تاریخچه 7000 ساله صنعت حجاری و برش سنگ در ایران

تاریخچه استفاده از سنگ در ایران بیشتر از 12 هزار سال می باشد که سابقه برش سنگ را میتوان از کاخ ها و بناهای تاریخی قدیمی ایران برآورد کرد. تخت جمشید، پاسارگاد و بسیاری از بناهای دیگر ایران حکایت از قدمت استفاده از برش سنگ در ساخت بناها را دارد. زمانیکه سنگ تراشان با ابزارهای اولیه خود در حال تلاش برای ساخت تخت جمشید بودند هرگز این فکر را نمی کردند که در آینده صنعت آنها نام ایران را به گوش جهانیان برساند. امروزه صنعت سنگ ایران جایگاه چهارم را در تولید کسب کرده است و انواع سنگ های ایرانی در برج های کشورهای مختلف دیده می شود.

تاریخچه حجاری و برش سنگ
تاریخچه حجاری و برش سنگ


حجاری و برش سنگ در ایران به مدت ها قبل از تاریخ میلاد با ساختن ابزار آلاتی برای شکار حیوان ها و ... وجود داشته است و کم کم به اوج خود رسید. تاریخچه صنعت سنگ در کشورمان به 4500 سال پیش از میلاد مسیح می رسد. حفاری هایی که در تپه یحیی واقع در کرمان صورت گرفته نشانگر این است که در آن زمان اشیا مختلف تزیینی با تراش سنگ از سنگ سبز در کرمان صورت می گرفته است. در ایران قدیم از برش سنگ و سنگ تراشی بیشتر برای ساخت ابزارآلات جنگی و شکار و کشاورزی استفاده می شده است که این موضوع با بررسی هایی که در شهر بهشهر صورت گرفته است، ثابت شده است.


 پدر صنعت سنگ ایران قنبر رحیمی، معروف به ارباب قنبر

آقای قنبر رحیمی به خاطر خدمت های بزرگی که در صنعت سنگ به ایران نموده است لقب پدر صنعت سنگ را گرفته است. وی متولد برخوار و میمه اصفهان می باشد و کاشف معادن بسیار بزرگ مانند عباس آباد، آتشکوه و... است. ایشان از این معادن سنگ های تراورتن و جوشقان را برای ساخت برج آزادی اهدا نمودند. همچنین ایشان برای ساخت بناهایی مثل بیمارستان و مدرسه در محلات کمک کردند. مجسمه ایشان در ایتالیا به عنوان پدر صنعت سنگ ایران ساخته شده است.

تاریخچه حجاری و برش سنگ
قنبر رحیمی پدر سنگتاریخچه صنعت سنگ در ایران

اولین دستگاه برش سنگ که نوعی دستگاه دارای تیغه آهنی بود برای ساختن کاخ مرمر در سال 1307 ساخته شد. این اره با پودر سیلیس ساخته شده به همین علت به آن اره گلی می گفتند که همزمان با ساخت آن ساختمان دادگستری تهران نیز دستگاهی مشابه ساخت.

اولین کارخانه سنگ بری در ایران در سال 1317 در مشهد ساخته شد و در سال 1318 به بهره برداری رسید. شخصی به نام گلداشمیت به همراه شریک خود در تهران اره جدیدی را ساخت. همزمان کارخانه نازی آباد اره خانه خود را تا یازده دستگاه افزایش داد که سنگ های حرم امام حسین و مسجد ارگ تهران از محصولات این کارخانه می باشد.

یک واحد سنگبری در سال 1327 در 17 شهریور تهران راه اندازی شد.

یک دستگاه سنگ ایرانی در سال 1328 ساخته شد و در سال 1332 یک دستگاه ساب ایرانی نیز در این کارخانه ساخته شد.

در تمام کارگاه های سنگ بری، خارج کردن سنگ از کامیون ها بوسیله دیلم انجام می گرفت. اما در سال 1340 یکی از کارخانه های سنگ بری یک دستگاه  جرثقیل دروازه ای به ایران وارد کرد.

اولین اره ۶۰ تیغه ای کوارتز خارجی که از پودر کوارتز استفاده می نمود، در سال 1340 مورد بهره برداری قرار گرفت.

تولید سنگ تا سال 1345 به همین روش ادامه داشت. بعد از آن اولین اره سنگ بری از خارج از کشور تهیه شد و به این ترتیب راه برای تولید سنگ بازتر شد. ولی در کشورهای دیگر، حدود 20 سال بعد نیز برای برش سنگ از روش های دیگر استفاده میشد.

در ساخت یک ساختمان یا بنا، سنگ نما کاربرد ویژه ای دارد. سنگ نما در زیبایی و لوکس بودن بنا تاثیر بسزایی دارد. غالبا از نماهای مختلفی مثل کامپوزیت، شیشه، نمای چوب یا نمای سنگ در نمای ساختمان استفاده میشود. در این مقاله قصد داریم در مورد نمای سنگی و حکاکی روی سنگ نما سخن بگوییم. در اینجا با انواع سنگ نما آشنا می شویم:

 

حکاکی روی سنگ نما
حکاکی روی سنگ نما

 

انواع سنگ نما کدامند؟

1- سنگ گرانیت: سنگ گراینت یا خارا از انواع سنگ آذرین بحساب می آید. این سنگ به رنگهای خاکستری تیره و سیاه وجود دارد. رنگ این سنگ به کانی های موجود در آن مرتبط است. گرانیت به دلیل مقاومت و سختی زیادش جزو سنگهای محبوب در ساختمان سازی می باشد.  هزینه های برش سنگ توسط دستگاه (cnc سنگ)روی گرانیت به مراتب نسبت به سنگهای خانواده آهکی بیشتر است و دارای طول عمر و ماندگاری بیشتری است.

2-سنگ تراورتن: تراورتن نوعی سنگ رسوبی آهکی است که در غارهای آهکی و چشمه های آب گرم توسط ته نشین شدن کربنات سدیم تشکیل می شود. در رنگهای مختلفی مانند سفید، قرمز و خاکستری و ... در طبیعت یافت می شود. طیف رنگ این سنگ موجب می شود اشخاص با هر سلیقه ای بتوانند از این سنگ در نمای ساختمانی و کارهای دیگر استفاده فراوان بکنند. با بالارفتن میزان روشنی این سنگ در می یابیم سنگ از کیفیت بیشتر برخوردار است و میتوان گفت ناخالصی کمتری دارد.


3- سنگ دهبید: سنگ دهبید نوعی مرمریت است که از معدنی در شهرستان خرم بید(ده بید) استان فارس استخراج می شود. سنگ مرمریت دارای اسحتکام زیادی می باشد. غالبا در رنگ کرم روشن تا نسکافه ای وجود دارد. سنگ دهبید دارای طول عمر بسیار بالایی می باشد. این سنگ معمولا در کف سازی ساختمان ها کاربرد فراروان دارد. سنگ دهبید در نمای داخلی هتل ها و ساختمان ها استفاده می شود.


4-سنگ آنتیک: سنگ آنیتک معمولا از کنار هم قرار گرفتن تکه سنگهای تراورتن یا مرمریت بوجود می آید. سنگهای مرمریت یا تراورتن ممکن است در زمان خارج شدن از معدن دچار شکسته شدن، گردند. این تکه های شکسته شده توسط موادی به هم چسبیده می شوند. سازندگان و طراحان از این مساله به نفع ساخت نماهای زیبا برای ساختمان ها استفاده کرده اند. سنگ های آنتیک در نماهای ساختمانی و ساخت کفپوش ها و اماکن مختلف مورد استفاده اند.

و انواع سنگ دیگر....

حکاکی روی سنگ نما و انواع سنگها توسط دستگاه cnc سنگ سه محور امکان پذیر می باشد. در زیر نمونه های از حکاکی روی سنگ برای مصارف مختلف مانند سرستون، ستون و ... را مشاهده میکنید. این دستگاه در مجموعه پویابرش طراحی و ساخته می شود.

 

حکاکی روی ستون

سنگی که برای نمای ساختمان استفاده می شود دارای چه مشخصاتی باشد؟

 1. سنگهای مورد استفاده در نما باید کاملا سالم و بی عیب و عاری از پوسیدگی باشند.
 2. این سنگها نباید دارای رگه و هوازدگی که در اثر عوامل مختلفی مانند هوازدگی و عوامل دیگر است، باشند.
 3. این سنگها نباید شیار و ترک و نواقصی مانند حفره و سوراخ و ... داشته باشند.
 4. کناره ها و گوشه ها و کل سنگ نباید دارای لب پریدگی و شکستگی باشد.
 5. سنگهای نما چون اصولا در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین باید در مقابل باران، هوای سرد و گرم، عوامل دیگر مثل نور و و... مقاومت لازم را داشته باشند.
 6. اگر سنگ نما در فضاهای اسیدی استفاده شود نباید دارای نوارهای کربن دار باشد. سنگ نما باید بافتی یکنواخت باشد. هرچه کیفیت سنگ بهتر و بالاتر باشد و میزان خالص بودن سنگ بالاتر باشد از عمر و دوام بیشتری برخوردار است.
 7. سنگ نما در مقابل هوای بسیار سرد و اماکنی که برف و باران می بارد، باید دارای مقاومت و استحکام باشد.
 8. سنگ باید دارای سختی بیشتر از3  باشد.

 

کاربردهای حکاکی سنگ چیست؟

 • ساخت گلدان های تزیینی در سایزهای مختلف
 • ساخت آبنما
 • تزئینات سنگی
 • پایه ستون
 • سرستون
 • تاج
 • روشویی سنگی (مرمر، کاسه ای و ...)
 • شومینه سنگی
 • صراحی سنگ
 • ظروف سنگی
 • کتیبه
 • نرده سنگی
 • معرق
 • مجسمه های سنگی

 

 

حکاکی روی سنگ نما

 

 

 

 

ویژگی های خاص دستگاه cnc سنگ:

 • این دستگاه دارای سه محور میباشد.
 • امکان کار با نرم افزارهای سه بعدی را دارد.
 • این دستگاه دارای بدنه فولادی می باشد.
 • دارای سیستم خنک کننده دوبل برای کار طولانی می باشد.
 • محورهای X و Y و Z ضدآب
 • دارای تاییدیه های معتبر بین الملیی ISO و CE ( استاندارد اتحادیه اروپا )
 • دارای یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش ( به همراه آموزش، نصب و راه اندازی در محل خریدار ).
 • دستگاه cnc سنگ برای موارد زیرکاربرد دارد: آهن و فولاد، مس، آلمینیوم، سنگ مرمر و گرانیت و سایر انواع سنگ، MDF، چوب، پلکسی گلاس و غیره.
دستگاه cnc سنگ
دستگاه cnc سنگ

 

فروش دستگاه فرز CNC سنگ با خدمات زیر انجام می شود:

1- نصب دستگاه سی ان سی سنگ: نصب تمامی دستگاه های CNC ، در صورت درخواست مشتری، توسط شرکت در محل مورد نظر مشتری نصب می شوند.

2- آموزش نحوه کار :به مشتریان آموزشهایی از قبیل نحوه استفاده از نرم افزار دستگاه cnc ، نحوه کار با دستگاه و نحوه نگهداری از دستگاه ارائه می شود.

3- گارانتی دستگاه برش سنگ: گارانتی این دستگاه حداقل یک سال می باشد.

4 – خدمات پس از فروش دستگاه سی ان سی سنگ:  تمامی دستگاه ها دارای خدمات پس از فروش شامل تعمیرات و تامین قطعات یدکی می باشند.

5- نحوه ی پرداخت: پرداخت بصورت نقد و اقساط امکان پذیر است. اغلب دستگاه های cnc سنگ عرضه شده توسط شرکت، دارای تاییدیه های معتبر بین المللی CE (استاندارد اتحادیه اروپا) هستند که نشانه ای از کیفیت محصولات عرضه شده میباشد.

کاربردهای دستگاه سی ان سی سنگ چیست؟

cnc سنگ یک دستگاه برای انجام برش و حکاکی روی سنگ می باشد.  cnc سنگ کاربردهای فراوانی در اماکن مختلف دارد. از جمله کاربرد cnc سنگ در:

 • معادن سنگبری
 • برش سنگ مزار
 • برش سنگ های تزیینی ساختمانی
 • سنگ شومینه
 • حکاکی تصویر روی سنگ ها
 • ساخت گلدان های تزیینی در ابعاد مختلف
 • ساخت ستون و سرستون های جالب و زیبا
 • پیکرتراشی و مجسمه سازی
 • و....


برای خرید و سفارش یک دستگاه سی ان سی سنگ باید ابعاد دستگاه مورد نظر را دانست. این دستگاه در سطوح مختلف کیفیت ساخته می شوند. پس از ساخت دستگاه سی ان سی سنگ چنانچه مشتری بخواهد، دستگاه توسط شرکت برای ایشان نصب می گردد. پس از نصب دستگاه، به اپراتور و شخص مورد نظر آموزشهایی مبنی بر کار با دستگاه داده می شود. آموزش کار با دستگاه فرز cnc سنگ و استفاد/ه اپلیکیشن یا نرم افزار آن و همچنین اطلاعاتی در مورد نگهداری از دستگاه cnc سنگ داده می شود.


کاربرد دستگاه cnc سنگ
 آیا دستگاه سی ان سی سنگ پویابرش گارانتی و ضمانت نامه دارد؟
دستگاه فرز cnc سنگی که در این مجموعه ساخته می شود، با بهترین کیفیت ممکن و دارای یک سال گارانتی می باشد. این دستگاه ها همچنین دارای خدمات پس از فروش هستند. دستگاه cnc سنگ تولید شده در گروه صنعتی پویابرش دارای تمام فاکتورهای کیفی مورد تایید اتحادیه اروپا می باشد. برای خرید دستگاه به صورت نقد یا اقساط با تلفن های شرکت تماس حاصل کنید.

یک ویدیو در ارتباط با دستگاه cnc سنگ تماشا کنید:

دستگاه cnc سنگ

کسب در آمد از طریق دستگاه cnc سنگ

cnc سنگ میتواند به ایجاد یک  کسب و کار خانگی یا بزرگ بسیار کمک کند. اگر دارای سرمایه کمی هستید پیشنهاد میشود یک دستگاه سی ان سی سنگ کوچک خریداری کنید. در بخشهایی مثل ساخت لوازم کادویی و هدیه فعالیت کنید. مثلا وسایل تزیینی منزل که بسیار طرفدار دارد. استفاده از سنگهای زیبا در این کسب و کار بسیار بازدهی خوبی دارد. یا میتوانید کار حکاکی روی سنگهای تزیینی را انجام دهید. ولی اگر سرمایه بیشتری دارید بهتر است یک دستگاه سی ان سی سنگ بزرگتر تهیه کنید. این دستگاه بزرگتر میتواند کار طراحی و حکاکی روی سنگ قبر را انجام دهد. این روزها این کار بسیار رواج پیدا کرده است. کار حکاکی روی سنگ قبر خواهان زیادی دارد. شما میتوانید یک کارگاه بزرگ راه اندازی کنید. در محل هایی که کار فروش سنگ انجام می دهند. یا حتی در نزدیکی یک آرامستان این کار را انجام دهید. این کار بازار بسیار خوبی دارد. این ایده میتواند برای شما بسیار پول ساز باشد.ساخت تابلوهای سنگی کوچک و بزرگ نیز ایده بسیار خوبی است.

cnc سنگ

 

برش cnc دیسکی یا cut to size برای برش و سایز کردن اسلب برش خورده کاربرد دارد.

نحوه برش سنگ اسلب چگونه است؟

سنگ اسلب به سنگی می گویند که از سنگهای کوپ با ابعاد بزرگ تهیه می شود. از سنگهای خام در اندازه های بزرگ برای تولید سنگهای اسلب استفاده می شود. ضخمامت این سنگها معمولا 2سانتی متر است و غالبا این ضخامت برای سنگهایی هست که صادرات می شوند. طول این نوع سنگها معمولا 70 سانتی متر تا 3 متر می باشد و عرضشان نیز 70 سانتی متر است. سنگهای اسلب معمولا در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. سنگهای ساختمانی انواع مختلفی دارند. این سنگها دارای رنگبندی متنوعی هستند از این رو در ساختمان سازی و دکوراسیون، استفاه از سنگ روز به روز افزایش پیدا میکند.

سنگ اسلب مرمریت پرشین
برش دیسکی سنگ اسلب

به خاطر تنوع زیاد در رنگبندی و نوع سنگها، طراحان و معمارها می توانند از هر سنگی استفاده کنند و در این کار به اصطلاح دستشان باز است. هرچند استخراج سنگهای ساختمانی سخت است ولی تولیدشان نیاز به انرژی ندارد. ضایعات سنگ را میتوان برای تولید سنگهای مصنوعی به کار برد. میتوان گفت هیچ چیز و هیچ قسمتی از سنگها در سیکل سنگ اسلب به عنوان دورریز باقی نمی ماند و از تمام قسمتهای سنگ استفاده بهینه می شود.

 

اندازه های سنگ اسلب

اندازه سنگهای اسلب به بلوک سنگ بستگی دارد. اندازه ها معمولا استاندارد نیستند. سنگهای اسلب میتوانند به شکل مربع یا مستطیل تولید شوند. یا اینکه به شکل سه بعدی نیز قابل تولید هستند. کوپ های سنگ بعد از اینکه از معدن استخراج شدند، به سنگبری منتقل می شوند و در آنجا توسط دستگاه های cnc سنگ برش زده می شوند. برای سایز کردن این سنگها از دستگاه برش cnc دیسکی استفاده می شود. انواع سنگهای ساختمانی را میتوان به شکل اسلب تولید کرد. برای مثال میتوان به سنگ اسلب مرمر یا سنگ اسلب تراورتن اشاره کرد.

 

کاربرد سنگ اسلب چیست؟

از این سنگها برای کف ساختمان و قسمت های دیگر استفاده می شود. برای نمای داخلی و همچنین نمای خارجی ساختمان، به دلیل ابعاد بزرگ این سنگها استفاده ی فراوانی می شود. این سنگها به علت ابعاد بزرگ نسبت به سنگهای کوچک و همچنین یکدست بودن آن، در نمای یک ساختمان بسیار چشم گیر است. بنابراین کاربرد بیشتری دارند.در بین طراحان و معماران سنگهای اسلب محبوبیت بیشتری دارند. سنگهای اسلب مرمریت مشکی، سنگ اسلب مرمریت دهبید، سنگ اسلب مرمر، سنگ اسلب مرمریت لاشتر از سنگهای اسلبی هستند که صادرات می شوند. این نوع سنگها در بازار جهانی، به گونه ای بسته بندی و ارسال می شوند که قیمت آنها افزایش پیدا میکند.