برش cnc دیسکی یا cut to size برای برش و سایز کردن اسلب برش خورده کاربرد دارد.

نحوه برش سنگ اسلب چگونه است؟

سنگ اسلب به سنگی می گویند که از سنگهای کوپ با ابعاد بزرگ تهیه می شود. از سنگهای خام در اندازه های بزرگ برای تولید سنگهای اسلب استفاده می شود. ضخمامت این سنگها معمولا 2سانتی متر است و غالبا این ضخامت برای سنگهایی هست که صادرات می شوند. طول این نوع سنگها معمولا 70 سانتی متر تا 3 متر می باشد و عرضشان نیز 70 سانتی متر است. سنگهای اسلب معمولا در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. سنگهای ساختمانی انواع مختلفی دارند. این سنگها دارای رنگبندی متنوعی هستند از این رو در ساختمان سازی و دکوراسیون، استفاه از سنگ روز به روز افزایش پیدا میکند.

سنگ اسلب مرمریت پرشین
برش دیسکی سنگ اسلب

به خاطر تنوع زیاد در رنگبندی و نوع سنگها، طراحان و معمارها می توانند از هر سنگی استفاده کنند و در این کار به اصطلاح دستشان باز است. هرچند استخراج سنگهای ساختمانی سخت است ولی تولیدشان نیاز به انرژی ندارد. ضایعات سنگ را میتوان برای تولید سنگهای مصنوعی به کار برد. میتوان گفت هیچ چیز و هیچ قسمتی از سنگها در سیکل سنگ اسلب به عنوان دورریز باقی نمی ماند و از تمام قسمتهای سنگ استفاده بهینه می شود.

 

اندازه های سنگ اسلب

اندازه سنگهای اسلب به بلوک سنگ بستگی دارد. اندازه ها معمولا استاندارد نیستند. سنگهای اسلب میتوانند به شکل مربع یا مستطیل تولید شوند. یا اینکه به شکل سه بعدی نیز قابل تولید هستند. کوپ های سنگ بعد از اینکه از معدن استخراج شدند، به سنگبری منتقل می شوند و در آنجا توسط دستگاه های cnc سنگ برش زده می شوند. برای سایز کردن این سنگها از دستگاه برش cnc دیسکی استفاده می شود. انواع سنگهای ساختمانی را میتوان به شکل اسلب تولید کرد. برای مثال میتوان به سنگ اسلب مرمر یا سنگ اسلب تراورتن اشاره کرد.

 

کاربرد سنگ اسلب چیست؟

از این سنگها برای کف ساختمان و قسمت های دیگر استفاده می شود. برای نمای داخلی و همچنین نمای خارجی ساختمان، به دلیل ابعاد بزرگ این سنگها استفاده ی فراوانی می شود. این سنگها به علت ابعاد بزرگ نسبت به سنگهای کوچک و همچنین یکدست بودن آن، در نمای یک ساختمان بسیار چشم گیر است. بنابراین کاربرد بیشتری دارند.در بین طراحان و معماران سنگهای اسلب محبوبیت بیشتری دارند. سنگهای اسلب مرمریت مشکی، سنگ اسلب مرمریت دهبید، سنگ اسلب مرمر، سنگ اسلب مرمریت لاشتر از سنگهای اسلبی هستند که صادرات می شوند. این نوع سنگها در بازار جهانی، به گونه ای بسته بندی و ارسال می شوند که قیمت آنها افزایش پیدا میکند.