CNC دریل

دریل cnc
همزمان با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساخت ساختمان ها و سازه، صنعت ساختمان دچار تحول عظیمی از نظر استحکام و ... گشته است. برای افزایش دادن استحکام و امنیت یک ساختمان به منظور متصل نمودن سازه ها از پیچ و مهره استفاده می شود. استفاده از دریل Cnc تک محور و سه محور در این زمینه بسیار کمک کننده می باشد. پویابرش سعی بر ساخت بهترین دستگاه های برش cnc  همینطور دستگاه دریل cnc را داشته و تا به امروز موفقیت زیادی در این زمینه کسب نموده است.
دستگاه دریل Cnc در زمینه کارخانجات تولید سازه فلزی بسیار کاربرد دارد. دریل Cnc توانایی انجام عملیات سوراخ کاری با دقت بسیار بالا را دارد. دریل Cnc غالبا عملیات سوراخ کاری را با کمترین خطا و با بالاترین کیفیت انجام می دهد.  معمولا دریل Cnc دونوع می باشد.

دریل Cnc تک محور و دریل cnc سه محورCNC دریل تک محور

دستگاه دریل cnc تک محور دارای قابلیت سوراخ کاری با یک اسپیندل بر محور z را دارا می باشد. دریل Cnc تک محور توانایی سوارخ کاری روی ورق هایی تا  ضخامت 110 سانتی متر را دارد.  دریل سی ان سی تک محور در جاهایی که تولید سازه تا 3500 تن می رسد کاربرد دارد. در اینجا میزان تیراژ مورد توجه می باشد.

CNC دریل سه محور

دستگاه دریل سی ان سی سه محور از سه طرف میتواند سوراخ کاری را انجام دهد. به همین علت به آن سه محور اطلاق می گردد. از این دستگاه برای سازه های ساختمانی اچ مانند و جعبه ای شکل، به منظور سوراخ کاری استفاده می شود. این دستگاه دارای دقت بسیار بالایی می باشد. پروسه سوراخکاری بدین شکل می باشد که تمامی سوراخ کاری های لازم سازه در اپلیکیشنی طراحی می گردد سپس توسط دستگاه دریل cnc سه محور عملیات سوراخ کاری انجام می شود.
دریل cnc سه محور دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند تکرارپذیری، دقت بسیار بالا، قابلیت استفاده از نرم افزار کاربردی، کنترل اسپیندل و سرعت دستگاه و .... است.

انواع روشهای برش فلزات


روش برش پلاسما :

برش cnc پلاسما
در روش برش پلاسما متودهای مختلفی برای برش وجود دارد همچنین یونیت های پلاسما دارای قیمت های بسیاری می باشد که این مزیت باعث بالا رفتن درخواست برای این نوع برش است.برش هواگاز سرعت پایین تری نسبت به برش پلاسما دارد. در روش برش پلاسما برشکاری از 0/6 میلی متر تا 150 میلی متر انجام می گیرد. برش پلاسما در محدوده 1 تا 10 میلی متر سرعت بسیار بالایی دارد و بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

روش برش هواگاز :

برش cnc هواگاز
یکی از دیرینه ترین متودها برای برش فلزات روش برش هواگاز می باشد که در این نوع روش برش حاصله بسیار دقت بالایی دارد. در روش برش هواگاز ضخامت از حدود 5 الی 300 میلی متر انجام می شود.در روش برش هواگاز میتوان چند تورچ نصب کرد و در هزینه ها بسیار صرفه جویی کرد. زیرا برش به صورت همزمان و موازی انجام می گیرد.

روش برش لیزر فلزات:

برش لیزری فلزات
برش با روش برش لیزر نسبت به روشهای برش پلاسما و برش هواگاز دارای دقت و کیفیت برش بالاتری است و همچنین فلزات با ضخامت پایین را نیز دقیق برش می دهد.در روش برش لیزر گاها نیاز به اپراتور نیست و این دستگاه ها معمولا کاربری ساده و راحتی دارند. یکی از معایب روش برش لیزر سرعت پایین آن در زمانی که فلز ضخامت بالایی دارد. هر دستگاه لیزری برای چندین نوع فلز کاربرد دارد مثلا برای برش دادن فولاد باید از لیزر گاز کربن با طول امواج بلند استفاده کرد. همچنین برای فلزات دیگر که رنگی هستند از لیزر فیبر میتوانیم بهره گیری کنیم. بهترین و مقرون به صرفه ترین برش لیزر ی در ضخامت های پایین می باشد.
 

 

برش با دستگاه واترجت:

واترجت


در دستگاه واترجت همان طور که از اسم آن برمی آید برش بوسیله فشار آب انجام می شود . این دستگاه قادر به برش بسیار دقیق می باشد. واترجت درضخامت های بالا نیز بسیار دقیق و با کیفیت عمل می کند.

انواع برش از نظر مقرون به صرفه بودن :
برش پلاسما نسبت به برش هواگاز قیمت بالاتری دارد و هزینه نازل و الکترود بالاترین قسمت هزینه ها می باشد که در صورت حجم بالای برش باید تعویض گردد.
واترجت نیز مانند برش پلاسما هزینه تقریبا یکسانی دارد. مواد مصرفی واترجت نازل ها و مواد ساینده هستند.
در برش لیزر میز مورد استفاده در زمان برش با توجه به نوع برش لیزر باید تناسب داشته باشد. برش لیزر نوع فیبر قیمت بالاتری نسبت به لیزر کربن دارد اما مقرون به صرفه تر است زیرا عمر آن بالاتر است همچنین سرعت و دقت برش آن نیز بالاتر است.
میزان هزینه ای که در برش هواگاز انجام می شود بر روی گاز برشکاری و گاز اکسیژن است. بنابر این بسیار کم است و قطعات که مورد مصرف قرار میگیرد نیز پایین است.


کاربرد دستگاه های برش:
کاربرد برشcnc هواگاز :
با روش برش هواگاز میتوان سازه، قطعات با ضخامت 10 میلی متر و بسیاری از ماشین های سنگین را ساخت.

کاربرد برش cnc پلاسما :
روش برش پلاسما برای ساخت سازه های سبک، قطعات با ضخامت 0/4 میلی متر به بالا کاربرد دارد.


کاربرد برش لیزری:
برش لیزری برای همانند برش پلاسما برای ساخت سازه های سبک مناسب است و همچنین برای قطعاتی که دارای ضخامت کمی هستند.

کاربرد دستگاه برش واترجت:
واترجت برای برش انواع مواد و ساختن قطعه های ماشین آلات به صورت بسیار دقیق کاربرد دارد.

نحوه برش با دستگاه برش cnc پلاسما

پیاده سازی برش cnc روی ورق فلزی توسط دستگاه برش cnc پلاسما گروه صنعتی پویابرش
جهت سفارش دستگاه برش cnc پلاسما با ما تماس بگیرید

برش پلاسما چیست و تاریخچه استفاده از این برش به چه زمانی برمیگردد؟

نمونه دستگاه برش پلاسما
نمونه دستگاه برش پلاسما

برش پلاسما پروسه‌ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر) در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعل (torch) برش داده می‌شود. در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می‌گردد وگاز به حالت پلاسما می‌رود. پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد. هوای فشرده نیز به اندازه‌ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند

 

برش پلاسما چیست؟

عملیاتی که طی آن فولاد، آهن و دیگر فلزات در اندازه ها و ضخامت های متفاوت توسط تورچ برش داده می شوند را برش پلاسما گویند. در برش پلاسما، گاز یا هوا با سرعت بسیار بالا خارج می شود و یک قوس الکتریکی بین گاز در نازل بوجود می آید و در این لحظه گاز به حالت پلاسما تبدیل می گردد. پلاسما آنقدر دما بالایی دارد که باعث ذوب فلز و نهایتا برش پلاسمایی می شود.
برش پلاسما


تاریخچه برش پلاسما (برش cnc پلاسما)

در سال 1960 برش پلاسما از جوش پلاسما بوجود آمد و بیست سال بعد برش پلاسما به عنوان یک روش بسیار عالی برای برش ورق و فلزات استفاده گردید. برش پلاسما مزیت های بسیاری نسبت به برش فلز دارد که شامل موارد زیر است

1- در برش پلاسما هیچ تراشه فلزی بوجود نمی آید.
2- برش پلاسمایی بسیار دقیق است.
دستگاه های برش پلاسما بسیار گران قیمت بودند به همین دلیل باعث شد دستگاه برش cnc پلاسما فقط برای زمانی استفاده شود که نیاز به تکرار الگوی برش داشته باشد. برای مثال برای تولید بسیار زیاد از یک نمونه از برش پلاسما استفاده می شد. از روش cnc برای دستگاه های برش پلاسما در سال 1980 استفاده گردید و این امر باعث شد انعطاف بیشتری برای تولیدات مورد نیاز بازار بوجود بیاید. برش پلاسما هنوز دارای محورهای x و y فقط بود و تنها قادر به برش الگوهای تخت و صاف بود.


اساس کار دستگاه برش پلاسما( برش cnc پلاسما)

در دستگاه برش پلاسما مدل hf هوا توسط جرقه ای با ولتاژ بالا در ابتدای مشعل یونیزه می گردد و قوس الکتریکی شروع می شود. این روش برای کنترل عددی cnc استفاده می شود که در زمان شروع نیازی به تماس قطعه کار با تورچ نیست.اما در دستگاه های برش پلاسما مدل پیشرفته تر برای اینکه ارتفاع مشعل را تنظیم کنیم باید پیش از شروع کار نوک تورچ به قطعه کار تماس داشته باشد و سپس یک گپ بوجود بیاید. منظور از گپ همان فاصله میباشد. در دستگاه برش cnc پلاسما به مجرد اینکه نوک مشعل با قطعه کار تماس گرفت به سرعت یک فاصله ایجاد می گردد. بخشی که مسئول کنترل کردن جرقه می باشد از نزدیکی دو سیستم برای تولید پلاسما استفاده می کند.یک مدار با ولتاژ بالا و جریان پایین  به کار می رود تا در یک زمان جرقه ای را داخل تورچ کند و کمی گاز پلاسما بوجود اورد. قوس تولید شده قوس هادی نام دارد. این قوس راهی تا ابتدای مشعل بوجود می آورد و تا ابتدای قطعه کار نزدیک می شود . تا جایی که به قوس اصلی پلاسما برسد.

 

نحوه عملکرد دستگاه برش cnc پلاسما

برش پلاسما با دستگاه cnc

دستگاه برش پلاسما برای شروع قوس از دو متود استفاده می کنند: روش اول: بوسیله قرار دادن مشعلی روی قطعه کار یک قوس ایجاد می گردد و تماس به وجود می آید.
روش دوم: با استفاده از مدار ولتاژ بالا که فرکانس بالایی دارد و ایجاد کردن قوس الکتریکی
روش دوم احتمال خطر برق گرفتگی را دارد. این روش ممکن است باعث ایجاد تشعشعات فرکانس های رادیویی شود.
دستگاه های برش پلاسما معمولا در کنار سخت افزار cnc کار می کنند به همین دلیل برای کنترل نویز ها و جلوگیری از صدمه دیدن دستگاه باید از وسایلی استفاده کرد که قوس هادی را ایجاد کنند. این وسایل را در مکانی دورتر از سیستم های الکترونیکی نگهداری کرده و به آن مجموعه کنترل پلاسما می گویند.

تکنولوژی جدیدی با نام برش دهنده دستی پلاسما وجود دارد که برای برش پلاسما بر روی انواع فلزات، فولاد نرم، استیل و .... استفاده می شود. برای فلزاتی به جز آهن عمق برش تنها تا یک اینچ می باشد و این روش بسیار مناسب برای برش فولاد می باشد.