برش لیزر

دستگاه برش لیزری یک دستگاه فوق العاده قدرتمند برای برش انواع متریال می باشد. این دستگاه یکی از پرکاربردترین دستگاه های صنایع امروزی می باشد که در زمینه صنایع مختلف استفاده میگردد. برش لیزری توسط اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر، روی وسایلی که قرار است بریده شوند، انجام میگردد. قسمتی از جسم مورد نظر که بریده می‌شود، ذوب می شود و یا اینکه تصعید و یا توسط فشار زیاد گاز پاک می گردد و نهایتا سطح بریده شده با کیفیت خیلی عالی ایجاد می‌شود. برش لیزری در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد دارد. برای مثال در شهرسازی و عمران کاربرد فراوانی دارد. مثلا برای ساخت مجسمه های دکوراتیو شهری و المان های شهری همچنین برای ساخت جدا کننده ها و پارتیشن ها، درب های هتل و ویلا و منازل و ... استفاده می شود.

دستگاه برش لیزری
نمونه کار انجام شده توسط دستگاه برش لیزری

 

نحوه عملکرد دستگاه برش لیزری :

اشعهٔ لیزر توسط تحریک مواد مولد لیزر بوسیله تخلیهٔ الکتریکی یا تابش یک لامپ در یک محفظه بسته تولید میگردد. با تحریک مادهٔ مولد لیزر پرتو با استفاده از تکه‌های آینه منعکس می‌شود تا انرژی لازم برای تبدیل شدن به یک جریان نور تک‌رنگ منسجم را به دست آورد. برای هدایت نور به لنز از آینه یا فیبر نوری استفاده می شود.  این لنز در نقطهٔ کاری دستگاه متمرکز شده‌است. باریک‌ترین قسمت پرتو متمرکز شده قطری کمتر از ۰/۳۲میلی‌متر دارد.

نحوه کار دستگاه را در این کلیپ بر روی اکریلیک تماشا کنید:

انواع روش‌های برش لیزری فلزات

روش های برش لیزر شامل موارد زیر می باشد:

۱) تبخیر ماده

۲) ذوب ماده به همراه گاز پرفشار

۳) سوزاندن

۴) ایجاد شکاف به وسیله تنش‌های حرارتی

۵) برش سرد

  • برش تبخیری: در این روش معمولا حرارت پرتو متمرکز شده، دمای نقطه اثر را به دمای نقطهٔ جوش می‌رساند و باعث تبخیر ماده میگردد و حفره را ایجاد میکند. این روش برای برش موادی مثل چوب یا کربن استفاده می شود..
  • برش ذوبی بوسیله دمیدن گاز پرفشار: در این روش ابتدا نور لیزر، ماده مورد نظر را در نقطهٔ کاری به دمای نقطه ذوب می‌رساند. بلافاصله با استفاده از جریان پرفشار یک گاز (معمولاً هوا) به نقطهٔ مورد نظر ضربه‌ای وارد شده و باعث ریزش مواد ذوب شده از روی جسم مورد نظر می‌شود. در این روش نیازی به بالا بردن دما به اندازه‌ای بیشتر از نقطهٔ ذوب ماده نیست. در نتیجه دستگاه قدرت مصرفی کمتری دارد. از این روش عموماً برای برش فلزات استفاده می‌شود.
  • برش با ایجاد شکاف به وسیله تنش‌های حرارتی: مواد ترد به شکستگی حرارتی حساس هستند. از این ویژگی مواد ترد در روشی که گفتیم استفاده می‌شود. اشعهٔ لیزر روی سطح ماده فوکوس می کند و باعث ایجاد حرارت در آن قسمت شده و انبساط حرارتی ایجاد میکند. این عمل باعث ایجاد شکاف در ماده و با حرکت دادن نور می‌توان آن را هدایت کرد تا برش لیزر اتفاق بیفتد. این روش عموماً برای برش لیزری شیشه‌ها و مواد شیشه مانند استفاده می‌شود.