ... داشته باشند.
 4. کناره ها و گوشه ها و کل سنگ نباید دارای لب پریدگی و شکستگی باشد.
 5. سنگهای نما چون اصولا در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین باید در مقابل باران، هوای سرد و گرم، عوامل دیگر مثل نور و و... مقاومت لازم را داشته باشند.
 6. اگر سنگ نما در فضاهای اسیدی استفاده شود نباید دارای نوارهای کربن دار باشد. سنگ نما باید بافتی یکنواخت باشد. هرچه کیفیت سنگ بهتر و بالاتر باشد و میزان خالص بودن سنگ بالاتر باشد از عمر و دوام بیشتری برخوردار است.
 7. سنگ نما در مقابل هوای بسیار سرد و اماکنی که برف و باران می بارد، باید دارای مقاومت و استحکام باشد.
 8. سنگ باید دارای سختی بیشتر از3  باشد.

 

کاربردهای حکاکی سنگ چیست؟

 • ساخت گلدان های تزیینی در سایزهای مختلف
 • ساخت آبنما
 • تزئینات سنگی
 • پایه ستون
 • سرستون
 • تاج
 • روشویی سنگی (مرمر، کاسه ای و ...)
 • شومینه سنگی
 • صراحی سنگ
 • ظروف سنگی
 • کتیبه
 • نرده سنگی
 • معرق
 • مجسمه های سنگی

 

 

حکاکی روی سنگ نما

 

 

 

 


آخرین مقالات