واتر جت یا دستگاه جت آبی :

دستگاه وا ترجت یا جت آبی به معنای برش توسط آب می باشد. این دستگاه پروسه برش دادن را به وسیله فشار قوی آب صورت می دهد. دستگاه ذکر شده در واقع دارای یک پمپ است که این پمپ آب را با فشار بسیار بالا به سمت نازل می فرستند و این کار موجب ایجاد برش می شود. البته ماده ی ابرسیو abrasive در واقع به آب تزریق می گردد. که این ماده موجب برش موادی که سخت هستند، می شود.

یک کلیپ در ارتباط با نحوه برش این دستگاه ببینید:

ویژگی های دستگاه واتر جت یا جت آبی:

برش این دستگاه دارای ماهیتی سرد می باشد و به هیچ وجه موجب سوختگی سطح قطعه کار نمی گردد. واترجت در واقع می تواند تیتانیوم و آلیاژهای این چنین را برش دهد. وا ترجت می تواند تمام مواد را برش دهد از جمله تیتانیوم، آهن، استیل، فلزاتی مثل برنج و مس و برنز، لاستیک، برش سنگ، سرامیک، برش شیشه، چوب یا mdf، برش فوم، کامپوزیت و هر ماده ای که فکر کنید. این دستگاه نیز مانند دستگاه cnc سنگ قادر به برش روی بسیاری از سنگها میباشد. همچنین میتواند مانند دستگاه cnc چوب بر روی چوبها نیز برش را انجام دهد.
 
واتر جت
واتر جت

این دستگاه تنش حرارتی ایجاد نمیکند و میتواند سوپر آلیاژها را نیز برش کاری کند. پس از برش نیاز به پرداخت و ماشین کاری نیست زیرا برش انجام شده بسیار صاف و تمیز می باشد. توسط این دستگاه میتوان نقوش بسیار پیچیده را پیاده سازی کرد. این دستگاه دارای قدرت بسیار بالایی است.
این دستگاه میتواند فولاد را تا ضخامت 160 میلی متر برش دهد. دقت برش دستگاه حدود 0/1 میلی متر است. معمولا ریز کار آن 1 میلیمتر می باشد. هر چه ماده سخت تر باشد سرعت برش واترجت کمتر می باشد. ضخامت بالای ماده و پیچیده بودن نقوش باعث کم شدن سرعت دستگاه برش واترجت میشود. برای اینکه محصول نهایی به دست آمده دارای کیفیتی بالا باشد باید سرعت دستگاه واترجت را پایین آورده تا لبه ها صیقلی و تمیز تر بشود.
دستگاه بسیار پیشرفته ی دیگری نیز وجود دارد که قادر است برش سه بعدی انجام دهد اما متاسفانه این دستگاه در خارج از کشور فقط وجود دارد. در حال حاضر واترجت فقط توانایی برش نقوش و طرح های 2 بعدی را دارد که آن هم بسیار تمیز و فوق العاده انجام می شود.
 

کاربرد های دستگاه واتر جت:

کاربرد دستگاه واترجت
کاربرد دستگاه واترجت
کاربرد دستگاه واترجت
کاربرد دستگاه واترجت
 
واترجت