دریل cnc
همزمان با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساخت ساختمان ها و سازه، صنعت ساختمان دچار تحول عظیمی از نظر استحکام و ... گشته است. برای افزایش دادن استحکام و امنیت یک ساختمان به منظور متصل نمودن سازه ها از پیچ و مهره استفاده می شود. استفاده از دریل Cnc تک محور و سه محور در این زمینه بسیار کمک کننده می باشد.
دستگاه دریل Cnc در زمینه کارخانجات تولید سازه فلزی بسیار کاربرد دارد. این دستگاه توانایی انجام عملیات سوراخ کاری با دقت بسیار بالا را دارد. همچنین عملیات سوراخ کاری را با کمترین خطا و با بالاترین کیفیت انجام می دهد.

انواع دریل سی ان سی:

  • دریل Cnc تک محور
  • دریل cnc سه محورCNC دریل تک محور

دستگاه دریل سی ان سی تک محور دارای قابلیت سوراخ کاری با یک اسپیندل بر محور z را دارا می باشد. دریل Cnc تک محور توانایی سوارخ کاری روی ورق هایی تا  ضخامت 110 سانتی متر را دارد. این دستگاه در جاهایی که تولید سازه تا 3500 تن می رسد کاربرد دارد. در اینجا میزان تیراژ مورد توجه می باشد.

CNC دریل سه محور

دستگاه دریل سی ان سی سه محور از سه طرف میتواند سوراخ کاری را انجام دهد. به همین علت به آن سه محور گفته می شود. از این دستگاه برای سازه های ساختمانی اچ مانند و جعبه ای شکل، به منظور سوراخ کاری استفاده می شود. این دستگاه دارای دقت بسیار بالایی می باشد. پروسه سوراخکاری بدین شکل می باشد که تمامی سوراخ کاری های لازم سازه در اپلیکیشنی طراحی می گردد سپس توسط دستگاه دریل cnc سه محور عملیات سوراخ کاری انجام می شود. دریل cnc سه محور دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند تکرارپذیری، دقت بسیار بالا، قابلیت استفاده از نرم افزار کاربردی، کنترل اسپیندل و سرعت دستگاه و .... است.


روش برش cnc پلاسما :

برش cnc پلاسما
در روش برش پلاسما متدهای مختلفی برای برش وجود دارد همچنین یونیت های پلاسما دارای قیمت های بسیاری می باشد که این مزیت باعث بالا رفتن درخواست برای این نوع برش است. برش هواگاز سرعت پایین تری نسبت به برش پلاسما دارد. در روش برش پلاسما برشکاری از 0/6 میلی متر تا 150 میلی متر انجام می گیرد. برش پلاسما در محدوده 1 تا 10 میلی متر سرعت بسیار بالایی دارد و بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

روش برش لیزری فلزات:

انواع روش های برش فلزات
برش با روش برش لیزری نسبت به روشهای برش پلاسما و برش هواگاز دارای دقت و کیفیت برش بالاتری است و همچنین فلزات با ضخامت پایین را نیز دقیق برش می دهد. در روش برش لیزر گاها نیاز به اپراتور نیست و این دستگاه ها معمولا کاربری ساده و راحتی دارند. یکی از معایب روش برش لیزر سرعت پایین آن در زمانی که فلز ضخامت بالایی دارد. هر دستگاه لیزری برای چندین نوع فلز کاربرد دارد. مثلا برای برش دادن فولاد باید از لیزر گاز کربن با طول امواج بلند استفاده کرد. همچنین برای فلزات دیگر که رنگی هستند از لیزر فیبر میتوانیم بهره گیری کنیم. بهترین و مقرون به صرفه ترین برش لیزری در ضخامت های پایین می باشد. بنابراین این روش بیشتر مناسب کار و برش روی ضخامت های پایین می باشد.
 

 

برش با دستگاه واترجت:

انواع روش های برش فلزات


در دستگاه واترجت همان طور که از اسم آن برمی آید برش بوسیله فشار زیاد آب انجام می شود . این دستگاه قادر به برش بسیار دقیق می باشد. واترجت درضخامت های بالا نیز بسیار دقیق و با کیفیت عمل می کند. اصولا این نوع برش، ماهیتی سرد دارد و هیچگونه حرارتی ایجاد نمیشود در نتیجه سوختگی در اثر برش هم بوجود نمی آید.


انواع برش از نظر مقرون به صرفه بودن :

برش پلاسما نسبت به برش هواگاز قیمت بالاتری دارد و هزینه نازل و الکترود بالاترین قسمت هزینه ها می باشد که در صورت حجم بالای برش باید تعویض گردد. واترجت نیز مانند برش پلاسما هزینه تقریبا یکسانی دارد. مواد مصرفی واترجت نازل ها و مواد ساینده هستند. در برش لیزر میز مورد استفاده در زمان برش با توجه به نوع برش لیزر باید تناسب داشته باشد. برش لیزر نوع فیبر قیمت بالاتری نسبت به لیزر کربن دارد اما مقرون به صرفه تر است زیرا عمر آن بالاتر است همچنین سرعت و دقت برش آن نیز بالاتر است. میزان هزینه ای که در برش هواگاز انجام می شود بر روی گاز برشکاری و گاز اکسیژن است. بنابر این بسیار کم است و قطعات که مورد مصرف قرار میگیرد نیز پایین است.


کاربرد دستگاه های برش:


برش cnc هواگاز :
با روش برش هواگاز میتوان سازه، قطعات با ضخامت 10 میلی متر و بسیاری از ماشین های سنگین را ساخت.

برش cnc پلاسما :
روش برش پلاسما برای ساخت سازه های سبک، قطعات با ضخامت 0/4 میلی متر به بالا کاربرد دارد.

برش لیزری:
برش لیزری همانند برش پلاسما برای ساخت سازه های سبک مناسب است و همچنین برای قطعاتی که دارای ضخامت کمی هستند. در برش با ضخامتهای بالا سرعت پایینی دارد.

دستگاه واتر جت:
واترجت برای برش انواع مواد و ساختن قطعه های ماشین آلات به صورت بسیار دقیق کاربرد دارد.

پیاده سازی برش cnc روی ورق فلزی توسط دستگاه برش cnc پلاسما گروه صنعتی پویابرش
جهت سفارش دستگاه برش cnc پلاسما با ما تماس بگیرید

برش پلاسما چیست و تاریخچه استفاده از این برش به چه زمانی برمیگردد؟

دستگاه برش cnc پلاسما
دستگاه برش cnc پلاسما

برش پلاسما پروسه‌ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر) در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعل (torch) برش داده می‌شود. در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می‌گردد و گاز به حالت پلاسما می‌رود. پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد. هوای فشرده نیز به اندازه‌ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند.

 

برش پلاسما چیست؟

عملیاتی که طی آن فولاد، آهن و دیگر فلزات در اندازه ها و ضخامت های متفاوت توسط تورچ برش داده می شوند را برش پلاسما گویند. در برش پلاسما، گاز یا هوا با سرعت بسیار بالا خارج می شود و یک قوس الکتریکی بین گاز در نازل بوجود می آید و در این لحظه گاز به حالت پلاسما تبدیل می گردد. پلاسما آنقدر دمای بالایی دارد که باعث ذوب فلز و نهایتا برش پلاسمایی می شود.
برش پلاسما 

برش cnc پلاسما
برش cnc پلاسما


تاریخچه برش پلاسما (برش cnc پلاسما)

در سال 1960 برش پلاسما از جوش پلاسما بوجود آمد و بیست سال بعد برش پلاسما به عنوان یک روش بسیار عالی برای برش ورق و فلزات استفاده گردید. برش پلاسما مزیت های بسیاری نسبت به برش فلز دارد که شامل موارد زیر است:

1- در برش پلاسما هیچ تراشه فلزی بوجود نمی آید.
2- برش پلاسما بسیار دقیق است.
دستگاه برش cnc پلاسما برای زمانیهایی که نیاز به تکرار الگوی برش وجود دارد، بسیار مفید است. برای مثال برای تولید بسیار زیاد از یک نمونه از برش پلاسما استفاده می شد. از روش cnc برای دستگاه های برش پلاسما در سال 1980 استفاده گردید و این امر باعث شد انعطاف بیشتری برای تولیدات مورد نیاز بازار بوجود بیاید. برش پلاسما هنوز دارای محورهای x و y فقط بود و تنها قادر به برش الگوهای تخت و صاف بود.


اساس کار دستگاه برش پلاسما ( برش cnc پلاسما)

در دستگاه برش پلاسما مدل hf هوا توسط جرقه ای با ولتاژ بالا در ابتدای مشعل یونیزه می گردد و قوس الکتریکی شروع می شود. این روش برای کنترل عددی cnc استفاده می شود که در زمان شروع نیازی به تماس قطعه کار با تورچ نیست. اما در دستگاه های برش پلاسما مدل پیشرفته تر برای اینکه ارتفاع مشعل را تنظیم کنیم باید پیش از شروع کار نوک تورچ با قطعه کار تماس داشته باشد و سپس یک گپ بوجود بیاید. منظور از گپ همان فاصله میباشد. در دستگاه برش cnc پلاسما به مجرد اینکه نوک مشعل با قطعه کار تماس گرفت به سرعت یک فاصله ایجاد می گردد. بخشی که مسئول کنترل کردن جرقه می باشد از نزدیکی دو سیستم برای تولید پلاسما استفاده می کند. یک مدار با ولتاژ بالا و جریان پایین  به کار می رود تا در یک زمان جرقه ای را داخل تورچ کند و کمی گاز پلاسما بوجود اورد. قوس تولید شده قوس هادی نام دارد. این قوس راهی تا ابتدای مشعل بوجود می آورد و تا ابتدای قطعه کار نزدیک می شود. تا جایی که به قوس اصلی پلاسما برسد.

 

نحوه عملکرد دستگاه برش cnc پلاسما

برش پلاسما با دستگاه cnc

دستگاه برش Cnc پلاسما چگونه کار میکند؟

دستگاه برش پلاسما برای شروع قوس از دو متد استفاده می کنند: روش اول: بوسیله قرار دادن مشعلی روی قطعه کار یک قوس ایجاد می گردد و تماس به وجود می آید.
روش دوم: با استفاده از مدار ولتاژ بالا که فرکانس بالایی دارد و ایجاد قوس الکتریکی.
روش دوم احتمال خطر برق گرفتگی را دارد. این روش ممکن است باعث ایجاد تشعشعات فرکانس های رادیویی شود.
دستگاه های برش پلاسما معمولا در کنار سخت افزاری کار می کنند به همین دلیل برای کنترل نویز ها و جلوگیری از صدمه دیدن دستگاه باید از وسایلی استفاده کرد که قوس هادی را ایجاد کنند. این وسایل را در مکانی دورتر از سیستم های الکترونیکی نگهداری کرده و به آن مجموعه کنترل پلاسما می گویند.

تکنولوژی جدیدی با نام برش دهنده دستی پلاسما وجود دارد که برای برش پلاسما بر روی انواع فلزات، فولاد نرم، استیل و .... استفاده می شود. برای فلزاتی به جز آهن عمق برش تنها تا یک اینچ می باشد و این روش بسیار مناسب برای برش فولاد می باشد.

نمونه برش پلاسما روی درب
نمونه برش پلاسما روی درب

دستگاه برش پلاسما جزو اولین تولیدهای شرکت پویابرش می باشد. چنانچه این شرکت با استفاده از تخصص مهندسان موفق به ساخت دقیق ترین دستگاه برش پلاسما شده است. دستگاه برش پلاسما پویابرش از با کیفیت ترین دستگاه ها در میان دیگر دستگاه های ساخت این شرکت می باشد. جهت مشاوره رایگان در خصوص دستگاه های برش cnc با شماره تماس بخش فروش 03195026601 تماس حاصل کنید.