برش هوا گاز نوعی برش برای متریالهایی مثل آهن و ... است . این روش معمولا از متدهای بسیار مرسوم برای برش دادن فلزاتی از قبیل آهن و فولاد می باشد. معمولا در این برش، لبه ها بسیار دقیق و در ضخامت های بالای فلزات به دست می آیند. توسط دستگاه هوا برش میتوان فلز را تا 200 میلی متر برش داد اما میتوان از متدهایی نیز استفاده کرد که برش را از ضخامت های بسیار پایین تر تا ضخامت های بالاتر از 200 میلی متر رساند. حتی تا 100 میلی متر بیشتر از این میزان.

 

نمونه ای از برش هوا گاز

هوا گاز

مزایای برش با هوا گاز

در این روش برش، میتوان به طور همزمان چند تورچ را به شکلی موازی نصب نمود. در برش cnc هواگاز تیراژ بالای برش یکی از مزایای این روش است. معمولا برای فلز فولاد از روش برش cnc هوا گاز استفاده میشود زیرا به صرفه ترین روش است.استفاده از این روش بسیار از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. زیرا سرمایه ای اندک نیاز دارد. همچنین برای تعمیر این نوع دستگاه ها نسبت به دستگاه برش پلاسما و برش لیزری نیز اطلاعات چندانی نیاز نیست و هر شخصی پس از کسب تجربیات و مقداری اطلاعات اولیه میتواند با دستگاه برش هوا گاز کار کند.
در دستگاه برش cnc هوا گاز مشعل روی دستگاه قرار میگیرد بدین صورت میتوان شکل و فرم دلخواه را روی قطعه کار برش داد.

این روش مزایای زیادی دارد از جمله این روش برشکاری بسیار از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. میتوان گفت برش در ضخامتهای بالا قابل انجام می باشد. کیفیت نهایی کار روی قطعه برش داده شده بسیار بالا و تمیز است. قطعه کار غالبا دارای لبه های بسیار تمیزی خواهد بود. روش برش با هوا گاز یکی از قدیمی ترین روشهای برشکاری می باشد. سوخت مورد استفاده در این روش هوا یا اکسیژن است به همین دلیل است که میگویند این روشی مقرون به صرفه است.

 

این دستگاه چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

کپسول گاز، شلنگ، رگولاتور ، شیر و مشعل و نازل در این دستگاه مورد نیاز است.

 

یک ویدیو در ارتباط با هوا برش مشاهده کنید: